265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

przemarzanie scian

Mam ogromną prośbę, przekroje na www.nie-co.pl są ściągnięte z www.isover.se. Zalecenia 40 kWh/m2/rok są w reglamentacji ciepła RT2000 itp. dlatego nie piszcie "teorie TB" tak się poprostu na świecie buduje.

"przecież napisałem wcześniej, że woda się wytrąci gdy powietrze się schładza (wilgotnośc względna maleje)." + poprawka "rośnie"
A czy ja mówię coś innego? Zgadzam się jak najbardziej.
"w zimie powietrze migrujące wgłąb ściany od zewnątrz się OGRZEWA"
No, ale tu to się nie zgodzę - czy przypadkiem ruch nie odbywa się od cieplejszego do zimniejszego?? Tu się zgadzam nawet z Panem TB - zimno nie wnika. A co za tym idzie - to ciepłe powietrze się schładza, a nie zimne ogrzewa.
"w domu jest cieplej i im bliżej środka, tym ściana jest cieplejsza."
Też mi odkrycie.
"Gdy butelkę wyciągniemy z lodówki i ogrzejemy to rosa zniknie (bo się OGRZEWA)."
Też się zgadzam. To zjawisko ZAWSZE wystąpi, tylko jeśli zastosuje się izolację od zewnątrz, to wykraplanie nastąpi blisko zewnętrznej, a nie wewnętrznej powierzchni, a co za tym idzie - mamy zawilgocenie na mniejszej grubości ściany. I to jest główna zaleta izolacji zewnętrznej.
"Niestety wiedza niektórych osób zawodzi, gdy trzeba ze znajomości podstaw wyciągnąć praktyczne wnioski."
Jeśli pokaże mi Pan mój błąd myślowy, to coś odpowiem, bo na ogólniki trudno coś odpisać. A niestety mogę to samo napisać jako ripostę do Pana niektórych stwierdzeń :(
"Co do teorii T.B.- swojego domu nie ociepliłbym od wewnątrz, ale nie dlatego, że bałbym się o zawilgocenie muru."
I na koniec niezłośliwe (naprawdę) pytanie - dlaczego??
Nie wiem, czym sobie zasłużyłam na tak ostrą krytykę, gdyż praktycznie we wszystkim się zgadzamy?? No, może poza: "przepływ wymusza różnica ciśnień, jeżeli chodzi o ścisłość" - bo niby skąd się bierze różnica ciśnień jeśli nie z różnicy temperatur?? Ale i tak na jedno wychodzi.
Nie wiem, czy to dobrze czy to źle, ale co do głównych zagadnień mamy to samo zdanie.
Pozdrawiam i życzę mniej stresów ;)

Ja tylko chciałem sprostować zwrot o teorii..

"No, ale tu to się nie zgodzę - czy przypadkiem ruch nie odbywa się od cieplejszego do zimniejszego?? Tu się zgadzam nawet z Panem TB - zimno nie wnika."
Przypadkiem, to za migrację powietrza w ścianie odpowiada zjawisko dyfuzji.
Proszę sobie sprawdzić co to jest dyfuzja i nie zawracać więcej głowy.
Różnica temperatur nie ma tu nic do rzeczy. Ciepłe powietrze co najwyżej może się unosić w górę (odpowiada za to grawitacja, a bezpośrednio siła wyporu- proszę to sprawdzić, na pewno będzie, razem z dyfuzją, w podręczniku od fizyki dla szkoły podstawowej). Wypieranie ciepłego powietrza można jednak spokojnie w tych rozważaniach pominąć.
"A co za tym idzie - to ciepłe powietrze się schładza, a nie zimne ogrzewa."
A skąd to ciepłe powietrze ma się wziąść w ścianie, skoro od środka mamy folię (zakładam, że szczelną)?
Proszę odpowiedzieć na to proste pytanie i kończmy temat.
Tylko proszę nie pisać, że to powietrze już tam było- pisałem wcześniej: z powietrza zawartego w objętości ściany wilgoci jest tyle, co kot napłakał. Żeby ściana się zawilgociła potrzebny jest stały dopływ zawilgoconego powietrza z zewnątrz i wykraplanie wilgoci.

"Żeby ściana się zawilgociła potrzebny jest stały dopływ zawilgoconego powietrza z zewnątrz i wykraplanie wilgoci"
odpowiem Pana pytaniem, choć odrobinę zmienionym:
A skąd to zimne powietrze ma się wziąść w ścianie, skoro od zewnątrz mamy folię (zakładam, że szczelną)?
Pozdrowienia

"A skąd to zimne powietrze ma się wziąść w ścianie, skoro od zewnątrz mamy folię (zakładam, że szczelną)?"
Od zewnątrz mamy folię? Kto tak twierdzi i po co ta folia?
Wszystkie moje wypowiedzi dotyczą ściany wyłożonej folią od środka, a nie od zewnątrz i dlatego pytanie jest bezzasadne.

Dobrze jest dodać do "folia" paroprzepuszczalna lub paroizolacyjna, żeby było jednoznacznie.

Witam serdecznie wszystkich na forum.
Mam prośbe do BIRD`a i Ja... czy moglibyście podac na siebie namiary (e-maile) bo chciałbym się z wami skontaktować i porozmawiać.
Pozdrawiam serdecznie

??

A ja mam takie pytanie.
Budujemy sobie wyimaginowany dom z pojedynczego szkła (szkło osiąga podobne temperatury do betonu).
Jaką grubość styropianu musimy zastosować od zewnątrz, a jaką od wewnątrz, by pozbyć się efektu punktu rosy, pojawiającego się na powierzchni szyby?

"Woda ma czuły nos i dłuuuuugiii ogon."

wg mnie to rozwiazanie ze styropianem na zewnatrz bylby lepsze, ale tu sklo stanowi ekwiwalent foli izolujacej pare.

czy jst zasdne wykonywanie izolacji trmicznej od wewnatrz budyku i jakie moga być tego skutki

Litości......następny wątek o tym samym

http://www.xella.de/downloads/deu/broschures/Multipor_IVA.pdf
http://www.iwu.de/datei/espi/espi11.pdf
http://archiv.selbst.de/fstart.php4?inhaltURL=http://archiv.selbst.de/2archiv/ausgaben/1998_09/wanddaemmung.php4
Skutki? suche ściany i małe opłaty za ogrzewanie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.