Co dalej z programem „Czyste powietrze”?
Wystartował pod koniec ubiegłego, jeszcze na dobre się nie rozkręcił, a już jego dalsza realizacja stoi pod znakiem zapytania. Polska do 21 czerwca miała odnieść się do uwag przesłanych KE dotyczących programu "Czyste Powietrze". Niestety nie podjęła istotnych decyzji, a to może mieć wpływ utratę unijnego wsparcia, według ekspertów nawet 6-8 mld euro.
Szacowany koszt programu to ok 103 mld złotych, w dużej części miał on być pokryty ze środków Unijnych. KE od samego początku nie do końca zgadzała się z kształtem programu. Wśród wątpliwości pojawiały się m.in. możliwość zakupu w ramach dofinansowania kotła na paliwa stałe (węgiel lub biomasę), mocno ograniczona sieć dystrybucji – program jest zarządzany przez NFOŚiGW, środki dystrybuowane przez 16 WFOŚiGW – to za mało, żeby obsłużyć taką ilość wniosków. Zakładano, że rocznie my być podpisywane ok. 400 tys. umów. Do tej pory wpłynęło ponad 63 tys. wniosków, z czego wydano 26 tys. decyzji pozytywnych.
UE wysłała pismo ze swoimi uwagami z prośbą o ustosunkowanie się do nich do dnia 21 czerwca. Podniosły się alarmujące głosy, że Polska nie dopełniła tych formalności i KE straciła cierpliwość, na skutek czego odwołała swój udział w komitecie sterującym ustalonym na 4 lipca. Strona rządowa nie widzi jednak problemów z realizacją programu. - To, do czego doszło, to odwołanie posiedzenia Komitetu Sterującego Programu Czyste Powietrze, ponieważ KE napisała, że zanim odbędzie się posiedzenie Komitetu Sterującego to chciałaby spotkania na wysokim, politycznym poziomie. Celem tego spotkania będzie podjęcie strategicznych decyzji co do tego, czy sektor bankowy i gminy zostaną przez Polskę zaangażowane jako narzędzia dystrybucji środków w Programie Czyste Powietrze. To spotkanie jeszcze się nie odbyło, dlatego Komisja uznała, że przedwczesne będzie spotkanie Komitetu Sterującego – wyjaśnił Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, w rozmowie z Portalem Samorządowym.
Głównym celem programu jest zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które tworzą się na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach i kotłach. Inwestycje dofinansowane z programu Czyste Powietrze gwarantują lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Kompleksowa modernizacja budynków, rozumiana jest zarówno jako zwiększenie izolacyjności ścian, wymiana stolarki, ale również zastosowanie urządzeń do regulacji temperatury przy każdym odbiorniku ciepła, które umożliwia dochodzące nawet do 80% zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dlatego przy okazji wymiany źródła ciepła istotna jest także termomodernizacja budynku, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w domowym budżecie.
- Decydując się na udział w programie warto pamiętać, że najlepszy efekt osiągniemy poprzedzając wymianę źródła ciepła kompleksową modernizacją budynku. Jeśli z jakiś względów zapadnie decyzja jedynie o wymianie kotła konieczne jest uwzględnienie w inwestycji modernizacji systemu ogrzewania i dodania funkcji regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu, co pomoże uniknąć wzrostu kosztów ogrzewania – mówi Aleksandra Stępniak, konsultant efektywności energetycznej Danfoss Poland.
Więcej w webinarium „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu”
Źródło: Danfoss Poland