273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła - powietrze -->OSTRZEGAM<-- !!!

Potwierdzam. Powietrzne pompy ciepła nie nadaja sie jako jedyne zrodlo cwu i co w naszym klimacie. Przy ostrej zimie ogrzewanie standartowego polskiego domu wyjdzie znacznie drozej niz gazem !

Dlatego najlepszym rozwiązaniem są gruntowe pompy ciepła, bo ich użytkowanie nawet przy -20 stopniach mrozu jest w dalszym ciągu bardziej ekonomiczne niż gaz. Poza tym ostatnie lata, to praktycznie brak śniegu i lekki mróz. Od kilku lat mamy gruntową pompę a-pic, wcześniej ogrzewaliśmy gazem (powierzchnia 152 metry kwadratowe) i mam porównanie -> ogrzewanie pompy jest bezdyskusyjnie tańsze.

Dziwne, bo ja ogrzewam dom zwykłymi klimatyzatorami inwerterowymi - chińczyki - i od 3 sezonów daja radę .... rachunki mniejsze o 50% (były piece akumulacyjne 2 taryfa) a chłodzenie w lecie tez jest. Najwięcej do gadania to mają teoretycy....

dodam że dają radę do minus 15 stopni a (na razie zimniej nie było) odladzają się same automatycznie...
taniocha, sam zamontowałem, niby KAISAI, a działa bezawaryjnie ... chyba cud????

A ja używam pompy powietrznej od 6 lat i jestem mega zadowolony, Daje spokojnie radę , Jest to jedyne moje źródło ciepła w domy wraz CWU Fakt , jak jest duży mróz np. teraz -20 to jest gorzej ,bo pracuje długo .ale temperaturę utrzymuje . A ile jest takich dni , w ciągu tych 6 lat ( było 20 -30 . :) Nie bójcie się polecam ,

Czytając ten wątek odniosłem wrażenie, że jest wśród ludzi spora obawa przed powietrznymi pompami ciepła. Wydaje mi się, że wynika to z przyzwyczajenia do standardowego ogrzewania, z rurami przez cały budynek, ciepłą wodą i kaloryferami. Moim zdaniem warto chociaż sprawdzić jak działają takie pompy ciepła, szczególnie w połączeniu z rekuperatorem.
Zainstalowałem u siebie amerykańską pompę ciepła waterfurnace i już drugi rok obserwuję jak to działa, właśnie w naszym klimacie z temperaturami rzędu -15-20 stopni na zewnątrz. Mieszkam pod Warszawą i zimy czasem bywają naprawdę dotkliwe, a nie ma żadnego problemu z ogrzaniem budynku do około 20 stopni non stop. Koszt zużytego prądu jest dość niski i cieszę się, że się nie zdecydowałem na gaz albo ekogroszek. Uniknąłem kosztu przyłączy gazu, kombinacji z napełnianiem pieca. A to co mi się najbardziej podoba to odzysk ciepła z wentylacją. Mam stale świeże powietrze w domu, zimą ogrzewane, latem chłodzone. Daje to niesamowity komfort i jest przede wszystkim zdrowe dla moich dzieci. Być może problemy z tymi pompami to kwestia fachowości firmy, która doradza i instaluje urządzenia - tu spokojnie mogę polecić Ecotherm z Warszawy (versatech) - jestem już kolejnym klientem po osobach, które mi ich zarekomendowały i są bardzo zadowolone z efektów (a też się bały pomp ciepła i chciały brnąć w grzejniki, gaz lub inne sposoby).

Generalnie pompa powietrzna poniżej - 8 stopni osiąga średnio 70- 65 % mocy znamionowej . Bez względu na markę ( delikatne różnice) i będzie wymagała wspomagania kotłem , grzałkami. Będzie też mniej żywotna ze względu na czynniki robocze wymagające większych spręży .Jeśli ktoś akceptuje takie warunki pracy to ok. Jeśli oczekuje sprawnej pracy całosezonowej to zdecydowanie pompa gruntowa z mocnym dolnym źródłem .Wówczas ma pewność dogrzania i niskich kosztów eksploatacyjnych . Pompy powietrzne z Skandynawii mają wypełnić dyrektywę 30% udziału energii produkowanej jako OZE . I generalnie taki układ to zapewnia. W Polsce oczekiwania są inne , a energia e. relatywnie droższa więc pracujące grzałki do wspomożenia pompy sa trudno akceptowalne . Ta zima zweryfikuje mrzonki marketingowe dotyczące pomp powietrznych i innych rozwiązań na bazie łagodnych zim . W przyrodzie występuje cykliczność i tak jak są zimy łagodne to pojawią się mroźne . Układy projektuje się na zapotrzebowanie max. Ale decyzja należy do inwestora .
Ja użytkuję pompę gruntową pomimo ,że wiercenie było trudne wręcz hardcorowe . Opłaciło się zapewnia stabilność . Min temp dolnego źródła po dużych obciążeniach (2-3 pracy ciągłej) 3,9 stopnia plus . Po postoju 40 min wraca do 7 stopni . A pompy powietrzne ile na wejściu wymiennika i jaka sprawność ?

Witam
Jestem na etapie poszukiwań wykonawcy ogrzewania pompą ciepła powietrzną, budowa jest na terenie dolnośląskiego okolice Wrocławia, czy ktoś jest w stanie kogoś polecić.

Dołączam się do pytania - chcę w tym kwartale dopiąć temat ogrzewania. Mam oferty na PC powietrzne Zubadan 8kW - czy to ma sens. Czy ogrzeje, a jeżeli tak to czy koszty roczne będą przekraczały np. 3-4 tys. Dom 200m2 podłóg w tym garaż i kotłownia (wszystko podłogówka)

może ktoś z okolic trójmiasta poleci jakaś firma od pomp?

Witam,
w razie pytań chętnie odpowiem telefonicznie na Wasze pytania w sprawie pomp ciepła powietrze/woda. Widzę tu dużą aktywność osób sprzedających gruntówki ;) tel 695 300 552

oj ludeczkowie... PC PW trzeba dobierać najlepiej tak aby w super mroźne dni (-20C) PC PW dawała tyle mocy ile maks zapotrzebowanie na energię cieplną. dzięki temu będziemy przygotowani na najtrudniejsze zimowe dni. Jak ktoś dobiera PC PW na podstawie jej wydajności przy temp 0C lub 7C albo nawet maks mocy to niech się nie dziwi że w zimę PC nie wydala, i grzałki się włączają :)

Dom 150m2 ocieplony, kominek z płaszczem wodnym, rekuperator i solary. Zastanawiam się nad PC lub kotłem elektrycznym na wypadek dłuższych wyjazdów w okresie zimowym.

Ja u siebie zdecydowałem się na gruntową pompę ciepła bezpośredniego odparowania od firmy Fonko. Jako jedyni produkują oni ten konkretny rodzaj pomp, a wszystko robione jest na zamówienie, więc jakość wykonania jest bardzo wysoka. Jakby ktoś chciał poczytać na ten temat więcej to polecam poczytać na ich stronie

Też potrzebuję pomocy. Szukam zbiornik buforowy i chciałbym zamówić u sprawdzonej firmy. Czy ktoś kojarzy Noel ?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.