273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

podwójny komin

Witam
Mam problem z kominem:
komin został wybudowany jako 2 x 4 kanały
wyloty kanałów wentylacyjnych sa zrobione na boki (brak przeswitu)
mój problem polega na tym iz czasami nastepuje wdmuchiwanie powietrza przez kanały wentylacyjne do pomieszczen. Dzieje sie to tylko podzczas wietrzystej pogdzie.
i co teraz mam zrobić z moim kominem???????

Wykonac otwor lub otwory tak aby byl "przeswit".
Klasyczny blad ekipy budowlanej. Przerobilem ten sam temat.
Pozdr.

wybić przeswit czy wybić do góry i boki zaślepić?
Czy jak wybiję przeswit problem zniknie?

a jeszce jedno komin jest 2 x 4 kanały z czego potrzac na niego od góry:
Spalinowy - spalinowy - wentylacyjny - wentylacyjny
wentylacyjny - wentylacyjny - wentylacyjny - spalinowy
wic da sie przebic tylko jedną pare :(

Nie jestem ekspertem w tych sprawach i nie powoluje sie na jakies przepisy lub literature ale wyloty kanalow wentylacyjnych chyba powinny byc na boki a wylot z kanalu spalinowego do gory i moze byc zabezpieczony jakas "czapka" od gory tak aby zabezpieczyc go przed opadami atmosferycznymi.
W moim przypadku mam 4 kanaly wentylacyjne (wyloty na boki) plus spalinowy z boku dwoch wentylacyjnych (wylot do gory, patrzac z gory na uklad kominow).
Polecam zaznajomic sie z literatura dla budowlancow, gdzie powinien byc rozdzial na temat murowanych kanalow wentylacyjnych. Tam powinna byc informacja o prawidlowym zakonczeniu kanalow.
Pozdr.

podaj kto te kominy odbierał u ciebie bo ma kilka takich budynków z takimi kominami do odbioru.

każdy zakład kominiarski
dokonuj odbioru przy bezwietrznej pogodzie lub przy wietrze prostopadłym do wylotów wentylacyjnych i nie bedzie problemu

niestety znam takich co odbierają z normą PN-89/B-10425 w ręku i takie wyloty już mi parę razy zakwestinowali i grozili, że powiadamią nadzór budowlany. Jak ktoś ma znajomych kominiarzy z Gdańska to chętnie skorzystam.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.