273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

VTS - Ventus - nowa automatyka opinie ?

Po pierwsze.
Nie widze niczego złego w zmuszaniu do rozruchu przez autoryzowany serwis. Taka polityka w dłuższej perspektywie poprawia opinię o firmie, bo unika się problemów eksploatacyjnych, mających swoje żródło w niechlujnym montażu i byle jakim uruchomieniu.
Po drugie.
Jeszcze niedawno do Scopea nie było oficjalnie dostępu, to samo mówili trenerzy na szkoleniach. Skoro program pokazał się już na serwerze VTS, to bardzo dobrze. Wycofuję się CZĘŚCIOWO z tego co napisałem.
Częściowo, bo choć Scope jest miłym ukłonem w stronę użytkownika, to niech mi Pan pokaże konserwatora w biurowcu lub barmana w pubie, który dla potrzeb centrali VTS kupi kabel, przytaszczy pod rozdzielnicę komputer stacjonarny lub "zorganizuje" sobie notebooka i zainstaluje Scopea - a wszystko po to żeby zaoszczędzić parę złotych na serwisie.
Oryginalna rozdzielnica nie ma ani jednej lampki.
Jak inaczej, prosty człowiek może sprawdzić, czy filtry są brudne, czy nie ?
W sterowniku jest oprogramowany przekaźnik alarmowy, którego pobudzenie sygnalizuje masę rzeczy w tym zabrudzenie filtrów. Użytkownik nie posiadający HMI Advanced lub komputera z kablem i zainstalowanym Scopem nie wie nic o rodzaju bieżących alarmów i o stanie filtrów. Oczywiście można łatwo przerobić szafę i dokładając dwie lampki na elewacji odwzorowywać stan filtrów. W moim odczuciu taki "trynd" niedługo powstanie, zaś bogatsi użytkownicy będą kupowac HMI Advanced.

Idea opcjonalnych interfejsów automatyki VENTUS jest moim zdaniem bardzo dobra.
Załóżmy, że klient kupił 5 central. Zastanawia się na jaki interfejs ma się zdecydować. Ma następujące możliwości:
1. Integracja central poprzez LonWorks (bramki w sterowniku znajdują się w standardzie). Wszystkie informacje na jednym ekranie komputera w pomieszczeniu obsługi budynku. Dodatkowe interfejsy i kontrolki na sterownicy są zbyteczne.
2. Integracja z istniejącym już systemem BMS. Dodatkowe interfejsy i kontrolki na sterownicy są zbyteczne.
3. Do każdej centrali może kupić HMI basic - prosty interfejs, który doskonale nadaje się do obsługi przez konserwatora w biurowcu lub barmana w pubie. Dodatkowo może również pełnić funkcję czujnika temperatury. Wyświetla m.in. informacje o alarmach i zabrudzeniu filtrów.
4. Może kupić HMI advanced - bardzo wygodne urządzenie (szczególnie dla serwisów), w którym można znaleźć wszystkie informacje na temat parametrów pracy centrali. HMI advanced ma wysoki stopień IP - przetestowałem - wpadł mi do wody i działa :)
5. Jeżeli nie chce wydawać pieniędzy, a centrale pracują według raz programowanego kalendarza i nie ma potrzeby żeby często wprowadzać zmiany, wyprowadza lampkę z przekaźnika alarmowego w wygodne dla siebie miejsce np. w pomieszczeniu konserwatora. W przypadku awarii wzywa serwis, ktory za pomocą HMI advanced lub darmowego SCOPEa sprawdza przyczynę awarii.
6. Możliwości jest znacznie więcej.
Podsumowując:
1. Jeżeli ktoś narzeka, że musi płacić za dodatkowy interfejs to zaznaczam, że nawet jak ma go w standardzie to i tak nie dostaje go za darmo :)
2. Jeżeli HMI advanced lub SCOPE jest za skomplikowany, to można zastosować tani HMI basic.
3. Jeżeli HMI advanced jest drogi to można wykorzystać darmowego SCOPEa.
itd...
Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić to jego wybór. Jak lecę tanimi liniami to się cieszę, że mało płacę za bilet, a nie narzekam, że nie dają "darmowych" drinków.

Poszperałem trochę w necie i wyszło mi, że lampki są bardzo drogą metodą prezentowania informacji. Komplet oprawki 22mm z diodą świecącą u porządnego producenta kosztuje ok.30PLN. Jak zrobimy sygnalizację osobno dla każdego z trzech filtrów w Ventusie nawiewno-wywiewnym to już mamy 90PLN.
Skoro już widzimy, jak się miewają filtry, to wypada dodać przynajmniej sygnalizację stanu pracy (start/stop/standby itp.) i kontrolkę od alarmu. To daje jeszcze ekstra 60PLN, a dodatkowo w sterowniku ACX nie ma już wolnych wyjść binarnych! Kontroler ma 6 przekaźników i trzeba by dodać jeszcze 2 (czyli aż o 1/3 więcej) tylko po to, żeby zapalać dwie kontrolki. Większy sterownik? Drożej. Dodatkowy moduł wyjść binarnych? Jeszcze drożej. Szacując optymistycznie, że moduł dodatkowych wyjść będzie kosztować 200PLN ;) wychodzi w sumie 350PLN za pięć informacji. Przepłacamy.
Moim zdaniem VTS optymalnie wykorzystał zasoby sprzętowe małego sterownika stawiając na interfejsy z komunikacją i wyświetlaczami LCD. Nawet HMI Basic potrafi przez odpowiednie kody pokazywać ponad 20 alarmów. Mnie tam lampek nie szkoda... Pozdrawiam

W VTS pozostała tylko marka wypracowana przez kilkanaście lat. Jeżeli chodzi o automatykę i centrale to typoszereg VENTUS zostanie oceniony przez czas - wtedy zobaczymy, co z niego za urządzenia.

Szanowny NAND i Bravo, moja opinia nie dotyczy automatyki VTS tylko jest ogólnym stwierdzeniem. Już widzę tego konserwatora szkoły, , piekarni, średniego sklepu, apteki, masarni, drukarni, restauracji, hotelu, co ma od jednej do 5 central co włącza komputer i przez BMSa steruje wentylacją albo grzebie w HMI advanced ?
Bez obrazy, ale z iloma konserwatorami mieliście okazę rozmawiać? To trochę tak, jakby mi ktoś kazał nadzorować respirator. Pewnie po półrocznym kursie byłbym w stanie to robić ale kto ma mnie na taki kurs wysłać i po co ?

Szanowny Gnomie, zapomniałeś o HMI basic, o którym pisałem. Doskonale się nadaje dla wszystkich wymienionych przez Ciebie osób.
Natomiast jeżeli chcesz zrobić automatykę typu "Mateusz wajhę przełóż" zawsze możesz zastosować zewnętrzny załącznik na wejściu uniwersalnym i dodatkową sygnalizację w postaci lampek sygnalizacyjnych na wyjściu alarmowymi i uniwersalnym. Cena HMI basic i układu Mateusz... jest porównywalna, ale jeżeli ktoś kupuje HMI basic to nie płaci za lampki. Funkcjonalność natomiast zdecydowanie większa po stronie HMI basic.
A swoją drogą, gdyby tak każdego oceniać, to nie wyobrażam sobie jak by wyglądały telefony komórkowe. Na szczęście mamy wybór i jeżeli chodzi o automatykę Ventus, też nikt nas nie zmusza do stosowania wajhy.
A co do zamieszczonej dygrasji, to tłumaczyłem kiedyś facetowi jak uruchomić centralę za pomocą Palmtopa. Facet twierdził, że wciska start i nic się nie dzieje. W pewnej chwili usłyszałem jak jego syn mówi: "Tato wciśnij ten wielki zielony przycisk, a nie ten mały napis START pod spodem..."

Od 1999 uruchamian centrale Rosenberga, VTS-u,Lenoxa,VBW i zawsze stosuję automatykę opartą o Johnson Control sterowniki typu SC,TC czy teraz serii FX...
No i nie mam żadnego problemu.Nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych centrale pracują bezbłednie- nie występują błędy z przechłodzeniem nagrzewnic wodnych. Wniosek - albo w innych sterownikach są błędy w oprogramowaniu, albo ci co uruchamiają nie mają pojęcia o prawidłowym ustawieniu parametrów pracy sterownika.
Pozdrawiam BW
wisniewskibogdan@go2.pl

BW - nie o tym jest ten wątek na forum.
Jeżeli szukasz reklamy (o czym świadczy zamieszczenie swojego e-maila), to ją zamieść na Giełdzie Ogłoszeń.

POST USUNIĘTY ZGODNIE Z REGULAMINEM FORUM PAR. 4: http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/regulamin.asp Administrator

NIKT tutaj nie wspomniał nt central VENTUS ,że ich montaz to koszmar. Przedtem centrale CV i inne montowało sie 1-2 dni. Teraz tygodnia nie starcza, zawsze czegoś nie dostarczą i montaż jest opóźniony.
Rozmawiałem z dwoma serwisantami, którzy montują te centrale na zlecenie vts-u i mówią mi ,że jest to już ostania ich centrala do montażu, bo za te pieniądze to oni dokłądają.
Także, opóźnienia w montażu wpływają na terminowość oddania obiektu.
MNie to sie juz zdarzyło 2 razy w ostanich 3 miesicach i tez mam dość, ale nic nie zrobię , bo prawie 80% specyfikacji , to własnie te centrale!

Nic dziwnego, że tu nikt nic na temat montażu nie wspomniał ponieważ wątek dotyczy automatyki :)

podobnie uważam,że automatyka VTS nie jest zła.Mam jednak problemy z uruchomieniem prgramu SCOPE.prosze o pomoc.

Nowa automatyka vts to porażka - to palm bis
w stylu z"rób to sam"
Szafa wyżyłowana do granic przyzwoitości (ja wstydziłbym się zaprojektować i zrobić taką szafę)
Schematy podłączeń niekompletne i z błędami
Zrobione pod własny serwis zmuszenie klienta do skorzystania
z sewisu vts
Jestem automatykiem. Zajmuję się automatyką (projekty i montaż)od 12 lat i takiego g...a dawno nie widziałem.
Mam propozycję
Jak vts chce być najtańszy to niech nie dostarcza zmontowanej automatyki - tylko wszystko w paczkach ( szafa, stycznik, sterownik)tak jak centrale niech klient sobie złoży
Ta frma ( vts ) zaczyna przypominać sklep z częsciami

PIo, niedouczony, a gdzie widziałes w szafkach vts styczniki? Z ciebie taki automatyk jak z dospela lider w wentylacji. Pewnie jedyna automatyka jaką znasz naprawiałeś to mixer i młynek do kawy!!!

Jeśli centrala podwieszania z silnikiem jednofazowym, to jak najbardziej będzie stycznik w szafce.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.