Czy aby zaprojektowac system rekuperacji w domu jednorodzinnym potrzebuje jakis uprawnien? I czy przy wykonywaniu takiego projektu sa tez potrzebne jakies uprawnienia?
Dziekuje za wszelka pomoc.
Czy aby zaprojektowac system rekuperacji w domu jednorodzinnym potrzebuje jakis uprawnien? I czy przy wykonywaniu takiego projektu sa tez potrzebne jakies uprawnienia?
Dziekuje za wszelka pomoc.
Generalnie są potrzebne uprawnienia, ponieważ montaż instalacji wentylacyjnej wymaga minimum zgłoszenia jak nie pozwolenia na budowę.A żeby je uzyskać wymagany jest projekt osoby z uprawnieniami.
wydaję mi się że uprawnienia projektowe koniczne są to wszystkich projektów, choć wentylację mechaniczną zgłaszać chyba nie trzeba
Ja robiłem instalacje samodzielnie i niczego nie zgłaszałem.Tez szukałem konkretnych odpowiedzi na ten temat, ale róznie ludzie pisza. Mysle, ze dotyczy to tylko dużych obiektów.
A czy instalacje CO tez zgłaszacie. Nie sadze:)
przepisy sa rozbierzne:) odpowiedz zapewne w prawie budowlanym
Jedną z zalet rekuperatora jest, że się tego nie projektuje, bo jest to gotowy system z regulacją. W pokojach wyłącznie nadmuchy w kuchni wc wyciągi, wszystko łączone miękimi izolowanymi przewodami... Na świecie sprzedaje się to w komplecie ze skrzynkami roprężnymi rurami anamostatami... jak klocki lego. "Udziwnienia" w wentylacjach wprowadzją wchodzący na rynek, by klientowi wmawiać, że są najlepsi. Nawet gdy na siłę ktoś naniesie jakimś "cadem" kalały na rzuty domu, to i tak wykonaca po tych kreskach kanałów nie jest w stanie rozprowadzić.
Oczywiscie, że ci co prjektują taką wentylację będą się burzyć, ale taka jest prawda.
Uprawnienia projektowe i wykonawcze są potrzebne w przypadku budynków urzyteczności publicznej (sklepy, restauracje itp.). Do domku jednorodzinnego nie są wymagane takie rzeczy. Zawsze ktoś się może przyczepić ale konkretnych przepisów nie ma.
Nie polecam jednak samodzielnie "na oko" projektować instalacji wentylacji.
Problem z wentylacją jest taki, że wszystkim sie wydaje że się na tym znają. Swego czasu zaproponowałem aby klient wrysował w projekt:
ilości nawiewanego / wyciąganego powietrza
średnice i rozmieszczenie rór, anemostatów przepustnic, trójników, czerpni, wyrzutni, itp.
a ja powiem mu co się będie działo. lekcja pokory gwarantowana.
Marek, heatex.pl
wyczuwam tu nutkę Brzęczkowskiego - fachowca bez kwalifikacji a tym samym i uprawnień.
Przecież trójników w wentylacji domowej się nie stosuje.
Przecież trójników w wentylacji domowej się nie stosuje.
A to dlaczego ???
To w jaki sposób chcesz rozprowadzić powietrze do dwóch osobnych pomieszczeń na tym samym poziomie nie stosując trójnika??? chyba nie będziesz prowadził dwóch oddzielnych kanałów.
Poważnie się pytasz??? Przecież wszyscy stosują skrzynki by jednakowe ciśnienie było na pokoje. Nie spotkałem firmy, która by takie błędy robiła. Pozdrawiam Bursiasty
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/index.html
Pierwszy seryjnie produkowany rekurator. Anemostaty nie regulowalne, składa się w domu i nic się nie dzieje, co tu projektować?? Rury cichutkie 60mm .Od 1991 roku pracuję w Polsce i do tej pory fajnie się przedaje.
RECUVENT wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła do 360 m3/h - system kompaktowy
Panie Marku prawo budowlane nie dzieli budynków na budowle użyteczności publicznej i pozostałe. Każda instalacja wentylacyjna wymaga pozwolenia na budowe - Rozdział 4 Prawa budowlanego. Pańska wypowiedź wprowadza niezorientowanych w temacie w błąd. A że tak ktoś robił to jego sprawa.
no i proszę ...w tym poście Pan T.B. podszył się pod nickiem "." co już ktoś zauważył - ze słuszną zresztą uwagą.
Marku.. zmartwię Cię ale Ola ma 100% racji a w związku z tym Ty się mylisz również w 100% :) Uprawnienia wymagane są w całym procesie budowlanym włącznie z branżą instalacyjną.
Nie wiem skąd przyszła Ci ta teoria do głowy, ale odpowiedź mi: czy widziałeś kiedyś projekt budowlany domku jednorodzinengo z projedtantami bez uprawnień?.
Jeśli taki mi taki pokażesz to .... hmmm powiedzmy zaproszę Cię na mój koszt na ostre picie w super knajpie :)))
Tematy na forum