273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Aprobata Techniczna na centrale klimatyzacyjne

Deklaracje zgodności wydaję się w chwili dostawy - deklaruje się, że dostarczane urzadzenie jest zgodne z np. AT. według prawa Aprobaty Techniczne nie można kopiować tylko kupować w COPTRI.

A dlaczego jesteśmy zalewani?? Zapytaj siebie.
Kolejna krucjata?? A czy polski produkt nie może chociaż raz obronić się sam??? Czy muszę kupować coś co jest polskie pomimo tego że to kupa złomu ?????
Ja jestem za tym aby polskie produkty, polscy wytwórcy konkurowali z zachodnimi i wyggrywali. Ale nie dlatego że są najtańsi.... no i co tpo oznacza : 90% aprobat w rękach zagranicznych ?? To coś złego? - to też chyba przykład na to w jaki sposób ktoś podchodzi do polskiego rynku - traktuje go poważnie. Polskie jest dobre ale nie próbujmy tego sprawdzić?? zamknijmy oczy, ufajmy że będzie dobre bo jest polskie.. ??? Powiem szczerze - trochę głupio napisałeś...

Ja tam nie widzę, żeby nas coś zalewało. Niestety cena wciąż decyduje. Inwestor zwykle twierdzi że nigdy tyle nie da za to "pudło", a wykonawcę zwykle obchodzi tylko tyle żeby się kręciło przy odbiorze.
To że ktoś ma ważną AT jeszcze o niczym nie świadczy. Przed 2001 wszystkie centrale musiały mieć aprobatę i nikt z tym nie dyskutował (była i jest jeszcze tzw. dokumentacja indywidualna), w związku z tym że firmy zachodnie nie modernizują swoich produktów w takim tempie jak polskie (ciekawe czy na pewno nic się nie zmieniło w ich centralach i czy są ciągle zgodne z AT) w większości mają AT. Zobaczymy czy którakolwiek zachodnia firma zrobi aprobatę po wejściu Polski do EU.

Deklaracja zgodności jest dokumentem umożliwiającym wprowadzenie do obrotu ale to nie znaczy że producent nie może wystawić deklaracji zgodności na całą serię - typoszereg (np. centrale typu XT) jeszcze przed ich wyprodukowaniem. Proszę zacytuj odpowidnie przepisy z których wynika że nie można wystawić deklaracji zgodności na typoszereg tylko na pojedyńcze urządzenie. !!!!!!!! Mam wrażenie , że chcesz nas przekonać, że projektant, inwestor , inspektor nadzoru czy wykonawca nie mają prawa domagać się deklaracji zgodności przed dostarczeniem centrali na budowę, a jak już tam będzie to nikt nie będzie się czepiał takich szczegółów a tym bardziej nie będzie sprawdzał zgodności podzespołów z tym co jest w aprobacie.
I tu dochodzimy do istotnej sprawy dostępności aprobat. Z tego co napisłeś wynika że COBRTI raz bierze kasę od prywatnej firmy za wykonanie aprobaty (dla każdego typu centrali oddzielnie) a potem taka firma musi (teoretycznie) płacić za ilość kopi AT równą ilości wyprodukowanych central x ilość kopi każdego projektu (no bo każdy uczestnik procesu inwestycyjnego ma prawo wglądu do pełnej AT). Jeśli możesz, zcytuj odpowiednie przepisy, bo albo nie są do końca jednoznaczne albo żyjemy w Państwie Prawa Złodziejskiego.

na centrale wentylacyjne nie ma polskich norm więc trudno byłoby wystawić deklarację zgodności z czymś czego nie ma !!! aby wystawić deklarację zgodności na centraloe muszą one otrzymać aprobatę techniczną.

masz rację. Wszyscy którzy polecają polskie centrale bo tanie biegną do obcych salonów samochodowych i kupują drogie samochody . ciekawe dlaczego nie kupią sobie dobrego i taniego polskiego samochodu !!!

nieprawda. firma , która otrzymała oryginał AT może ją kopiować!

Za to z tobą nie za bardzo mogę się zgodzić bo:
1. najtańsze wcale nie jest polskie.
2. część a może większość "polskich" central jest tak polska jak Opel produkowany w Polsce. Polski jest robotnik (czasami również technologia)ale maszyna i materiał już nie zawsze, a do kogo należy to już nie ma znaczenia.
3. na własne oczy widziałem polskie, technicznie słabe ale cenowo mocno zawyżone oferty , gdy producent był pewny zamówienia.
4. zachodne firmy też potrafią "wyżyłować" centralę żeby była atrakcyjna cenowo.
5. niektóre polskie firmy podają szczegółowe dane techniczne w swoich ofertach, po dokładnymy porównaniu z zachodnimi czasami wypadają korzystniej mimo niższej ceny.
Rzeczywistość nie jest taka czarno-biała jak to nam przedstawiłeś, też nie jestem zwolennikiem kupowania polskiego z pobudek patriotycznych ale Twoja wypowiedź świadczy albo o nieznajomości tematu albo jest to zwykła reklama. Tutaj tematem są aprobat i jeśli chcesz podyskutować na temat porównania jakości central polskich i niepolskich producentów to rozpocznij nowy temat bo jedno z drugim raczej nie ma nic wspólnego. Pozdrawiam

Grogi genku, cieszę się że przeczytałeś moją wypowiedź ale chyba tylko moją. Warto się zastanowić zanim się naciśnie ENTER po napisaniu komentarza. Gdyby to było takie oczywiste to nie było by tej całej dyskusji tylko to pytanie zostałoby zignorowane jak niektóre naiwne pytania zadawane na tym forum ewentualnie ktoś by litościwie przytoczył odpowiedni przepis i sprawa by umarła. Podejrzewam ,że jesteś przedstawicielem TEJ firmy, której przedstawiciele, kiedy kończą im się inne argumenty, jeżdżą po Polsce i rozpowiadają że ich najgroźniejszy konkurent to jest be bo nie ma aprobat a te są na mur-beton wymagane. Uważaj, bo dzisiaj pracujesz w TEJ firmie a jutro w TAMTEJ.
Wiesz już , kto nadzoruje inspektora nadzoru więc wyślij oficjalne pismo z doniesieniem o popełnieniu wykroczenia i nie umieszczaj wypowiedzi typu "są potrzebne i już" bo one nic nie wnoszą.

to jednak nie wiesz wszystkiego...

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.