Witam!
jestem na etapie budowy domu (stan 0) niedlugo rozpocznie sie budowa murow

i wydaje mi sie ze bedzie problem z wentylacja, projekt zakladal liczne kominki nad dachem co wg mnie jest nieodpowiednie, w tej chwili jestem na etapie koncepcji do poprawy sposobu wentylacji pomieszczeń na dole i na poddaszu (jak widac jest umieszczony murowany od poddasza komin wentylacyjny),kominy beda mialy wysokosc okolo 5m.
celowo jest poprowadzenie 'do boku' kuchni bo projektant stwierdzil ze nie bedzie dobrze wygladal taki komin na skraju dachu (czy ten argument ma w ogole sens ? ) ma ktos w niskim punkcie dachu taki komin wentylacyjny ? ) jak to faktycznie wyglada

zalaczam moj rysunek (zmiany na czerwono) z pytaniami:

1) czy moge poprowadzic w przewodzie stalowym(kanale wentylacyjnym) wentylacje poziomo na dlugosci 4m celem wprowadzenia do komina wentylacyjnego ?? projektant raczej nie widzi problemu ale wydaje mi sie ze podchodzi do tego zbyt 'swobodnie' czy

2)czy komin wnetylacyjny nr 3 moze byc murowany od 2-3 bloczka ,dzieki czemu bede mogl przejsc z wentylacja spizarki z dolu do komina wnetylacyjnego nr 4
3)czy wywiewke kanalizacji z pionu nr 1 moge zakonczyc na poddaszu napowietrzaczem ?

4) czy dobrym pomyslem jest wentylacja sztywna ocieplona rura spiro zakonczona kominkiem nad dachem dla korytarza na gorze ?

z gory dziekuje za merytoryczne podpowiedzi.

5) jezeli zdecydowalbym sie na budowe piono kominow od wentylacji kuchni to czy musze je murowac od parteru ?

Załączniki