Gość: Magda
2019-02-12 16:38
#1
Wentylacja -p rzeniknie zapachów, cofka, hałas
Witam!
Bardzo proszę o pomoc, bo już brakuje mi siły.
Kupiliśmy mieszkanie w nowym budownictwie. Wentylacja niby jest nikociśnieniowa. W aneksie znajdują się dwa otwory (w tym jeden na okap - gdzie zainstalowana jest klapa zwrotna). Otóż od początku, kiedy któryś z sąsiadów włącza okap, pojawia się u nas smród. I tak mamy kilka razy dziennie, w to zapaszek ryby, zupki, przypalonego garnka, czy papieroska. W dodatku zauważyliśmy jeszcze, że w czasie kiedy my włączamy okap pojawia się cofka. W oknach znajdują się nawiewniki. Problem występuje nie tylko w naszym mieszkaniu, ale także innych pionach. Składliśmy reklamacje, zarządca jest spokrewniony z deweloperem, a pan, który jest odpowiedzialny za wentylację każdemu podaje inny powod nieprawidłowego dzialania. Nie widząc w żadnym stopniu swojej winy. Wentylacja przez 3/4 czasu jest głośna, kiedy któryś z sąsiadów wlacza okap jeszcze glosniejsza. Przez 1/4 czasu jest cicho. - Pan od wentylacji uważa, że to nie możliwe i nam się wydaje, że niby cały czas jest tak samo. Pomocy.
Gość: Michał D.
2019-02-19 22:28
#2
Witam, mamy identyczny problem. Zarządca twierdzi, że ten pion dla okapów jest wentylacją grawitacyjną (nie wyciągową) i, że nawiewniki w salonie, gdzie jest aneks kuchenny muszą być otwarte wtedy zapachy nie powinni przechodzić do naszego mieszkania. Niestety nawet jeśli wszystkie nawiewniki są otwarte to i tak mamy zapachy od innych lokatorów (może dlatego, że mieszkamy na samej górze). Deweloper zalecił wymianę klapy zwrotnej na Blu magnetic (msserwis.pl).
Do autora jakie to miasto i deweloper? U nas Wrocław (Vantage Development).

Pytanie do osób tutaj czy zarządca piszę prawdę o tym, że nie jest to wentylacja wyciągowa i, że smrodne powietrze może ciągle wpadać do nas tym pionem?

Dziękuję z góry za odpowiedź.
Gość: Projektant HVAC
2019-06-06 10:23
#3
Przy tego typu instalacjach ważny jest dobór okapu z odpowiednim wentylatorem, np V=200m3/h i 200Pa sprężu, jeżeli te wartości nie zostaną spełnione, będzie to powodowało zakłucenie pracy , i tak na przyklad nie wystarczający spręż wentylatora nie usunie całkowicie zanieczyszczonego powietrza, nawet przy otwartych na maxa nawiewnikach okiennych , inny przyklad to zbyt duza wydajność wentylatora , pion był projektowany na daną sumaryczną wartość wydajonosci mieszkan w pionie ale ktos kupil sobie okap z duzo wieksza wydajności a to skutkuje zwiekszeniem predkosci w kanale i wiekszy hałas . Dane dla doboru okapu powinny być takie same dla wszystkich -podane przez projektanta wentylacji . Inną sprawą jest ze zaprojektowany pion jest na zbyt male przeplywy okapów (nie wystarczające aby usunąć zapach z mieszkan) po to aby zaoszczedzic na materiale i wielkosci szachtow - deweloperzy tak robia oszczednosci sa priorytetem. Zapachy z innych mieszkan to wina szczelności klap zwrotnych - te naprawde szczelne sa używane w labratoriach - pomieszczeniach typu clean room i są drogie - deweloper nigdy by ich nie kupil.
  • 1