Oczywiście wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z zastosowaniem filtrów zapewnia czyste powietrze bez kurzu czy pyłków ale jeżeli kogoś nie stać lub nie ma warunków aby takową zainstalować, to należy pamiętać, że początkiem kanałów wentylacji grawitacyjnej jest powierzchnia szczelin w oknach lub w zamontowanych nawiewnikach, których powierzchnie możemy z łatwością ustawić do danej różnicy ciśnień. Na poddaszu powierzchnia szczelin musi być większa bo po pierwsze : siła parcia to iloczyn tej różnicy ciśnień tzw. ciśnienia czynnego i powierzchni, a więc aby pokonać ciężar słupów powietrza w kilku kanałach wentylacyjnych danego poddasza to musimy zwiększyć powierzchnie szczelin przez niedomykanie nie jednego ale np: dwóch skrzydeł okiennych, po drugie mamy małą różnice ciśnień a więc wolniej infiltruje powietrze do mieszkania, a więc aby uzyskać pożądany objętościowy dopływ powietrza musimy zwiększyć powierzchnie infiltracji.
Siłą naturalnej wentylacji grawitacyjnej jest energia potencjalna słupa powietrza zewnętrznego wspomagana przez energię kinetyczna wiatru oraz energia wewnętrzna gorącej wody dostarczonej do grzejników i kosztem tych energii wprawiamy w ruch cyrkulacje konwekcyjną powietrza w mieszkaniach i powstaje tzw. ciąg kominowy (naczynia połączone)
Problemy z wentylacją grawitacyjną leży po stronie centralnego ogrzewania i złej izolacji termicznej przegród zewnętrznych mieszkań. Grzyb na poddaszu powstał bo są mostki termiczne i cyrkulacja konwekcyjna została ograniczona (spłaszczona) albo z niedopasowania powierzchni infiltracji (szczelniej to cieplej bo ograniczamy wymianę powietrza bo np. ciepło ucieka w nadmaiarze przez mostki termiczne), albo z niedogrzewania mieszkania (bo mamy zbyt małą moc grzejników lub robimy to świadomie bo zwracają piniądze), albo jedno i drugie.
Wadą wentylacji grawitacyjnej jest to, że do mieszkania dostaje się powietrze zewnętrzne którego na samej niewielkiej różnicy ciśnień nie można oczyszcić. Cofki są skutkiem braku wiedzy domowników i kupowania mieszkań bez sprawdzenia jakości wykonania kanałów wentylacyjnych i jakości izolacji termicznej mieszkania.