273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Polska norma, czy to ma sens?(wymiana w łazience)

Witam
Mam pytanie do praktyków oraz znawców tematu.
Polska norma stwierdza że w łazience (z WC lub bez) wymiana powietrza powinna wynosić: 50 m3/h.
Czy ta wymiana w każdej łazience niezależnie od kubatury powinna być taka sama?
np. powierzchnia łazienki 10m2 to ok 26.5m3(h=2.65m) czyli w tej łazience będą 2 wymiany na godzinę.
natomiast w łazience o pow. 4m2 (h=2.65m) będzie to 5 wymian na h , jak dla mnie przeciąg.
A może to sie inaczej liczy?
Prosze o odpowiedź lub wzór jak to wyliczyć.

To tyloko tak informacyjnie.
-nie ma czegoś takiego jak wentylacja łazienki.
-ponieważ aktualnie realizowane wentylacje mają nadmuch w pokojach, a wyciag w łazience ,kuchni, to bilans musi pasić do całosci.

ok.
ale przy obliczaniu Vmax centrali rekuperacyjnej muszę uwzględnić pomieszczenia takie jak łazienki, pom. gosp. itp oraz zwiększyć ten wydatek o ok. 50-60 %. Parametr ten jest potrzebny do obliczenia maksymalnej wydajności urządzeń. Co z kolei przy znanych stratach sprężu na instalacji pozwala mi określić jak wydajnej konkretnie centrali potrzebuję.
A to co ty opisujesz to zwykły bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego. To jest dla mnie akurat jasne.
Chodzi mi bardzie o dobór centrali, ponieważ może sie zdarzyć że domy o podobnej kubaturze będa się znacznie różniły ilością łazienek oraz rodzajami kuchni, w wyniku czego ich Vmax może się różnic nawet o 50 i więcej %. Teraz wyobraź sobie że dom "A" ma np 2 łazienki każda o 25m3 a dom "B" 4 łazienki każdą po 12,5m3 i co wtedy? Suma kubatur ta sama ale w domu "A" zgodnie z normą wymiana będzie 100m3/h, a w domu "B" 200m3/h. (z samych łazienek)
To czym sie bardziej kierować przy wyborze urządzeń? kubaturą czy normami?

ok.
ale przy obliczaniu Vmax centrali rekuperacyjnej muszę uwzględnić pomieszczenia takie jak łazienki, pom. gosp. itp oraz zwiększyć ten wydatek o ok. 50-60 %. Parametr ten jest potrzebny do obliczenia maksymalnej wydajności urządzeń. Co z kolei przy znanych stratach sprężu na instalacji pozwala mi określić jak wydajnej konkretnie centrali potrzebuję.
A to co ty opisujesz to zwykły bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego. To jest dla mnie akurat jasne.
Chodzi mi bardzie o dobór centrali, ponieważ może sie zdarzyć że domy o podobnej kubaturze będa się znacznie różniły ilością łazienek oraz rodzajami kuchni, w wyniku czego ich Vmax może się różnic nawet o 50 i więcej %. Teraz wyobraź sobie że dom "A" ma np 2 łazienki każda o 25m3 a dom "B" 4 łazienki każdą po 12,5m3 i co wtedy? Suma kubatur ta sama ale w domu "A" zgodnie z normą wymiana będzie 100m3/h, a w domu "B" 200m3/h. (z samych łazienek)
To czym sie bardziej kierować przy wyborze urządzeń? kubaturą czy normami?

Normy są UE a tam jest tylko ilość osób!

A możesz mnie oświecić jaka jest wymiana na na jedną osobę według norm UE?
I od kiedy to u nas w wentylacji obowiązują normy UE a nie PN?

jak zostaną napisane po polsku i zostaną przywołane w rozporządzeniu, ale pomijając to, to przeczytaj art. 5 Prawa Budowlanego, które nakazuje projektować zgodnie z wiedzą techniczną i przepisami techniczno-budowlanymi w których wszystkiego nie można uwzględnić i tu jest pole do popisu dla projektanta który ma pojęcie co projektuje.

CL kubarurą i warto zwrócić uwagę na rozwiązania z wentylacją wyporową. Im lepiej sie zrozumie potrzebę usunięcia całości zużytego powietrza, tym mniej będzie problemów ze zdrowiem. No jeszcze dodam, że wdmuchiwane powietrze powinno być czyste, a więc wolne od PM10! W Polsce z uwagi na spalanie węgla, często już zachodzi potrzeba, że takie powietrze należy importować. Polecam reklamy rakotwórczych kominków przez Pana Bałwana.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.