Gość:
2009-09-06 00:00
#1
Dokuczliwy hałas z mieszkań przenoszony wentylacją
Witam,
jestem nowo zarejestrowanym forumowiczem, jednocześnie laikiem w spr. wentylacji.
Chciałbym zasięgnąć opinii specjalistów z branży. Czy to jest normalne i dopuszczalne przez prawo zjawisko że słychać hałas i zapachy z mieszkania poniżej?
Budownictwo jest nowe, z 2007 roku, wentylacja jest wymuszona mechanicznie, w oknach mam nawiewniki aereco, w kuchni połączonej z salonem mam dwa otwory wentylacyjne - jeden do okapu i drugi luźny, oraz jeden w łazience. Mieszkam w tym lokalu od 12 miesięcy i dokąd mieszkanie piętro niżej było puste problemu nie było. Obecnie wprowadzili się nowi lokatorzy i zaczęły się problemy z hałasem. W kuchni z salonem mam dwie kratki wentylacyjne i oczywiście mam hałas stereo z tych kratek, mogę wszystko zrozumieć o czym sąsiedzi dyskutują podczas kolacji, to samo jest w łazience. Dopiero całkowite zamknięcie kratek zmniejsza hałas.
Jak można dewelopera zmusić do poprawy tej sytuacji?
Czy powinno stosować się środku zapobiegające przenoszeniu dźwięków i jakie?
Jak to możliwe, że zapach z kuchni sąsiada piętro niżej trafia do mojego mieszkania?
Proszę o porady i opinie w tej irytującej mnie sprawie ;)
Przypuszczam że firma poszła na oszczędności i zaniechano lepszych materiałów. podczas wykańczania mieszkania musiałem jeden otwór przenieść wyżej aby schować w zabudowie z karton gipsu rurę do okapu. Po odkręceniu sztucera siodłowego ukazał mi się otwór wycięty szlifierką kątową, to już pokazało jak bardzo partaczono robotę. Otwornice chyba nie są bardzo drogie i trudno dostępne, żeby ich używać na budowie. Ale cóż przebolałem nie nagłaśniałem tego problemu.
Obecne kłopoty są nie do zniesienia, głosy zakłócają mi normalne oglądanie telewizji.
Pozdrawiam,
Sebastian
Gość: spostrzegawczy
2009-09-06 00:00
#2
Otwornice do rur spiro ???
Niezłe Panie Perfekcyjny.
Możesz "przesunąć" kratki i dać pomiędzy trójnikiem z kanału pionowego a kratką z pół metra przewodu elastycznego ułożonego w S.
Są też elastyczne tłumiki ale potrzebujesz z 1 mb.
Pozwoli na to zabudowa GK ?.
Jeżeli nie to ciężko będzie cokolwiek zdziałać na samej kratce.
Dołóż do otworu kratki póki co kawałek włókniny filtracyjnej i przyklej taśmą po obwodzie do obudowy kratki.Zobacz czy pomogło i na ile.
Zapachy jeśli masz prawidłowo działającą mechaniczną wentylacje wyciągową ???
Pracuje "ciągle" ( wentylator dachowy )czy znów jakiś wynalazek aereco ?
Jakie kratki - producent ?
Kratki takie jak w hipermarketach czy znowu aereco ?
Dowiedz się.
Gość:
2009-09-06 00:00
#3
Dla uzupełnienia wstawię fotki tych otworów wentylacyjnych.
[URL= http://img178.imageshack.us/i/p5177526.jpg/][IMG]http://img178.imageshack.us/img178/7135/p5177526.th.jpg[/IMG][/URL]
od lewej otwór do okapu kuchennego, od prawej kratka wentylacyjna kuchni.
Ta od okapu została podniesiona wyżej, poniżej na zdjęciu widać jak "fachowcy" robią otwory w pionach wentylacyjnych:
[URL= http://img171.imageshack.us/i/p5207538.jpg/][IMG]http://img171.imageshack.us/img171/2830/p5207538.th.jpg[/IMG][/URL]
Raczej tłumiki za trójnikiem od pionu nie dadzą pożadanego efekty gdyż nie ma na to miejsca.
Pytanie czy nie powinny być zastosowane tłumiki pomiędzy piętrami na pionie wentylacyjnym?
Co do zapachów to cofają się kanałem wentylacyjnym od okapu, który de facto nie jest wymuszany mechanicznie. Może zastosowanie anemostatu da radę blokować cofający się zapach odprowadzany z innych mieszkań.
Gość: spostrzegawczy
2009-09-07 00:00
#4
Co do sposobu otworu to nie przeginaj.
Co do sąsiedztwa otworów okapu i anemostatu :
Czy są podpięte w jedną " rurę" ?
Jeżeli tak to MUSISZ mieć stale pracujący wentylator żeby było podciśnienie w kanałach.
Jak nie pracuje to powietrze robi cuda i " ucieka" z zapachami gdzie wygodnie.
Pomijam fakt wpięcia okapu i kratki w jeden kanał Spiro bo dla mnie to jaja jak berety-rada-myj często filtry tłuszczowe bo syf w zbiorczym kanale murowany.
Macie na dole pionu zbiorczego wyczystkę ?
Masz na odejściach takie klapy do regulacji-przepustnice czy cały pion jest na "goło" żeby wyregulować układ ?
Może masz na dachu tylko WYWIETRZAK grawitacyjny i dlatego taki problem z zapachami.
Hałas.
Nie wiem co Ci poradzić z tą kratką.
Jakieś "pudełka" wytłumiające z wlotami z boków a nie bezpośrednio " na przeciw" kanału wytłumione w środku będą wyglądać koszmarnie.
Spróbuj z tkaniną filtracyjną.
Na odległość nie poradzę.Idź do hurtowni wentylacyjnej - tylko wentylacyjnej a nie bimsa czy innego mieszańca towarowego i podpytaj o kogoś kto się zna na tym.Wydaj parę złotych na wizytę.
Gość: spostrzegawczy
2009-09-07 00:00
#5
Notabene ja nie daję zaworków/anemostatów w ścianę tylko w sufit.
Gość: Balandir
2009-09-07 00:00
#6
Witam. Bez projektu wentylacji trudno coś powiedzieć ale:
1. Prawdopodobnie masz jeden wspólny pion pod okapy z sąsiadami co powoduje, że gdy oni używają okapów powietrze jest wtłaczane do m.in. twojego mieszkania. Jedyne co możesz w tej sprawie zrobić to dać jedną lub nawet dwie klapy zwrotne (koszt ok 40xł/szt) + podłącz okap - powinno to ograniczyć przenikanie zapachów
2. Co do hałasu to są normy które regulują przenikanie dzwięku pomiędzy mieszkaniami ale dokładnie ich nie znam. Z reguły dla tego typu rozwiązania (kilka mieszkań do wspólnego pionu, na dachu wentylator wyciągowy) stosuje się tłumiki na przejściach przez stropy lub na odejściach do pomieszczeń . Na odejściu nie ma więc sprawdź w pionie.
3. Zwraca uwagę brak regulatora stałego wydatku na odejściu do twojego lokalu co powoduje, że prawdopodobnie cały wyciąg jest rozregulowany - a zatem nie są zapewnione odpowiednie wymiany powietrza w pomieszczeniach. Poproś dewelopera o stosowne pomiary potwierdzające skuteczność.
(przestawienie nastawy przez któregokolwiek z sąsiadów powodować będzie ponowne rozregulowanie systemu)
4. Jeżeli masz nawiewniki higrosterowalne aereco (regulujące ilość powietrza w zależności od wilgotności) może dochodzić do podciągania powietrza przez inne drogi w tym infiltrację oraz m.in. z pionu okapów co może być powodem przenikania zapachów. Najelpiej zablokować nawiewniki w pozycji otwartej. (zlikwidować higrosterowalność)
Gość: Korol
2009-09-08 00:00
#7
Sądząc, z tego co opisujesz, masz zainstalowaną w budynku wentylację mechaniczna zbiorczą - z wentylatorem wyciągowym zainstalowanym na dachu obsługującym wiele mieszkań. Ze zdjęcia widać ( o ile mogę dokładnie obejrzeć), piony wentylacji bytowej w izolacji termicznej i akustycznej z wełny mineralnej. Z obecności białej "obrączki" na ścianie wynika, że był tam zainstalowany anemostat wyciągowy (ew. zawór p.poż), którego funkcją jest regulacja odprowadzenia z pomieszczeń odpowiedniej ilości powietrza. Jeżeli sąsiedzi, których obsługuje ten sam pion wentylacyjny pozdejmowali lub rozregulowali system, to pretensje do sąsiadów - zabierają ci "przydziałowe" powietrze.
System taki jest bardzo trudno wyregulować i każda ingerencja "fachowców" od wykańczania mieszkań kończy się tragicznie. Niejednokrotnie widziałem jak zamieniali anemostaty regulacyjne na kratki ozdobne, zakładali dodatkowe wentylatory itp., nie zdając sobie sprawy z tego, ze w ten sposób psują komfort innym mieszkańcom budynku.
Co do zapachów, to na wyjściu do mieszkania powinien być zawór zwrotny, który zapobiega przedostawaniu się obcych zapachów, ale i tu jest jeden warunek;
w instrukcji "obsługi" lokalu powinien być zapis o maxmalnym wydatku wentylatora w okapie. Zazwyczaj jest to 150-200 m3/h. Obejrzyj sobie okapy sąsiadów mieszkających pod tobą lub nad. Z prawdopodobieństwem 99% mają zamontowane okapy z wydatkiem 300 i więcej m3/h. Zaprojektowane przewody odprowadzające zanieczyszczone powietrze z okapów nie są w stanie przepuścić takiej ilości powietrza przy włączonych kilku okapach. Jeżeli sam zamontujesz taki okap, to nawiewniki w oknie nie będą w stanie dopuścić do lokalu potrzebnej ilości świerzego powietrza i w ten sposób tworząc podciśnienie w kuchni spowodujesz wciąganie oparów w kanału wentylacji bytowej - wentylator dachowy nie będzie w stanie pokonać dodatkowych oporów.
Rada - w otworze "okapowym" zamontować zawór zwrotny szczelny (SMAY, Halton, Helios), w otworze wentylacji bytowej - anemostat regulacyjny.
Zarządac od spółdzielni sprawdzenia, czy ktoś sobie nie zamontował dodatkowego wentylatora, lub co tez możliwe, nie podpiął okapu do wentylacji bytowej.
Z hałasem nie wygrasz (POLSKA NORMA PN-87/B-02151/02), w dzień 40dB, w nocy 30dB, pod warunkiem, ze udowodnisz, że pochodzi on od urządzeń mechanicznych zamontowanych przez dewelopera, jeżeli przez lokatora - walczysz z lokatorem.
Norma nie przewiduje "przesłuchów" pomiędzy mieszkaniami.
Można na pionie pomiędzy piętrami zamontować tłumik rurowy, lecz wiąże się to z kosztami i rujnacją szachtu wentylacyjnego.
Gość: Balandir
2009-09-08 00:00
#8
Z tego co pamiętam to inna norma określa izolacyjność akustyczną przegród ścian pomiędzy mieszkaniami i na nią możnaby się powołać.
Gość: Korol
2009-09-08 00:00
#9
Mówimy o izolacyjności akustycznej przenoszonej kanałami wentylacji mechanicznej. Nie wiem, czy jakas norma to precyzuje.
Gość: Balandir
2009-09-08 00:00
#10
Gość: Seba1977
2009-10-16 00:00
#11
Dziękuję za wasze podpowiedzi w drażniącej mnie sprawie.
Na razie zlikwidowałem hałas na wentylacji okapu poprzez zastosowanie 1,5 metra elastycznego przewodu wentylacyjnego Sonoduct.
Wentylacja bytowa dalej przenosi głośne rozmowy z sąsiednich mieszkań i z tym niewiele da się zrobić. Pod zabudowę g/k raczej już nie schowam (chyba że przy następnym remoncie). Może są jakieś tłumiki do zastosowania w miejsce anemostatu wywiewnego?
Wiem na pewno, że przewód elastyczny Sonoduct świetnie wytłumiłby te dźwięki, ale z tym wiążą się przeróbki instalacyjne i budowlane.
Pozostaje jeszcze cofanie się zapachów przenoszonych wentylacją wyciągową od okapów. Jak doczytałem w instrukcji mieszkania można podłączać okapy o maksymalnej wydajności 250 m3/h. Natomiast deweloper zastosował okapy Faber Stilo 36, które mają efektywność 600 m3/h. Fakt okapy są dwu-funkcyjne i niekoniecznie muszą być podłączane pod kanały wentylacyjne. Jednak każdy we własnym zakresie podłącza przewodami elastycznymi i jest poważny problem z cofaniem się smrodu z czyjejś kuchni do mieszkań.
Deweloper pewnie celowo nie podłączał tych okapów do instalacji wentylacyjnej, przez co uniknie odpowiedzialności.
Co ciekawe na mojej rurze wentylacyjnej do okapu mam założone 3 klapy zwrotne, jedna wbudowana w sam okap i dwie dodatkowe w odstępach co 0,5 metra, jednak smród z wentylacji cofa się nadal. Czy są jakieś klapy zwrotne szczelne z gumowymi uszczelkami?
Dziękuję raz jeszcze za pomoc i może ktoś jeszcze conieco podpowie w tej kuriozalnej sprawie.
Gość: zofija
2017-07-31 12:43
#12
No masakra z tym hałasem, ale chyba nic więcej oprócz zamknięcia okien nie da si zrobić. A wentylacja potrzebna, bo przecież w mieszkaniach się gotuje itd, musi być wywiew oparów przez okap.
Gość: Karolina
2020-04-17 23:32
#13
Dzień dobry,czy udało się Panu zniwelować problem ? Jeśli tak to jak? U mnie słychać dokładnie rozmowy sąsiada, jego telewizor, kaszlnięcie, dosłownie wszystko, próbuje się z tym uporać i odgrzewam temat
Gość: Artur
2020-06-01 09:08
#14
Witam podpinam sie pod temat u mnie ten sam problem jak u Karoliny, słychac sąsiadkę dwa pietra ponizej. Co z tym można zrobić? jakieś porady?
Gość: Artur
2020-06-01 09:11
#15
I jak tam problem - ja mam taki sam problem z sąsiadka dwa pietra poniżej (blok z wielkiej płyty) jak siadzie w kuchni to cały dzień gada, gada i gada i wszystko słychać. Czy problem zostal rozwiązany?
  • 1