273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja nie dziala, co dalej?

XXX, czy mozesz mi zasugerowac jak sie robi takie pomiary i jak skuteczne to jest?

Panie Aleksandrze jest kilka sposobów sprawdzenia skuteczności wymiany powietrza, ale to ewentualnie wyjaśnię na miejscu.
Co do projektu wentylacji grawitacyjnej, to kolejność projektu architektonicznego powinna być trochę odwrócona, bo mając zaprojektowaną bryłę budynku z dachem włącznie to projektant powinien przy wentylacji grawitacyjnej sprawdzić czy usytuowanie wylotów kominów jest optymalne dla każdego kierunku wiatru, aby skuteczność poszczególnych kanałów wentylacyjnych z ewentualnymi spalinowymi była jak największa i ewentualnie skorygować rozmieszczenie pomieszczeń pomocniczych do optymalnego rozmieszczenia trzonów kanałów wentylacyjnych i ewentualnie spalinowych. Ale to oczywiście utopia, bo lepiej pisać, że wentylacja grawitacyjna w zimę jest zbyt intensywna, pomijając, że w zimę wzrasta różnica ciśnienia a o ilości wpuszczenia powietrza do mieszkania decyduje użytkownik mieszkania, bo obecne okna z uszczelkami mają skrzydła z mikrouchyłem i w zależności ile tych skrzydeł okiennych rozszczelnie to zwiększę lub zmniejszę napływ powietrza i oczywiście to nie koniec, bo dla funkcjonowanie wyporowej wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu musi być sprawne ogrzewanie o dobranej mocy i kanały kominowe muszą być o wysokiej jakości wykonania. I pełna zgoda z XXX, że budynki buduje się bez projektu wentylacji, co przynosi opłakane skutki, ale za to deweloper ma tanio, a ty przyszły użytkowniku dostaniesz od nich chamską odpowiedź, że widziały gały co brały.

Panie Januszu,
Dziękuję za odpowiedź. Ja to wszystko rozumiem i może gdybym wcześniej wiedział jaką wagę ma wentylacja, to bym przeprowadził powazne testy, ale tak się nie stało. Jedynie się zastanawiam czy można by poprawić to, co jest teraz. W sieci czytam że wentylacja mechaniczna jest lepsza niż grawitacyjna z tego czy innego powodu, ale mnie tak najbardziej interesuje fakt, który system pozwoli na zapewnienie największej ilości świeżego powietrza w mieszkaniu. Reszta jest mało ważna. Mam też pytanie. Czy w momencie gdy w budynku jest wentylacja grawitacyjna, czy moje mieszkanie może miec wentylację mechaniczną, czy tej przeróbki zrobić nie można?

Może rekuperatorek . Sobie wyregulujesz strumień, innym nie zakłócisz wentylacji.

Nie wiem co to jest, ale brzmi skomplikowanie....i pewnie drogo...

zadzwoń pogadamy, wszystko się dowiesz.

I juz pojawiaja się dorobkowicze , a kolega chcial sie tylko dowiedziec jak sprawdzic wentylacje grawitacyjna i jak ewentualnie ja w prosty i tani sposob naprawic :)
nie uzyskal takiej odpowiedzi :( na forum wentylacja.com.pl

tez mnie to dziwi, ze ciezko zdobyc taka informacje. Chyba ze wszyscy chronia wlasnosc intelektualna:-)))

własność intelektualna polega na tym że aby sprawdzić to zwyczajnie w świecie należy przyjść z miernikami w sumie za jakieś 6.000 zł i spędzić trochę czasu w twoim mieszkaniu.

Laborant, ja to wszystko rozumiem i sam większości rzeczy nie robiłbym for free. Ale jednak ja się nie o to pytam. Pytam się, czy są skuteczne metody, które pokażą gdzie jest problem i jak go rozwiązać. Jeśli to będzie się wiązało z tym, że ktoś przyjdzie z urządzeniem za 20.000 PLN i zrobi badania to OK, ale co mi z tego, jesli ktoś nie może gwarantować rozwiązania?

wiedza i dobre mierniki dają 100% pewności.

Alex!
Ty jesteś geniusz! Szkoda że dopiero ten post odszukałem! A TY odkryłeś przecież lato! Nikt ci o tym nie powiedział? Ja też mam, ten problem, bo u mnie na osiedlu kominiarz miał odbiory wentylacji latem , też w lipcu. Jednego dnia obleciał kilka chałup i mianował spółdzielnię jako właściciela osiedla. To mógł być udar mózgu. Ale coś takiego jak lato na forum wentylacji jest największą tajemnicą kominiarską. Kilka lat o to pytałem specjalistów: jak działa wentylacja i grawitacja latem? Aleks zdradzę Ci więc w tajemnicy: na warunki letnie to musisz zastąpić brak grawitacji kominowej (z powodu ,że powietrze w domu i na dworze jest tak samo ciepłe) czymś innym. Albo machać skrzydłami jak pszczoły. Albo wybudować lepszy komin. Otóż komin w lecie musiał by sięgać do 100m wysokości. Bo tam wieja silne wiatry. Każda rura lub nasada kominowa zapewniła by dopiero wtedy ten ciąg.A jak i to nie pomoże to trzeba przedłużyć o jakiś 30 km! Wtedy już masz już na końcu rury próżnię. Tylko po kilku minutach musisz to cholerstwo zamknąć! Bo jak wyciągnie wszystkie powietrze, to czym będziesz oddychać. Poczytaj więc kominiarzom o Marsie!

Tak czy inaczej, lato czy nie....juz nie jest lato...i wentylacja nie jest skuteczna. Powiem tak, jestem alergikiem i dla wiekszosci osob moja wentylacja jest OK, a dla mnie nie jest. Musze miec bardzo skuteczna wentylacje, inaczej nie przezyje. Dlatego teraz bede wymienial na mechaniczna.
Jedyne czego szukam, to firmy, ktora mi to zrobi....nie jest latwo ze znalezieniem.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.