Chiller wytwarza wodę lodową, owszem. Z tym, że woda zostaje oziębiona w parowaczu w procesie przemiany fazowej parowania czynnika ziębniczego. Następnie ciepło jest transportowane przez sprężarkę do skraplacza gdzie jest usuwane do atmosfery. Czynnikiem ziębniczym mogą być popularne czynniki stosowane w chillerach do układów klimatyzacji takie jak R134a, R407C, R410A. Chillery służą nie tylko na cele klimatyzacyjne ale też technologiczne: tam czynnikami ziębniczymi mogą być np. R404A lub R717(czyli amoniak).
Dalej, jeżeli skraplacz jest chłodzony powietrzem to przeważnie sprężarki są także na dachu w obudowie całego agregatu. Są też układy z tzw. skraplaczem oddalonym, gdzie agregat czyli sprężarki, parowacz, znajdują się wewnątrz budynku a sam skraplacz jest wyniesiony na zewnątrz budynku.
Dry cooler (sucha chłodnica), jest to chłodnica cieczy chłodzona powietrzem, chłodzi np. wodę lub roztwór wody i glikolu, czy innych cieczy. W drycoolerze nie zachodzi przemiana fazowa. Woda z takiego drycoolera może być np. wykorzystywana do celów technologicznych np. chłodzenie maszyn gdzie nie są potrzebne zbyt niskie temperatury wody.
Wieża chłodnicza (chłodnia wyparna) - służy np. do chłodzenia wody, która chłodzi skraplacz urządzenia chłodniczego. Zasada działania po krótce: woda o wyższej temperaturze jest doprowadzana do dysz w wieży, które rozpylają tą wodę w dół, natomiast w wieży jest zamontowany wentylator, który zasysa powietrze w przeciwprądzie do rozpylonej wody. Dzięki temu woda jest ochładzana i może być ponownie wprowadzona do skraplacza.
http://www.darpin.com.pl/pdf/oferta/chlodnie_wyparne.pdf