273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja z odzyskiem ciepła F. BARTOSZ - pytania

Do zażenowanego : na ale gościu wniosłeś swoim wpisem do dyskusji że szok... co do zaufania spójrz trzeźwo na swój własny interes.kończę

Wally - chciałem sprawdzić parametry Twoich centralek. Ale na Waszej stronie w tabelkach są tylko znaki zapytania. Szukając danych techniczych owych central, zauważyłem również, że handlujesz lub reklamujesz Mistrala. Gdzie Twoje maniery?

Nie odpowiadam na zaczepki i zmyślone zarzuty

Dyskusja jak zwykle zeszła na tematy "ogórkowe".
Chciałbym zaproponować trochę inne podejście do firmy Bartosz w nawiązaniu do zarzutów Wallyego a propos kompletowania istalacji samemu.
A jakby tak potraktować Bartosza jako producenta wymienników, a nie central, czy układów wentylayjnych?
Przecież np. Wally też kupuje same wymienniki do swoich central, bo chyba ich nie produkuje?
Wtedy odpowiedzialnośc za własciwe działanie wymiennika Bartosza spada na wykonawcę-instalatora.
Problem jedynie w tym, aby wytknąć producentowi ewentualne błędy w konstrukcji, np. Jeśli nie ma króćców odwadniających, to moim zdaniem powinien się pojawić komentarz, że by się przydały w standardzie. Albo chociaż powinny być zapisane w instrukcji, ze trzeba takowe zainstalować nawet wtedy, gdy producent ich nie dostarcza.
W sumie wszystkim powino zależeć, żeby produkty takieczy inne były "przyjazne" dla użytkownika i spełniały swoją funkcję, nie zależnie od osobistych animozji, no nie?

O to właśnie między innymi mi chodziło. Dziękuję Pijaw.

A mnie chodziło też oto czy to się opłaca? O ile więcej kWh zużyją silniki pompując m3 powietrza przez tak rozbudowany wymiennik. Np Flexit podaję że między 70 %-wym wemiennikiem i stosowanym zamiennie 85% jest to 50% więcej energii i dodaje, że uzyskanie jeszcze wyższej sprawności ze względu na ten wydatek jest nieopłacalne. Ponieważ, Panie Pijaw, wymienniki Bartosza są zdecydowanie najdroższe, ponieważ też nastręczaja najwięcej problemów z montowaniem i myciem, to pytanie czy te 5% czy 20 % sprawności więcej się opłaca ,nie jest chyba ogórkowe.

Produkujemy tylko jeden rodzaj wymiennika WS. Nie mamy porównania jakby miał 70% i 85%. Ale w przypadku gdy wentylujemy z wydajnością 350 m3/h, wówczas uzyskane oszczędności ciepła z zastosowania spiralnego wymiennika ciepła w porównaniu z tą samą ilością powietrza ale bez odzysku wynosi ok. 651 zł/na sezon grzewczy. Koszt energii pobranej przez wentylatory wynisi ok. 221 zł/sg. Czyli 651 - 221 = 430 zł/sg. Czyli się OPŁACA.
Swoją drogą mógłby Pan wyjaśnić jak na wymiennikach krzyżowych uzyskać sprawność 85%.

Powyższy post jest nasz.

W wymienniku krzyżowym przy 350 m3 /h zużycie energi nie przekrochy 130 zł za sezon grzewczy. Czyli (idąc Waszym liczeniem )na rekuperacji "sracimy " 100zł zaś zaoszczędzimy 100 zł na kWh wentylatorów. Oczywiście teoretycznie, bo faktycznie jest inaczej, sprawność wymiennika w każdym mi znanym przypadku nie jest sprawnością wyntylacji w domu. Sprawność systemu jest (w zależności od użytych kanałów i staraności wykonania ) zawsze niższa od wymiennika. Czyli się nie opłaca. A dodając że jest to najdroższy na rynku wymiennik i nastręcza najwięcej problmów z montowaniem...

Zapomniałeś o nagrzewnicy, która z reguły jest elektryczna. Jaka jest moc takiej nagrzewnicy? I ile prądu "zjada" na sezon?
Jeszcze jedna sprawa - jak wygląda odszranianie wymiennika? Pilnuje tego automatyka (sam wyciąg) czy nagrzewnica wstępna? A to też są straty.

Ze względów ekonomicznych robią wyłącznie ogrzewanie elektryczne. W domach izolowanych (40 kWh/m2/rok)inne systemy ogrzewania są za drogie w eksploatacji i za mało komfortowe. Więc koszt nagrzewnicy nie ma wpływu na koszt ogrzewania.
Czytając Panów spory , wydaje mi się że Pan podał koszty eksploatacji bez dogrzewania i roznrażania (650 zł). Wiem co Pan zaraz napisze, że woda w B-wymienniku nie zamarza mimo ujemnej temeratury...

Dobre z ta energia elektryczna ze jest najtansza. Usmialem sie zdrowo.

40 kWh/m2/rok razy 150 m2 razy 0.35 zł to 2100 zł rocznie bez kominka za wszystko . Potrafisz tak np.gazem??
www.nie-co.pl

W domu izolowanym najtaniej, to oczywiste.

Najnowszy Ładny Dom "wydatki na energię"
Dom izolowany z wyłącznie elektrycznym ogrzewaniem lepiej wypadł , po pełnym roku, od domu z p. ciepła i kolektorami słonecznymi.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.