273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

kłopotliwa klimatyzacja

Dzień Dobry,
mam problem na który nie wiem co zaradzić. Kupiłem budynek w ktory jest wykorzystywany jako hala produkcyjna. Pod częścią jest piwnica. W podłodze zainstalowane sa wywywiewy spod maszyn. W innej częsci tych wywiewów nie ma bo nie ma piwnicy. W lato panuje ok 40 stopni bo maszyny sie nagrzewają. Zainstalowana jest klima ale ona tylko dmucha zimnym i nie ma odprowadzenia ciepłego powietrza. Wyburzyliśmy część scian temperatura opadła o 2-3 stopnie ale w starej hali sie za to podniosła. Nie jest to rozwiązanie tylko pól środek. Ludzie nie mogą pracować a koszty klimatyzacji są ogromne. Moze macie jakiś pomysł.
pozdrawiam
dex

"ale ona tylko dmucha zimnym i nie ma odprowadzenia ciepłego powietrza"
dex,
jeżeli chcesz wymieniać (zużyte) powietrze to powinienneś pomyśleć o wentylacji, a jeżeli potrzebne jest Ci tylko chłodzenie to wystarczą urządzenia (pradopodobnie splity) które masz zamontowane. Urządzenia te (większość z nich) nie wymienia powietrza, a tylko je ochładza. Podobnie jak farelki. Z jednej strony zasysa powietrze ciepłe (zimne), a z drugiej strony wydmuchuje ochłodzone (ogrzane). Jeżeli nie są w stanie ochłodzić powietrza wewnątrz pomieszczenie (nie mylić z temperaturą powietrza nawiewanego z urządzenia) do oczekiwanej temperatury to znaczy, że mają za małą moc chłodzenia w stosunku do mocy urządzeń grzejących. Zakładam, że klimatyzatory są rozmieszczone równomiernie w całym pomieszczeniu.
Rozwiazaniem na takie bolączki jest korzystanie z usług firm które mają doświadczenie i odpowiednio wyszkolony personel, a nie z usług najtańszego pana Józka. Przepraszam wszystkich porządnych Józefów.
Pozdrawiam

A cóż innego może klima zrobić niż "tylko dmuchać zimnym" ? :)
Do odprowadzania ciepła od maszyn poproś kogoś żeby zaproponował Ci wydajny układ wentylacji.

aby pozbyć się ciepła trzeba zamontowac wentylację o odpowiedniej wydajności a jeszcze lepszym byłoby zastosowanie odciągów miejscowych a odnośnie klimy to naperno nie ma co inwestować w jej powiększanie tylkop przerobić ją w taki spoób aby schładzała powietrze świerze nawiewane do pomieszczenia
jakbyś miał wuięcej pytań sl61@poczta.fm

maszyny które mocno grzeją najlepiej umieścić pod wiatą ,lub zmień technologię produkcji na mniej energochłonną .

Zgadzam się z forumowiczami,klimatyzacja jest w porządku i działa bez zarzutu,w końcu jej zadaniem jest dmuchać zimnym powietrzem. Moze zmień ustawienie maszyn w pomieszczeniu?? Powinno pomóc.

no właśniwe jestem na etapie dokładnych pomiarów. Jak będe posiadał konkretne dane,. wezmę się za odciągi miejscowe.
Niestety prZestawienie maszyn ani wiata nie wchodzą w grę.
pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.