1. Kanały kominowe, które są otwarte na danej kondygnacji powinny być wyprowadzone na taką samą wysokość, nad kalenicę lub inną przeszkodę, aby miały jednakowe podciśnienie na wlotach (otworach wywiewnych w pomieszczeniach), aby uniknąć "przeciągania" powietrza pomiędzy pomieszczeniem z krótszym kanałem do pomieszczenia z wyższym kanałem kominowym. Poniżej otworów wywiewnych kanały wentylacyjne powinny być zaślepione (około 10cm), a kanały dymowe lub spalinowe powinny posiadać drzwiczki wyczystne (inspekcyjne).
2. Kanały kominowe wentylacyjne powinny posiadać wyloty górne, w których należy obsadzić dobrane wywietrzaki np.: firmy Uniwersal. Wykonywanie wylotów bocznych mija się z celem, bo później przed ptakami należy zakładać siatki, co skutecznie ogranicza przepływ powietrza. W górnych wylotach łatwo można zmienić zwykłe nasady na nasady hybrydowe np.: FENKO lub kanały wydłużyć dwuściennymi rurami z izolacją termiczną i z nasadą opado-ochronną.
3. Kanały kominowe muszą być szczelne, aby przy niskich temperaturach zewnętrznych nie dochodziło do odprężenia ciśnienia w kanałach kominowych i ochłodzenia słupa powietrza w nieszczelnych kanałach kominowych. Montowanie turbowentów lub nasad hybrydowych na nieszczelnych kanałach wentylacyjnych to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
4. Kratki wentylacyjne powinny być wyposażone w paseczki bibułki, abyś wiedział, w jakim stopniu należy rozszelnić okna, aby utrzymać wypór powietrza do góry wszystkimi otwartymi kanałami kominowymi. Przypomnij sobie prawa naczyń połączonych, bo kanały kominowe nie ciągną powietrza same z siebie, lecz umożliwiają wypór powietrza do góry tam gdzie panuje niższe ciśnienie aerostatyczne niż w panuje danym pomieszczeniu.
5. Jeżeli chcesz przyłączyć do otworów wywiewnych ścienne wentylatory lub pochłaniacze (okapy) to przed włączeniem ich musisz uchylić okna, aby skompensować wyciąg mechaniczny powietrza z pomieszczenia a tym samym z całego mieszkania, aby nie doszło do odwrócenia ciągu grawitacyjnego w pozostałych kanałach kominowych. Pamiętaj bilans dopływu i odpływu powietrza równa się zero.
6. W mieszkaniu z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin z piecyków kominków itp. nie można stosować wyciągu mechanicznego, bo a nuż ktoś będzie się kąpał a drugi ktoś włączy okap w kuchni.
7. W mieszkaniach z otworami wywiewnymi przyłączonymi do pionowych kanałów zbiorczych nie wolno także podłączać wyciągu mechanicznego, bo wydmuchiwane powietrze z przykanalika do kanału zbiorczego stworzy kurtynę ciśnieniową, co skutecznie zahamuje wypływ powietrza z innych przykanalików wentylacyjnych do kanału zbiorczego.
J.Rękas