273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Aprobata Techniczna na centrale klimatyzacyjne

Dlaczego jakaś firma krzak (produkująca kilka urządzeń w miesiącu) ma się przejmować brakiem aprobaty technicznej jeśli największa polska firma produkująca centrale (VTS Clima) jej nie ma wprowadzając na rynek tysiace urządzeń rocznie, a wręcz udowadnia chwytając się różnych kruczków prawnych, że jest ona zbędna. Może małe, raczkujące firmy biorą przykład ze swoich dużych konkurentów, wychodząc z założenia że prawo jest równe dla wszystkich....

Przegląd polskich producentów central i AT
Proszę pamiętać , że AT dotyczy wyrobu a nie całej firmy jak np. ISO
VTS Clima ,JUWENT , OSMET i inne " firmy krzaki" nie mają AT na swoje produkty i posługują się PN-EN 1886.
Klimor , Frapol, KMW posiadają AT na swoje wyroby.
VBW Clima ma AT- na centrale BO - do układu BO-42 tj. bez odzysku tylko recyrkulacja
na centrale BS - bez sekcji rurki ciepła , pompy ciepła , z obrotowymi Coroventa i Gea
na centrale BD - bez sekcji rurki ciepla , pompy ciepla , z obrotowymi Coroventa i Gea ,bez
odzysku tylko recyrkulacja
Aparaty TGW i TGE posiadają AT
Centrale basenowe Okeanos nie posiadają AT
Centrale AURA nie posiadają AT
Centrale OLIMP nie posiadają AT
Centrale SPS nie posiadają AT
Aparaty SKN nie posiadają AT
Aparaty SKW nie posiadają AT
Aparaty SKNe nie posiadają AT
Aparaty SWO nie posiadają AT
Można zrozumieć stanowisko firm posiadających lub nie AT na swoje wyroby
Niezrozumiała jest natomiast polityka VBW . Kierownictwo firmy deklaruje konieczność posiadania AT w momencie gdy większość wyrobów VBW nie posiada w/w aprobat . Dla inspektora odbierającego urządzenia VBW to czeski film.

No nareszcie więcej konkretów ! Chciałbym tylko potwierdzić, że dobrze Cię zrozumiałem (bo Twoja wypowiedź jest troszke chaotyczna). 1. centrale BO - AT tylko do ukł. BO-42 ? 2. BS- brak AT na rurke ciepła, pompę ciepła, obrot. Coroventa i Gea ? 3. BD - AT tylko na recyrkulację ? Reszta zrozumiała. Proszę o sprecyzowanie. Pozdrawiam

Proponuję kupić w COBRTI INSTAL pęlną aprobatę techniczną i się z nią zapoznaj.
Koszt aprobaty okolo 20 zł + koszt przesyłki.Ma okolo 30 stron. Milej lektury:)

A co z aprobatami VTS Clima?

Paweł: Dziękuję za przytoczenie dokładnego brzmienia artykułu. NIe zamierzałem przedstawiać go tak ja mi to pasuje tylko po prostu ten punkt do tego się sprowadza o czym napisałem. Nie mamy w tej chwili PN na centrale klmatyzacyjne. Nie ma normy, która obejmowałaby całą centralę klimatyzayjną i wszystkie jej podzespoły. Co do następnych wypowiedzi szanownych Państwa to mogę powiedzieć tylko tyle, że Aprobata Techniczna na prawdę kosztuje. gdy posiada sięw ofertcie kilkadziesiąt produktów to to są gigantyczne koszty. Ale niektórzy je ponoszą a inni nie. Co jet bardziej uczciwe - sami osądźcie. Jak również to czy stosujemy się do prawa polskiego niezależnie od tego jak bardzo nam dokucza, czy nie stosujemy się stasując sztuczki aby je obejść. Inną sprawąjest to że AT wymusza pewnądyscyplinę w produkcji i w tym co się klientowi dostarcza. Bo przecież nie sama AT jest dokumentem dopuszczającym tylko deklaracja zgodności z AT, a żeby wystawić deklarację zgodności to trzeba się opieraćnp. na takich samych podzespołach etc. A to już dla wielu producentów jest problemem. Stosowanie różnych przypadkowych podzespołóów przekłada sięna dane techniczne. (przypominam ze 80% dostawców w tym dużych polskich to firmy robiące składaki..) To jest kwestia przyzwoitości dostawcy. Dlaczego? Ponieważ potencjalny klient stosując urządzenie z AT pozbywa się problemów z Inspektorem (przynajmniej w kwestii dopuszczeń) i.t.d. Jeżeli ktoś sprzedaje centrale bez AT bo taką ma interpretację polskiego praw to obarcza swojego klienta swoim punktem widzenia. Kruczek polega na tym że to nie dostawca ma z tego powodu problem, bo on juz za tą centralę wziął pieniądze. Problem ma jego klient, który musi się gimnastykować aby dokonano odbioru instalacji.. Ehh, w taki sposób za plecami swoich klientów to sobie można walczyć z Polskim prawem. I na prawdę nie ma to znaczenia czy AT to jest mądra rzecz czy nie, czy polskie prawo jest dobre czy złe. Chodzi o to w jaki sposób dostawca bez AT traktuje ludzi dzięki którym żyje. I jeszcze jedno - czy ktokolwiek z Państwa zastanowił się dlaczego firmy które ścigają się o miano "Lidera" wśród producentów, nie zrobią sobie po prostu tych AT tylko walczą z tym i to jeszcze w taki perfidny sposób czyli zza pleców swoich klientów. Chodzi o pieniądze?? Niie do końca moim zdaniem. Chodzi o te standardy o których powyżej pisałem. Po prostu po 2 - 3 tygodniach już nie mogliby wystawić deklaracji zgodności bo już co innego stoswane byłoby w tych centralach. ot i cała filozofia. I nie przyjmę tu wytłumaczenia że zrobienie AT to są koszty za które tak czy inaczej zapłaci kupujący. Wydaje mi się że nie jeden klient wolałby nie mieć problemów na budowie, niż bawić się przy pieczonym dziku na koszt dostawcy(?)... To też przecież kosztuje :))

A skąd ty masz takie wiadomości że na domek nie potrzeba? Od kiedy? Człowieku zgodnie z PB potrzeba, zapewniam cię, że potrzeba. Oczywiście prawo swoją drogą, a praktyka swoją

1. obecnie PKN nie może decydować która norma jest obowiązująca, a która nie 2. Dlatego że jak nie ma odpowiedniej normy to musi być na wyrób aprobata 3. Nie musisz bo gwoździe z tego co wiem należą do grupy wyrobów na które nie jest potrzebna deklaracja (są takie) - musisz tylko przeczytać PB

Ale deklaracja będzie dotyczyła tylko obudowy a nie centrali - czyli problem nie jest rozwiązany

Chwała tym firmom, które posiadają aprobatę. Ale czy określanie VTS z powodu braku aprobaty technicznej jako firmę "krzak" nie jest przesadzone?

Chwała tym firmom, które posiadają aprobatę. Ale czy określanie VTS z powodu braku aprobaty technicznej jako firmę "krzak" nie jest przesadzone?

Czy nie widzicie, że jesteśmy zalewani zagranicznymi produktami wentylacyjnymi niemieckimi, austriackimi, szwedzkimi, a nawet tymi czeskimi? Zamiast się konsolidować, przeciwstawiać zagrożeniu, żeby nie stać się tylko rynkiem zbytu, to krytykujecie to co jeszcze pozostało w polskich rękach. Atakujecie tych co i tak z trudem bronią się przed zagraniczną konkurencją.

Nie wiedziałem, że VBW oferuje tak duży asortyment central wentylacyjnych i posiada aprobatę techniczną nie tylko na centrale, ale także na aparaty - jednak wydaje mi się, że nie jest to odpowiednie miejsce na tego typu reklamę, nawet jeśli jest uprawiana przez konkurenta VBW ( o głupoto!). W jakim świetle stawia Pan np. Frapol, który oferuje raptem tylko dwa rodzaje central! Poza tym Frapol to nie jest firma polska tylko austriacko-polska więc powinna być poza poruszanym przez Pana tematem.

Jeżeli PKN nie decyduje która norma jest obowiązująca to KTO w Polsce o tym decyduje ?

Małe sprostowanie. FRAPOL jest firmą polską. Z dawnej spółki polsko-austriackiej Joint Venture została tylko nazwa. Udziały zostały odkupione i są w rękach Polaków.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.