273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja z odzyskiem ciepła F. BARTOSZ - pytania

Do szkoły !!!

Coś Ci się poplątało z tą energią elektryczną Panie T.B. (Wentylek). Ale nie o to mi teraz chodzi. Sprawdziłem Twoje centrale wentylacyjne na stronie internetowej. Moce wentylatorów są bardzo zbliżone jak w naszych zestawach. Zatem wniosek nasuwa się jeden - rzadko jest włączana. Nie wspominająć już o mocy nagrzewnic elektrycznych, która wynosi ok. 2,6 kW. A to nie jest mało.

Naprawdę zużycie w kWh to nie moc zainstalowana. Wentylek juz pisał, że w tej samej centrali zamiana wymiennika 70% na 85% powoduje 50-cio procentowy wzrost zużycia energii przez wentylatory na m3 powietrza.
A grzałka układu rozmrażania sterowana jest czujnikiem lodu umieszczonym w samym wymienniku (niezależnie od sprawności)więc gdy nie będzie lodu się poprostu nie załączy.

Wzrost zużycia energii, o których mówisz jest zależny od oporów wymiennika a nie jego sprawności. Nie wspominasz o dogrzewaniu powietrza, które jest konieczne w okresie zimowym. Przecież nie wtłaczasz powietrza do pomieszczeń o temperaturze ok. 8 st.

Większa sprawność to większy opór, który trzeba pokonać, zużywając więcej energii. Podałem wynki badań firmy FLEXIT zwiększenie sprawności wymiennika z 70 na 85 % to 50% więcej kWh.
Naprawdę Pan uważa , że Pana wymiennik o sprawności 90 % zużywa tyle samo kWh na przepompowanie x m3 powietrza co 70-cio % krzyżowy?
A co do dogrzewania to przecież jest bilans wynikający z Pana wyliczeń. Około 100 zł muszę więcej zapłacić za ogrzanie powietrza przez mniejszą sprawność i około 100 zł zaoszczędzę na zużyciu energii przez wentylatory. A ponieważ sprawność systemu wentylacyjnego jest sporo niższa od sprawności samego wymiennika , to jak sam Pan wyliczył kupowanie droższego wymiennika jest mocno wątpliwym zyskiem. (o trudnościach z montowaniem nie wspomnę)

Szanowny Panie. Istnieje więcej wymienników ciepła na rynku niż krzyżowe. A Pan z uporem maniaka twierdzi, że tylko one się liczą. Może w Pańskim przypadku wzrosną opory wymiennika, my natomias mamy wymienniki o innej konstrukcji niż krzyżowe.
Jeśli chce Pana dalej dyskutować na ten temat, zatem proszę udowodnić 70-cio procętową sprawność "swojego" wymiennika w warunkach normalnych rzecz jasna. A potem będziemy dyskutować o bilansach i czy to jest 100 zł, czy zupełnie inny koszt.

Powyższy post - jest Bartosza

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienienie.

Do pana TB. Jaki jest prosty czas zwrotu wymiennika krzyzowego w domku jednorodzinnym o pow. 150m2. Po ilu latach (moze miesiacach) zwroci mi sie zakup i montaz centralki went. w tego typu obiekcie z rekuperacja.

Nie można mówić kiedy coś tańszego się zwróci. To po pierwsze, po drugie nie da się zrobić skutecznej wentylacji w domu parter + poddasze inaczej. Naprawdę zbyt dużo ludzi już ma alergię itp.

Nie można mówić kiedy coś tańszego się zwróci. To po pierwsze, po drugie nie da się zrobić skutecznej wentylacji w domu parter + poddasze inaczej. Naprawdę zbyt dużo ludzi już ma alergię itp.
- kolejna trafiona myśl Pana TB (a nawet trzy).
Naogół tego nie robię ale pozwolę się wtrącić w rozmowę.
Na samym początku przyznam się że nie darzę sympatią Panów TB i Wally którzy moim zdaniem stosują zasadę - "im mniej wiem tym więcej mówię". Ale do rzeczy:
Do Pana TB.
1) Zapewne panu "ciekawemu nie ciekawskiemu" chodziło o oszczędności eksploatacyjne wynikające z zastosowania centrali opartej na wymienniku krzyżowym dla domku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2. (proszę przyjąć dane potrzebne panu do wykonania obliczeń).
Nie chodziło chyba o porównanie do droższych central ani wpływu na alergię itp. proszę się skupić tylko na pieniądzach przez chwilę. Jestem bardzo ciekawy wyników.
2) Chciałbym rozwiązać sprawę z Pana wymiennikiem Bartosza,
np. jakby Pan wysłał mi scan pana faktury na wymiennik i już bym uwierzył Panu w tej sprawie - cool_ach@poczta.fm - w przeciwnym razie pozostanę w przeświadczeniu że kupił pan coś na stadionie dziesięciolecia i ktoś z rosyjskim akcentem powiedział że to bartosz.
A tak to jedynym świadkiem Pana wybrakowanego wymiennika z konkurencji jest przyjaciel Walter.
3) Odnośnie "Wentylek juz pisał, że w tej samej centrali zamiana wymiennika 70% na 85% powoduje 50-cio procentowy wzrost zużycia energii przez wentylatory na m3 powietrza.
"
Może się mylę, ale wydaje mi się że firma Bartosz nigdy nie sprawdzała ile więcej będą zużywały energii elektrycznej wentylatory jak zwiększą sprawność wymiennika poprostu mają wymiennik o sprawności 85% i oporze podobnym do krzyżowego (50% sprawności w warunkach normalnych).
mam nadzieje że wybaczy mi Pan ten poparty sarkazmem ton.
pozdrowienia
A Ch.

Centrala wentylacyjna na dom 150 kosztuje tyle samo lub mnie niż wentylacja grawitacyjna (kanały nawiewniki), oczywiście najtańsza.
A wyliczyć się wszystkiego nie da. Np 4% wilgoci w ścianie obniża jej izolacyjność o 50%.

parę uwag "szalonego Wallego"
1
cała dyskusja o wymiennikach będzie rzetelena jak Bartosz dostarczy wykres oporów wymiennika w zalezności od przepływu powietrza (po obu stronach wymiennika).
Wtedy ocenic mozna ile mocy potrzebuje wentylator do wpompowania powietrza i można określić sprawność energetyczną.
Po anlizie zakończymy temat potrzebnej energii, pod warunkiem otrzymania pełnych materiałów od f-y Bartosz .
2
Sprawność temperaturowa wymiennika najbardziej zależy od wielkości powierzchni wymiany ciepła , użytego materiału w przegrodzie wymiennika o jak największej przepuszczalności cieplnej (b. wysoki współczynnik lamda), stopnia turbulecji w pzregrodach, ilości przepuszczanego powietrza i jego stopnia zawilgocenia.Wtedy można ocenić sparwność
3
Opory wymiennika to sprawa drugorzędna , wpływająca tylko na ogólną sprawność energetyczną wymiennika, co do której TB się słusznie przyczepia, bo stosowanie różnych wentylatorów - nie daje gwarancji utrzymania stałych parametrów sprawności.
4
Jeśli chodzi o produkcje wymienników w naszych centralach reku typu VX2000 - oświadczam ,że WSZYSTKIE stosowane wymienniki krzyżowe i krzyżowo-przeciwprądowe są produkowane przez firmę KOSS samodzielnie. Od czasu do czasu używamy wymienniki heatex-a na zyczenie klientów
5
Co do "napaści" na rurę B, chce powiedzieć, że wyrób rury B (lepszy czy gorszy w opinii innych) w systemie dostarczania kompletnych narzędzi do rekuperacji jest nie do przyjęcia i nigdy nie powienien dawać jakiejkolwiek swobody w instalacji takiego systemu, w odróznieniu do sugestii jak to sugerują sami instalatorzy tu na forum.
To jest błąd w takim systemie myślenia i jest niezgodny z litera prawa podczas certyfikacji takich systemów.
Powiniśmy mieć swobodę w sposobie prowadzenia instalacji nawiewno-wywiewnych,uzytych materiałów i akcesorii, ale nie w konstruowaniu samej centrali (jak oferuje bartosz - w swoim "zrób se sam" podręczniku dla majsterkowicza).

koledzy inżynierowie
zachęciliście mnie do zrobienia w domu poligonu doświadczalnego, jest to sposób na spędzenie urlopu. widzę, że żadna z firm "walczących" w tej debacie nie ma ochoty dyskutować na temat konkretnych danych. tą "rurę B" mam od 3 lat. w porównaniu z urządzeniami jakie mają moi koledzy wypada pod względem estetycznym tak sobie, pod wzgledem użytkowym b. dobrze. podzielę się więc własnymi uwagami i spostrzeżeniami:
1. zestaw wg DTR nazywa się CNWB 400/200 BB-BB i wg anemometru dostarcza mi około 430 m3/h
2. króćce odwadniające są, po stronie powietrza nawiewanego i wyciąganego, odwodnienie zgodnie z sugestią podłączono poprzez syfon jak w umywalce do odpowietrzenia kanalizacji i zdaje to egzamin
3. zmierzyłem opory samej rury!!!! u mnie jest to około 90 Pa
4. w salonie mam zamontowany klimatyzator chłodząco grzejący i nie używam obejścia wymiennika, extra obniża temperaturę w domu co oznacza, że faktycznie może odzyskać chłód
5. umyć mi się też udało i dziękuję nie pamiętam już komu za wskazówki jak to zrobić, wstyd Panu z B. bo w DTR tego nie znalazłem
6. odnośnie zużycia energii to wg dokumentów każdy z wentylatorów max zużywa około 150 W. w moim domu praca przy maksymalnej wydajności raczej się nie zdarza
Wnioski:
Panowie!
może warto zacząć współpracę zamiast walczyć? zróbcie produkt, który będzie wyglądał pięknie i będzie działał extra. po co walczyć?
miny Waszych zadowolonych klientów będą Waszą reklamą i podwoicie zyski. opluwanie się nawzajem godzi w Waszą wiarygodność w opinii klientów! pomyślcie o tym!
pozdrawiam serdecznie
AS

To jest błąd w takim systemie myślenia i jest niezgodny z litera prawa podczas certyfikacji takich systemów.
Powiniśmy mieć swobodę w sposobie prowadzenia instalacji nawiewno-wywiewnych,uzytych materiałów i akcesorii, ale nie w konstruowaniu samej centrali (jak oferuje bartosz - w swoim zrób se sam podręczniku dla majsterkowicza).
proszę mnie panie wally wyprowadzić z błędu.
Są dwie instalacje w domku jednorodzinnym:
a) opór instalacji nawiew=wywiew = 150 Pa
b) opór instalacji nawiew=wywiew = 300 Pa
W obu tych domkach wydatek powietrza = 300m3/h
Czy nie powinno się w tych dwóch obiektach zastosować tego samego wymiennika i różych wentylatorów.
W przypadku "pudełka z wszystkim" jest to niemożliwe.
Proszę o wyprowadzenie z błędu Panie Wally.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.