Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum i znalazłem się tutaj szukając fachowej porady w sprawie wilgoci, która pojawiła się w moim mieszkaniu w aktualnym sezonie zimowym. Poprzednie 2 zimy mieszkałem ja i wtedy zaobserwowałem jedynie łuszczenie się farby na jednej ze ścian zewnętrznych (bez żadnych ognisk pleśni), natomiast od sierpnia 2012 mieszkanie jest wynajmowane i błyskawicznie pojawił się grzyb i wilgoć.
Wygląda to tak:
Plan mieszkania:
http://www.tinypic.pl/2e6pbcfwybz3
Wilgoć
http://www.tinypic.pl/uhvk71864jey
http://www.tinypic.pl/7smfg5wvksly
http://www.tinypic.pl/5oz73ed1c019
http://www.tinypic.pl/0kplzoi84k3v).
Mieszkanie znajduje się na I piętrze w około 100letniej kamienicy, gdzie zawilgoceniu uległa tylko 1 ściana szczytowa od strony pn-zach (wymiary ok 4,5x2,4m). Ściana jest wykonana z otynkowanej cegły (częściowo gładź) i ma grubość ok 60cm. Pomalowana jest farbą Dulux. W mieszkaniu są nowe okna i dwa poziome otwory wentylacyjne w ścianie pod sufitem - jeden w łazience i drugi w pomieszczeniu gospodarczym z piecem CO, który wychodzi na zewnątrz na ścianie, która uległa zawilgoceniu. Wyjście rury wentylacyjnej znajduje się na równi ze ścianą i dookoła widać plamę, dlatego podejrzewam, że skraplanie pary wodnej może to być jedną z przyczyn zawilgocenia (teoretycznie powietrze powinno tym otworem być wwiewane do mieszkania, ale zaobserwowana plama sugeruje, że może jest zakłócony obieg powietrza i wydostające się ciepłe powietrze skrapla się na ścianie). Poza tymi otworami nie ma żadnej innej wentylacji.
Jako, że jestem laikiem w temacie i jedyną wiedzę mam z Internetu, dlatego potrzebuję porady odnośnie przyczyn wilgoci i najlepszych sposobów jej usunięcia (mieszka tam rodzina z 2 dzieci zależy mi zarówno na tym, żeby mieszkanie nie niszczało, ale także na ich zdrowiu).
Proszę o opinię, czy:
1. przedłużenie wylotu rury wentylacyjnej z pomieszczenia z piecem ok 15cm od ściany pomoże w zapobiegnięciu zawilgacania ściany
2. rodzaj farby ma wpływ na oddychanie ścian (czy użyty Dulux nie pogarsza sytuacji)
3. montaż okapu i podłączenie go do wylotu w łazience będzie zgodne z prawem dotyczącym wentylacji mechanicznej (słyszałem, że nie można, tylko trzeba się podłączyć do kanałów wentylacyjnych, których w tak starym budynku chyba nie ma)
4. polecono mi montaż rekuperatora (konkretnie modelu Mitsubishi VL-100) w celu poprawienia obiegu powietrza w mieszkaniu - czy będzie to skuteczne rozwiązanie w przypadku mojego problemu, czy są może inne, lepsze rozwiązania (pan z lokalnej firmy zajmującej się wentylacjami, po rozmowie telefonicznej nawet nie chciał za opłatą przyjść i obejrzeć mieszkanie (miał blisko), tylko od razu powiedział, że montaż rekuperatora to jedyne słuszne rozwiązanie, które będzie kosztowało ok 2300zł z montażem)
5. zamierzam skuć i położyć tynk na całej grubości (może wystarczy tylko kilka cm?) w miejscach gdzie są ogniska grzyba i wilgoci - czy po skuciu powinienem zastosować jakiś preparat grzybobójczy (jaki?) i czy zanim położe nowy tynk, ściana powinna przeschnąć samoczynnie, czy zostać wysuszona mechanicznie
Z góry dziękuję za wszelkie pomocne opinie i porady.