273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja w bloku - podłączenie okapu

Witajcie
Pytanie dotyczy mieszkania w bloku na parterze. Budynek ma 4 kodygnacje + podasze.
Mamy indywidualne piony wentylacyjne.
W mieszkaniu nie ma gazu: kuchnia indukcyjna, ciepłą woda z MEC.

W oknach 2 nawiewniki stale otwarte.
Ponieważ wentylacja lubiła płatać figle (w postacie cofki) trzeba spróbować ją jakoś wyregulować.

W mieszkaniu są 3 kratki:

1 - Aneks z salonem 25m2
Tu jest zainstalowany okap kuchenny i rurą 150mm ma iść sobie do komina. Podczas korzystania z okapu będziemy otwierać okno.
Który wariant wybrać:
1a - Wprowadzić rurę do komina a tym samym pozbawić się naturalnej stałej wentylacji?
2b - kratka dzielona - u góry wchodzi rura od okapu, a poniżej osobna (z możliwością zamknięcia) kratka.

Czy stosowanie dzielonej kratki ma sens? CHodzi o coś takiego
https://www.bat.pl/media/uploaded_fi...s/gs4745_1.jpg
Czy powietrze wtłaczane przez okap nie będzie wychodzić tą dolną częścią kratki ? Z tym, że ja planowałe zrobić to w ten sposób że na górze jest kołnierz w który wchodzi rura, a poniżej osobna niewielka kratka, którą można zamknąć. Pytanie czy to ma sens.

2 - Łazienka i WC
Tu będzie działał wentylator wyłączany z opóźnieniem i mam 2 opcje. Podczas korzystania z wentylatora będziemy otwierać okno.
W łazience raczej nie będziemy za wiele suszyć - chyba że tylko tyle by podnieść wilgotność w mieszkaniu do optymalnych poziomów. Od tego mamy suszarnię, z której korzystają chyba tylko 2 mieszkania i duży balkon.
Tu mam dwie opcje:
2a - Instaluję zawór zwrotny w postaci cienkiego płatka z tworzywa. W ten sposób jak wentylator nie będzie działał to nie będzie wentylacji naturalnej.
2b - Wentylator bez zaworu zwrotnego. Istnieje ryzyko cofki i jest obecna stała wymiana powietrza przez kratkę. Światło kratki zostało ograniczone do kanału fi100 w który wsuwa się wentylator.



3 - Schowek
Tu jest kratka z żaluzją otwieraną i zamykaną ręcznie (0 lub 1).
Myślę czy nie wymienić ją na anemostat lub taką kratkę, której żaluzją można sterować w sposób płynny.


Cel to zbilansowanie wszystkiego jak należy. Myślałem by regulować wentylacje osobno dla lata i zimy. Będę wdzięczny za sugestie, zwłąszcza jak podejść do tego aneksu i kratki przy okapie.

Witam,
Co do wentylacji kuchni. Polecam kratkę udzieloną.
Jednak tutaj uwaga. Wejście okapu daj na dole, kratka wentylacyjna u góry. Przy wylocie rury z okapu do kratki zastosuj redukcję, np. z 150mm na 130mm i zastosuj kolanko wewnątrz komina, które spowoduje ukierunkowanie powietrza w górę komina i zapobiegnie cofaniu się powietrza z okapu.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.