Gość: Paweł
2004-01-08 00:00
#1
Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła
Czy ktoś może mi doradzić jaki typ centarli wentylacyjne z odzyskiem ciepła można zastosować w pawilonach handlowych i domach kultury. Proszę o propozycje.
Gość: Gnom
2004-01-08 00:00
#2
A dlaczego akurat z odzyskiem ciepła. Czasami nie opłaca się stosować odzysku, czyżby to była praca semestralna ? Na temat wyboru odzysku ciepła pisałem w wątku "Rakuperatory" to była teoria , praktyka jest prostsza. W domach kultury są różne pomieszczenia , różnie użytkowane więc tak ogólnie to się nic nie da powiedzieć. W przypadku sklepów wszystko zależy od tego jaki jest duży, jaki ma być standard i co chce inwestor. Generalnie w dużych sklepach stosowane są centrale nawiewno-wywiewne z recyrkulacją (jeśli można) spełniające funkcję ogrzewania (jedno z tańszych rozwiązań) Potem centrale N-W z odzyskiem i najbardziej rozbudowane N-W z recyrkulacja i odzyskiem. Czasami inwestor chce chłodzenie ale agregat, izolowanie przewodów lepsze nawiewniki i koszty eksploatacyjne skutecznie zniechęcają inwestorów. Potem przedstawia się kosztorys inwestorowi i patrzy czy mdleje. Jak każe obcinać to się obcina bo najważniejsze są koszty inwestycyjne, jeśli potem eksploatacja jest droga to inwestor ma proste rozwiązanie, nie używa wentylacji. O małych sklepach nawet mi się nie chce pisać bo tu możliwości są tysiące. I tyle można powiedzieć ogólnie. Jeśli chcesz naprawdę się czegoś nauczyć (zakładam że jesteś studentem) to zrób parę koncepcji i poproś producentów o dane techniczne i wyceny. Przekonasz się od razu, która jest przyjazna i z którą warto współpracować. Zobaczysz też jakie informacje techniczne i handlowe firmy umieszczają w swoich ofertach. Powodzenia.
Gość: Krzychu
2004-01-08 00:00
#3
Myślę, że warto zastosować centrale wentylacyjne z krzyżowym odzyskiem ciepła lub obrotowym. Jest to uzależnione od tego, czy może mieszać się powietrze nawiewane ze świeżym. Wymiennik obrotowy ma wyższą sprawność, co za tym idzie, mniejsze zużycie energii cieplnej. Musisz bliżej przybliżyć ten temat. Powodzenia.
Gość: Ram
2004-01-09 00:00
#4
A w jakich to przypadkach nie oplaca sie stosowac central z odzyskiem ciepła ?? I co ma do tego praca semestralna ?? Że niby to takie teoretyczne podejscie ?? Oczywiscie - jezeli masz 80% powietrza recyrkulowanego to czas zwrotu nakladow inwestycyjnych na rekuperator jest bardzo dlugi ale poza tym przypadkiem ... nie trwa to nigdy dluzej niz jeden sezon grzewczy.... Wiec głupotą jest pisać ze "nie zawsze oplaca sie stosowac" centrale z odzyskiem ciepla. Po prostu piszesz o inwestorach ktorzy nie maja pieniedzy - tak im sie wydaje - po to żeby zrobic klimatyzacje. Ale to nie ma nic wspolnego z "oplacalnością" stosowania central z odzyskiem ciepła.
Gość: szoł-men
2004-01-09 00:00
#5
Szanowny Panie, na kalkulację kosztów opłacalności zastosowania odzysku ciepła w centralach czy też ogólnie na kalkulację opłacalności przyjętego rozwiązania - ma wpływ: 1). czas pracy urządzeń w ciągu doby, 2). temperatury pracy centrali wentylacyjnej i co jest w tym bezpośrednio zwiazane 3). wybór systemu wentylacji i ogrzewania.
Autor pytania nie daje odpowiedzi, jakie pomieszczenia są przewidziane do wentylacji, czy będzie to wentylacja higieniczna, czy wentylacja tzw "pełna" z chłodzeniem i może nawet ogrzewaniem powietrznym (?). Jaki procent powierzchni ogólnej zajmują pomieszczenia techniczne, magazynowe i pomocnicze ? Moze zamiast odzysku ciepła w centrali warto powietrze "zużyte" w pomieszczeniach "biurowych" wykorzystać do wentylacji magazynu ? A moze obok jest sala gimnastyczna z szatniami i sanitariatami ? Systemów do wyboru jest naprawde dużo ! Jednak bez zajrzenia do architektury i konstrukcji budynku trudno jest cokolwiek konkretnego zaproponować.
Jeżeli ktoś mówi, że centrale z odzyskiem ciepła i chłodu ZAWSZE są opłacalne to niechybnie jest sprzedawcą tychże. I tyla.
Gość: Kanał
2004-01-09 00:00
#6
Wracamy do tego , co powiedział Wally, zawsze mamy pytania , które nie dają pełnego obrazu i ZAWSZE wysilamy się na jakieś koncepcje, które nigdy nie maja odzwierciedlenia do realnych warunków.
Gość: Karbon
2004-01-11 00:00
#7
Oj, Oj, Oj. Nie trzeba zaraz pisać o tym co jest głupotą a co nie. Zgadzam się w zupełności z Gnomem. Centrali nie dobiera się z palca, a odzysk ciepła to nie panaceum na wszystko. Nie wpycha się go każdemu inwestorowi Panie Ram. Trzeba po prostu skalkulować opłacalność inwestycji. Nic więcej. Myśleć i skalkulować. Bo nie zawsze się opłaca. Proszę przeczytać http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=21 .Pozdrawiam.
  • 1