Łazienka jest jednym z najbardziej narażonych na wilgoć miejsc w domu. Zanim w kącie ściany lub na suficie odkryjemy rozwijające się grzyby lub pleśń, warto zadbać o sprawną wentylację. Właściwa instalacja odprowadzi z pomieszczenia skraplającą się parę wodną, a przy tym zagwarantuje sprawną wymianę powietrza.

Po gorącej kąpieli możemy często zauważyć, że szyby i lustra pokrywają się parą. Jeżeli nie zostaje ona w prawidłowy sposób usunięta z pomieszczenia, osiada na wyposażeniu, wnika w ściany oraz sufit, powodując puchnięcie mebli czy też odpryskiwanie farby. Długotrwałe zawilgocenie sprzyja także rozwojowi różnego rodzaju zanieczyszczeń, a w efekcie może nasilić alergie, bóle głowy czy złe samopoczucie lokatorów. W jaki sposób możemy zadbać o zdrowy mikroklimat w łazience i ustrzec się takich problemów?

 

Wentylacja grawitacyjna to absolutne minimum

W przypadku mniejszych pomieszczeń łazienkowych (do 6,5m³) wystarczająca będzie wentylacja grawitacyjna, którą najczęściej spotykamy w blokach z wielkiej płyty oraz starszych domach. Jeżeli wentylacja w całym budynku pracuje sprawnie, możemy zamontować klasyczną kratkę wentylacyjną. – Żeby samodzielnie sprawdzić, czy w kominie jest odpowiedni ciąg, wykorzystajmy zwykłą kartkę papieru oraz stwórzmy przeciąg kontrolowany. Do kratki wentylacyjnej znajdującej się w łazience przyłóżmy skrawek papieru, a w innym pokoju otwórzmy okno. Jeżeli kartka „przyklei” się do wlotu, oznacza to, że wywiew działa dobrze i kanał jest drożny. W innym przypadku należy wezwać kominiarza, który zlokalizuje przyczynę niedrożności przewodów – radzi Jarosław Hrehorowicz, dyrektor techniczny w firmie CentroClima zajmującej się instalacją klimatyzacji oraz wentylacji. Cyrkulację powietrza w tzw. ciemnej łazience (bez okna) możemy wspomóc stosując wentylator mechaniczny. Pracuje on bez przerwy lub tylko wtedy, gdy włączymy światło w łazience. Nowoczesne modele wentylatorów dodatkowo wyposaża się w automatyczne czujniki wilgotności w pomieszczeniu, czujniki ruchu czy światła. W ten sposób wentylator załącza się samodzielnie, gdy zachodzi taka potrzeba. Aby zamontować urządzenie, należy poprowadzić od najbliższej puszki instalacyjnej kabel zasilający, który będzie dostarczał prąd potrzebny do pracy.

 

Na co warto zwrócić uwagę na początku? 

 1. Dostarczaj świeże powietrze.
  Aby zapewnić przyjemny mikroklimat w łazience, pomieszczenie to należy regularnie wietrzyć. W ten sposób pozbędziemy się z niego wszelkich zanieczyszczeń oraz odprowadzimy parę wodną, która w nadmiarze może nie tylko niszczyć akcesoria łazienkowe, ale również wpływać na powstawanie pleśni i grzybów.
 2. Montuj wentylator z daleka od drzwi. 
  Kratki wentylacyjne oraz wentylatory należy montować jak najdalej od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Tylko w takiej sytuacji strumień będzie przepływał przez całą łazienkę. Ponadto wentylator najlepiej umieścić w bezpośrednim miejscu powstawania pary wodnej, czyli w kabinie prysznicowej. Jednak, aby był on bezpiecznie użytkowany, musi mieć szczelną obudowę, która ochroni urządzenie przed dostaniem się wody do środka.
 3. Dokonuj regularnych przeglądów. 
  Żeby wentylacja działała poprawnie nie tylko w łazience, ale również w całym mieszkaniu powinno się pamiętać o regularnych przeglądach, wykonywanych przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. Sprawdzi on drożność przewodów wentylacyjnych oraz ciąg w kominie, a także pomoże zlokalizować przyczyny ewentualnych słabych punktów wentylacji. Jednak po stronie użytkowników leży regularne dbanie o czystość kratki wentylacyjnej we wszystkich pomieszczeniach. Czyszczenie obudowy oraz pozostałych elementów z zalegającego kurzu oraz zanieczyszczeń to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym powietrzem wewnątrz.
 4. Wybierz odpowiednie drzwi. 
  Za odpowiednią jakość powietrza w łazience odpowiada przede wszystkim prawidłowa cyrkulacja. Aby zagwarantować jego swobodną wymianę, warto wesprzeć wentylację drzwiami specjalnie przeznaczonymi do pomieszczeń łazienkowych. Zazwyczaj posiadają one specjalne otwory lub kratki w dolnej części. Jeżeli zależy nam na drzwiach pełnych – wybierajmy podcięte skrzydła, które stworzą szczelinę pomiędzy nimi a podłogą (o wysokości min. 2cm). Dzięki temu powietrze będzie swobodnie przepływało.
 5. Nie stosuj wentylacji mechanicznej w łazience z piecem o otwartej komorze spalania.
  Zabronione jest używanie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach, w których znajduje się gazowy piec z otwartą komorą spalania. W przypadku nieprawidłowej pracy wentylacji będzie ona bowiem zasysała szkodliwe powietrze do środka. Może być wykorzystywana tylko i wyłącznie w jednostkach z zamkniętą komorą.

 

Wentylacja łazienki z urządzeniami grzewczymi

Prawidłowa jakość powietrza w łazience jest szczególnie ważna, kiedy w środku znajduje się piec gazowy. W przypadku przepływowych podgrzewaczy wody wystarczy jedynie klasyczna kratka wentylacyjna z prawidłowym ciągiem. Nie wolno jej zasłaniać ani zamykać, gdyż jest to bardzo częsty powód zaczadzenia pomieszczenia. – Niewystarczająca ilość tlenu powoduje nieprawidłowe spalanie, którego efektem może być wydzielanie się bezwonnego i silnie trującego czadu. Stąd tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji, która wykluczy zagrożenie. Równie istotne jest, aby do mieszkania zostało doprowadzone świeże powietrze, które wnika poprzez nieszczelne okna w pokojach mieszkalnych lub nawietrzniki ścienne bądź okienne – podkreśla Hrehorowicz. Żeby wentylacja pracowała zgodnie z wymogami, zakłada się jedną wymianę powietrza na godzinę.

 

Wentylacji mechanicznej nie wolno stosować w budynkach, w których są zbiorcze kanały wentylacyjne (najczęściej budynki ubiegłego stulecia). Może ona powodować wdmuchiwanie powietrza z powrotem do pomieszczeń sąsiadów, gdyż wentylator jest za słaby, aby wypchnąć zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Jeżeli jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, starajmy się utrzymywać wyższą temperaturę w łazience. Ten prosty sposób wymusi jego sprawną wymianę. Możemy również zdecydować się na specjalistyczne urządzenia montowane na kominie, wspomagające wentylację grawitacyjną. Jednak, aby przeprowadzić  taką modernizację, potrzebujemy uzyskać zgodę wszystkich mieszkańców podpiętych do danego szachtu wentylacyjnego.

 

Dowiedz się więcej