Dzień dobry,
proszę o pomoc w następującej kwestii: chciałbym usprawnić wentylację grawitacyjną w mojej sypialni (dom szeregowy, pokój na 1 piętrze, wymiary i rzut podaję w załączonym pliku nr 1), a to dlatego, że mam nawracające problemy z pojawianiem się grzyba wokół okna i w rogach ścian.
Najpierw zamontowałem w pokoju nawiewnik okienny (higrosterowalny), co bardzo poprawiło sytuację i grzyb przestał się pokazywać. Jednak tak było, gdy drzwi do tego pokoju nie domykały się z powodu lekkiego ich wypaczenia w górnej części. Gdy poprawiłem domykanie drzwi - problem powrócił. Wtedy postanowiłem przyciąć te drzwi od dołu, tak że przerwa między podłogą a drzwiami wynosi ok. 22 mm - vide zdjęcie nr 3B. To polepszyło wentylację w pokoju, ale jeszcze nie jest idealnie.
Teraz wpadłem na pomysł, aby poprawić wywiew z pokoju przez wykucie kanału wentylacyjnego z anemostatem z jednej strony (zdjęcie nr "7. Planowany Anemostat nad drzwiami.jpg") i kratką ozdobną z drugiej (8. Planowana Kratka z drugiej strony.jpg). Chodzi o to, że nie mogę już więcej podciąć drzwi do tego pokoju (bo wyglądałoby to nieestetycznie), a dzięki anemostatowi mógłbym regulować ilość wypływającego powietrza (w zimę w naszym przedpokoju jest chłodno, bo wieje od nieocieplonego strychu). Ściana nad drzwiami ma ok. 18 cm. Planowany przeze mnie anemostat pokazuję na zdj. nr 9 i 10, a kratkę na zdj. nr 11. Rozważam takie rozwiązanie, bo wiem, że istotą wentylacji grawitacyjnej jest to, że powietrze napływa przez nawiewniki do poszczególnych pokoi i z nich wywiewa przez szczelinę pod drzwiami do pionu wentylacyjnego w łazience.
Proszę o poradę, czy to wszystko ma sens? Czy takie umiejscowienie anemostatu jest poprawne? A może powinien być nisko, tuż nad podłogą?
Czyli podsumowując mam TRZY opcje montażu anemostatu i kratki:
1. Anemostat i kratka nad drzwiami do sypialni. (zdj. nr 7 i 8)
2. Anemostat i kratka nisko, tuż nad podłogą, z prawej strony od drzwi w sypialni. (zdj. nr 13)
3. Anemostat nad szafą w sypialni, kratka na ścianie w łazience. (zdj. nr 14 i 15)
Które będzie najlepsze?
Czy raczej powinienem wykuć kratkę w jednym z pionów wentylacyjnych (ale wydaje mi się, że są już zajęte: 1-szy przez kwasówkę sąsiadów, drugi przez mój okap kuchenny, 3-ci przez kratkę wentylayjną w kuchni)?

Zdjęcia

1.jpg
2.jpg
3A.jpg
3B.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7. Opcja 1 - Planowany Anemostat nad drzwiami.jpg
8. Opcja 1 - Planowana Kratka z drugiej strony.jpg
9. anemostat-nierdzewny-125-awenta - A.jpg
10. anemostat-nierdzewny-125-awenta - B.jpg
11. Krople ozdobna kratka wentylacyjna okrągła biała fi 125.jpg
12. Kanał okrągły Vents fi 125 mm 50 cm biały.jpg
13. Opcja 2 - planowany anemostat nisko, tuż nad podłogą.jpg
14. Opcja 3 - planowany anemostat nad szafą.jpg
15. Opcja 3 - planowana kratka na ścianie łazienki.jpg
16. Rzut sypialni i łazienki.jpg