265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja nie dziala, co dalej?

Ostatnio wykryłem, że wentylacja w moim nowym mieszkaniu nie działa. Czytałem w internecie jak można w prosty sposób sprawdzić czy wentylacja działa i przyłożyłem chusteczkę papierową do kratki kiedy okno było zamkniete. Chusteczka sie nie trzymala. Natomiast gdy otworzyłem okno, chusteczka szczelnie sie trzymala.
Skontaktuje sie jeszcze z kominiarzem by sprawdic na czym dokladnie polega problem, ale jakie sa sposoby naprawy wentylacji w takich sytuacjach? Jakie sa najczestsze przyczyny oraz jak do tego najlepiej podejsc? Bede bardzo wdzieczny za rade.
Pozdrawiam.
Alex.

Sam sprawdziłeś , że "komin" jest OK. Projektant nie przewidział, że będziesz zamykał okno. To może raczej do niego, nie do kominiarza.

Nie do konca. Oto artykul...raczej jego czesc:
"Mieszkania najczęściej są oddawane do użytku jedynie z kanałami wywiewnymi. Każdy użytkownik może bardzo łatwo sprawdzić czy niedziałająca wentylacja jest skutkiem braku nawiewu. Wystarczy przyłożyć kawałek kartki papieru do kratki wentylacyjnej i sprawdzić siłę ciągu przy otwartym i przy zamkniętym oknie. Jeżeli przy zamkniętym oknie kartka nie trzyma się kratki a po otwarciu okien przylega szczelnie oznacza to, że wentylacja nie działa gdyż nie ma wystarczającego nawiewu powietrza do pomieszczenia."
Moj test pokazuje, ze WENTYLACJA NIE DZIALA.

Twój test pokazuje niezbicie, że komim jest drożny i działa. Co napisałem. Ale to nie musi przekładać się na działanie wentylacji. Kominiarz (zostańmy przy twojej nomenklaturze) zajmuje się udrażnianiem kominów. Ponieważ, co sam się przekonałeś, że twoja wentylacja działa wyłącznie przy otwartych oknach, a obowiązkiem projektanta, wykonawcy i odbierającego jest zapewnić ci wentylację działającą w sposób ciągły. Stąd moje domniemanie, że albo wyżej wymieniona trójca nie wiedziała, że dom powinien mieć wentylację, albo nie przewidzieli, że zamkniesz okno. Szczerze to nie wiem którą wersję wybrać.

Nie wiedzieli, ze zamkne okno? Dobry zart........

Ponieważ przepisy i zdrowy rozsądek nakazują projektantowi i wykonawcy zrobić sprawną wentylację, a odbiorca obiektu bez tego elementu podpisać odbioru nie ma prawa. To jakie są rozwiązania tego równania?
Albo projekt, wykonanie i odbiór robikli ludzie nieuprawnieni.
Albo nie przewidziane było zamykanie okien.
Czy są inne rozwiązania?
Tu naprawdę nie ma nic do śmiechu, ludzi chorujących przez wadliwą wentylację przybywa w zastraszającym tempie.

Panowie ten układ działał 60 lat temu !!!!!!!! ( nieszczelne okna drzwi itp.) A teraz okna maja "mikrowentylacje" co osobiście uważam za duzy cud. I ma działać a ze nie działa to inna sprawa. Może ktos wreszcie dojdzie do tego ze kazdy kij ma dwa końce i zeby cos wyciągało to musi tez nawiewać. No chyba ze chcemy w mieszkaniach robić proznie ale przy grawitacji to niewykonalne.

Wiem, wlasnie sam mialem i mam duze problemy ze zdrowiem w zwiazku z ta wentylacja. Ale skoro juz znam przyczyne, to bede sie staral to rozwiazac. Zaprosilem kominiarza i mam nadzieje, ze mi pomoze...moze cos naprawi.

Wentylacja a mikrawentylacja to raczej odległe wartości. Procesy życiawe są dość dobrze znane, produkcja CO2, wilgoci, stężenie zarodników grzybów, formaldehyd, radon, tytoń, mikroorganizmy.... Więc i strumień świeżego powietrza jest dość precyzyjnie określony.
By to nie szkodziło mikrowentylacja jest mydleniem oczu. A 60 lat temu zamknięcie okna było sprawą niemożliwą. Drewniane okno z jednego klocka pomalowanego olejną, oraz szybą na kit, nie stanowiły dla powietrza zewnętrznego żadnej przeszkody.
Ponieważ nie da się uzyskać uprawnień projektowych bez skończenia odpowiedniego kierunku na politechnice, podobnie z uprawnieniami budowlanymi i do odbioru, powinieneś xxx zgołsić swoje odkrycie WENTYLACJA POWINNA MIEĆ DWA KOŃCE tam an uczelni.

Napisz co ci doradził. Albo zadzwoń da Janusza Rękasa.

W takim razie czy mozna zbadac jak skuteczna jest wentylacja? Mam male kratki na kazdym oknie i developer mowi, ze jesli kratki sa otwarte a same okna sa zamkniete, to wentylacja powinna dzialac, czyli moja chusteczka przylozona do kratki powinna sie trzymac, bo powinno sie stworzyc odpowiednie podcisnienie.
Nie mnie jednak to nie jest tak. Developer mowi, ze jesli dopiero przy szeroko rozwartych oknach zaczyna sie tworzyc podcisnienie, to cos jest nie tak, wiec powstaje pytanie czy mozna zbadac precyzyjnie jak skuteczna jest wentylacja i jak ja naprawic/usprawnic w sytuacji jesli nie jest skuteczna?

Nie mam do niego numeru, a na maila nie odpowiada:-)

Do ?
Akurat jakoś tak sie dziwnie składa ze mam uprawnienia projektowe i budowlane. Ale wiem tez jak wyglada projektowanie a nastepnie wykonanie instalacji wentylacyjnych. I niestety nie mam o tym wszystkim najlepszego zdania to co sie w tej chwili robi z wentylacja w budownictwie mieszkaniowym to az strach sie bac.

Cały czas się staram zrozumiec czy są jakieś metody by ocenić skuteczność wentylacji w pomieszczeniu/mieszkaniu. Czy ktoś może coś poradzić? Nie wierzę, że takie rzeczy są robione na wyczucie.

Na wyczucie sie tego nie powinno robic.Sa okreslone wytyczne co do ilosci wymian w pomieszczeniach. Wilgotnosci Stezenia CO2 A pozniej robi sie pomiary skutecznosci wentylacji wilgotnosci co2 itd.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.