281
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Po co jest forum?

Mało naukowo odpowiem jakie mam założenia i co robię, a Pani może sobie korzystając z naukowych zasobów odpowiedzieć na pytanie jak to osiągnąć w inny niż mój sposób i wtedy podyskutujemy o tym innym sposobie. Tylko konkrety!!! To można tak a to tak. Albo Pani napisze, że moje założenia są do niczego i po dyskusji.
---Wentylacja - ma w sposób ciągły zapewnić powietrze o komfortowych, zdrowych warunkach w zakresie 40-60%wilgotności wzglednej i 400-900ppm CO2
---Izolacja ma zapewnić by roczne zużycie energii nie przekraczało 40kWh/m2 rocznie
---Ogrzewanie ma w precyzyjny sposób utrzymać wybraną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i przedziałach czasowych ,indywidualnie dla każdego pomieszczenia.

Mało naukowo odpowiem jakie mam założenia i co robię, a Pani może sobie korzystając z naukowych zasobów odpowiedzieć na pytanie jak to osiągnąć w inny niż mój sposób i wtedy podyskutujemy o tym innym sposobie. Tylko konkrety!!! To można tak a to tak. Albo Pani napisze, że moje założenia są do niczego i po dyskusji.
---Wentylacja - ma w sposób ciągły zapewnić powietrze o komfortowych, zdrowych warunkach w zakresie 40-60%wilgotności wzglednej i 400-900ppm CO2
ODPOWIADAM : BRAK DANYCH DOTYCZĄCYCH PRZEZNACZENIA OBIEKTU, BRAK TEMPERATURY NAWIEWU, BRAK DANYCH DOTYCZACYCH CZY KOMFORT MA BYĆ CAŁY ROK.
---Izolacja ma zapewnić by roczne zużycie energii nie przekraczało 40kWh/m2 rocznie
PYTANIE DO BUDOWLAŃCA. INSTALATORZY NIE ZAJMUJĄ SIĘ DOBOREM MATERIAŁÓW DO WYKONANIA MURÓW I IZOLACJI TYLKO INSTALACJAMI. CHYBA, ŻE MÓWIMY O DOCIEPLANIU ISTNIEJĄCYCH OBIEKTÓW TO NIECH TEMATEM ZAJMNIE SIĘ AUDYTOR.
---Ogrzewanie ma w precyzyjny sposób utrzymać wybraną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i przedziałach czasowych ,indywidualnie dla każdego pomieszczenia.
JAKI ZAKRES TEMPERATUR OD 0 ST.C. DO 30 ST.C., CZY CAŁY ROK TAKIE TEMPERATURY?
Chce pan dalej poznać moje preferencje rozwiązań technicznych. Proszę próbować dalej.

Piszemy o domu mieszkalnym! tym się zajmuję.
Jak w inny niż mój sposób w/w parametry osiągnąć?
Jeśli chodzi temperaturę to może być Pani ulubina np w sypialni (20 st od 23g do 7 rano a w dzień 16), salonie (np 23 od 18 do 23 a 16 w pozostałe godziny)i łazience (20st a 28 podczas kąpieli).
Jeśli chodzi o to 150m2 parter z 4 osobami.
Konkret nie pływanie.

Nie można rozdzielać ogrzewania od izolacji.
A preferencji zapewne ,nie poznam bo takich dyskusji odbyłem setki (proszę poczytać choćby to forum z 2001/2/3/4/5...(wcześniej nie ma)
i nikt nie podał jak to można w inny sposób osiągnąć.
A że się sprawdziło i jest taniej i zdrowiej niż "tradycyjne" to się świetnie kręci!

lecę do domciu, DO JUTRA!

Widzę, że stara sie pan mnie zaszufladkować i wymusić na mnie wypowiedzenie za jakimś rozwiązaniem technicznym.
Wiadomo, powszechnie, że nie ma doskonałego rozwiązania, jeżeli chodzi o ogrzewanie i wentylowanie domu. A ja się nie będę wypowiadać jaki system bym zastosowała bo każdy system, wg pana byłby gorszy, przy słabej pańskiej argumentacji.
Widać nie zrozumiał pan ani na jotę o co chodzi. Prosiłam o wyniki badań, które pan przeprowadził w labolatorium, o ich metodologię i wyliczenia. To są rzeczy o których pan mówił, ja tylko chciałam je zobaczyć, a doskonałą okazją do tego może być urzadzona przez pana prezentacja.

Czy ja rozdzielam izolację od ogrzewania. Nie . Wskazuję tylko, że lepszymi specjalistami od murów są budowlańcy a nie instalatorzy.
Jeżeli pana system jest taki energooszczędny to dlaczego go pan nie opatentował? Przez tyle lat można już było to zrobić.
Badania labolatoryjne ma pan już za soba, więc dla rzeczoznawców z Urzędu Patentowego to chyba tylko kwestia psprawdzenia papierków, czy wszystkie warunki są spełnione.

Przecież to widać do czego zmierza, Pani Olu, nie rozdziela izolacji od ogrzewania, bo izolacją, wyłączył z procesu budowy domu "instalatorów" a zastapil i tak potrzebnym elektrykiem, wentylacja ma regulację, nawiewy wyciągi,silniki więc musi dzialać. Poprostu wyeliminował to na czym się nie zna. Bo faktem jest, że przy wspólczesnych termostatach elektronicznych pisanie o pojektowaniu mocy kabla grzewczego do pokoju to przesada.

Ma pan rację panie Wacławie. Jestem tak ubawiona dzisiejszą dyskusją z panem TB, że przyszło mi w pewnym momencie do głowy, że pan TB wsadził by tych niepotrzebnych instalatorów do promu i wysłał na Marsa.
Nasz zawód jest bardzo niewdzięczny : jak konstruktor coś sknoci to dom się zawali, więc bez jego wiedzy i doświadczenia domu nikt nie odważy się postawić. A my cóż, najwyżej zdolnego elektryka się zaangażuje i po bólu.
Ale jak elektryk nie da rady, pomiary wychodzą nie tak, budynku nie chcą odebrać, to się robi afera. Bo "wszystkowiedzacy" projektant od budownictwa, zaoszczędził na branżowcu i sam zaprojektował wentylację.

Sam pzzymierzam się do budowy , wróciłem z Danii i na emeryturę szukam coś w okolicach 90-100m2 w parterze, więc czytam.... i szukam.

Szanowny Panie Brzęczkowski!
Czytając różne Pana wypowiedzi doszedłem do wniosku, że pomimo aktywności na tym forum, nie może Pan być równorzędnym partnerem w merytorycznej dyskusji na temat wentylacji (np. dla Pani Oli). Pańskie wypowidzi mają charakter ograniczony (izolacja, rekuperator i stężenie CO2). Można powiedzieć, że jest Pan przewidywalny. Odnoszę wrażenie, że Pańska aktywność ma za cel głównie autoreklamę. Nadmienię, że generalnie zgadzam się z Panem, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest najleprzym rozwiązaniem dla naszych szczelnych domów.
Pozdrawiam.

Dokladnie o to chodzi. To forum jest uzywane jako darmowa autoreklama. Od tego czlowieka nie uzyskacie zadnych odpowiedzi na zadne pytania. To bylo juz przerabiane wielokotnie. Ciagle tylko te same slogany i haselka. Ciemna masa to "kupi" ale juz nikt kto zna sie na rzeczy. Brak wiedzy i wyksztalcenia widac na kazdym kroku - np. przewymiarowane grzejniki. Do tego tlumaczenie, ze kazdy kto sie nie zgadza to wrog izolowania i bojaca sie konkurencja. Brzmi znajomo. A fakty sa takie, ze pan TB nie potrafi zbyt wiele policzyc wiec jako margines bezpieczenstwa wali maty po 100W/m2, i grzejniki na 500% mocy. Sami sobie odpowiedzcie na pytanie po co. Tak jak pisze Waclaw - wyeliminowal z rownania to na czym sie nie zna i wstawil to na czym pomylic sie nie mozna.

Bardzo merytoryczne. Dowiedziałem się od tych co liczą, jak w inny sposób osiągnąc 40 kWh/m2 rocznie?
Napewno nie przez zmniejszanie mocy na m2, im mniejsza moc tym większe zużycie energii jeżeli w domu jest automatyka dobowa. To chyba jest jasne dla wszstkich poza Panami i Panią Olą. (oczywiście tylko w elektrycznym, niecentranym ogrzewaniu)
Nigdy też nie kryłem, (do Wacława) że przy małych potrzebach ciepła E<70 kWh/m2 rocznie nie da się stosować wszelkich systemów centralnego ogrzewania.
Nie są to też teorie, to robię z tego żyję, nigdy też nikt na zawilgocenie, na wentylację, na komfort i rachunki, przy ogrzewaniu elektrycznym wykonanym przez nas nie narzekał. Natomiast narzekania na wilgoć przy ocieplniach, komfort przy ciepłych pompach jakoś nader często mozna poczytać.
Bardzo się cieszę, z poparcia, bo pisanie przez inż. odcentralnego ogrzewania; tak jest źle bo gościu fizyki uczył się na UŁ a nie na polibudzie, tak jest źle, bo termostat nie jest od utrzymania temperatury, tylko wzory. Tak nie mozna .... pytam się jeszcze raz A JAK!???
A Pana Wacława zapraszam, zrobimy śliczny termosik z super (23db) rekuperatorkiem i z rachunkami,które nie uszczuplą zbytnio emerytury.

Ty kurna jednak t.......m jesteś brzęczkowski:)
Po prostu śmiech na sali.

... nie wspomniał że izolacja to termos nie ściana, albo że fundament to notoryczny odbiornik, albo o kranach bezdotykowych, albo że mierzy 15 razy na sekundę, albo nie opisał swoich "naukowych" doświadczeń, albo że to on wprowadził odzysk do Polski.
Ogłaszam konkurs na Największą Głupotę TB. Mnie najbardzie podoba się teoria kierunku przepływu ciepła pod domem.
I jeszcze jedno, ja zdecydowanie nie chcę się z Panem spotkać,m za bardzo cenię swój czas.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.