265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

ogrzewanie powietrzne

Do Pani meg_11.
Z doswiadczenia wiem ze materialy do projektowania pomp ciepla viessmanna sa, co tu duzo mowic, takie sobie. W dodatku w ich dziale technicznym prozno szukac kogos kto sie naprawde na tym zna - przerabialem temat. Dobre materialy ma stiebel-eltron i hydrotech. Mozna sciagnac z ich stron www a jesli bylby problem to moge podeslac mailem.

akurat viessmann dosc dobrze wspolpracuje z naszą Politechniką, mielismy cykl wykladow na temat pomp ciepla ktorą prowdzil pracownik z Viessmanna(notabene studiowal rowniez na Pol Śl).dzisiaj przeslali mi komplet materialow (niestety po niemiecku), ale lepsze to niz nic.poza tym akurat mają to wszystko czego ja potrzebuję,wiec nie musze szukac roznych urządzeń u roznych producentów

No moze niemieckie materialy sa faktycznie lepsze - nie wiem, nie widzialem.

nooo.jak ktos zna niemiecki:)

Wiem o tym,dlateog trzeba wybrać między kurzem a zimnymi stopami
I ja moze dodam swoje 3 grosze. Zimne stopy nie sa takie zle, dodam ze sa nawet wskazane, chodzi tutaj o wplyw podniesionej temperatury przy podlodze na uklad naczyniowo-limfatyczny. U ludzi podatnych na obrzeki nog podnesiona temperatura przy podlodze nasila objawy(apotkalem artykul o tym w "ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja" takie czasopismo). Nawiewajac powietrze czy to z dolu czy to z gory i tak okazuje sie ze ilosc halasu moze byc zbyt duza. Inna sprawa jest ze nawiewajac do pomieszczeń powietrze z dolu nawiewasz pewien minimalny strumien(z warunku zachowania minimalnej ilosci powietrza swierzego) wykorzystujac instalacje wentylacyjna z rekuperatorem i/lub recylkulacja powierza wentylacyjnego. W instalacji grzewczo-wentylacyjnej i tak musisz zastosowac filtry powietrza nawiewanego i usuwanego, a przynajmniej przed nagrzewnica powietrza. Nawiewajac powietrze z dolu nie mozesz nawiewac powietrza o temperaturze roznej od temperatury pomieszczenia o +/- 4K, a najlepiej jesli nawiewasz o temperaturze pomieszczenia. Osobiscie nie wybralbym ogrzewania powietrzengo, ale skoro musisz to w ukladzie nawiew gora do pomieszczen, natomiast wywiew z centralnego pomieszczenia. Jak sadze pamietasz ze nie mozesz wykonac recyrkulacji powietrza z kuchni, lazienki i WC. Poniewaz jest to dom pasywny musisz niec odzysk ciepla z powietrza wentylacyjnego, dlatego zastosowalbym rekuperator(najtansze rozwiazanie) z nawiewem minimalnej ilosci powietrza wentylacyjnego.
Rozumiem ze masz wykonac projekt instalacji grzewczo-wentylacyjnej.
Nie tak dawno skonczylem podobny kierunek, niestety nie mam nic wspolnego z projektowaniem, wiec moje uwagi nie koniecznie sa sluszne, ale taka jest moja opinia i przy okazji ujawnia sie jaka ilosc wiedzy mi pozostala. ;)
Pozdrawiam

Co do Vitotresa to mam podobny problem. Cena jest dobra ale pan z Viessmanna twierdził że ta pompa musi być jeszcze podpięta pod kolektor ziemny. Po analizie wybraliśmy rekuperator Storkair ComfoControl i pompę powietrzną Ochsnera do cwu (plus Solary). O C.O. narazie nie mówię bo to inny problem. Niestety nikt nie potrafi mi powiedzieć jak podpiąć pompę powietrzną w domu razem z reku. Czy można podpiąć pod powietrze wywiewne za reku tak by wykorzystać temperaturę powietrzna i tak już wychodzącego. Może ktoś to wie?

tak sie sklada ze zyje w takim domu Prze okolo 7lat pietrowy od 2lat jedna podloga.Ogrzewanie -piec na gaz -kanaly przekazujace ogrzane powietrze w piwnicy pod sufitem do kazdego pomieszczenia i powrot.Filtr na powrocie do pieca(rodzaj filtra zalezy od upodoban,zwykly - wiele rodzai albo elektroniczny ,to sprawa przekonania i pieniedzy)wyloty powietrza w kazdym pomieszczeniu pod oknami w podlodze (jednoczesnie zapobiega roszeniu sie okien)odciaganie powierza powrotnego pod sufitami w scianach .Nadmuchy po dwa na jedno pomieszenie-sypialnie,trzy w salonie.Odprowadzenie powietrza,po jednym.Pralnia,lazienka po jednym nadmuchu nie ma odprowadzen,ztym ze w lazience wiatrak z odprowadzeniem na zewnatrz,jedoczesnie podlaczony do czujnika wilgonosci i w zaleznosci jaka wilgotnosc sie ustawi wlacza sie i wyrzuca powietrze na zewnatrz.W pierwszym domu byla uproszczona sprawa z odprowadzeniem powierza ,podyktowane prawdopodobnie oszczednoscia instalacji,wloty pod oknami w podlodze ,odciagi po przeciwnej stronie pomieszczenia tez w podlodze w sasiedztwie sciany i tylko jeden odciag na podloge.Jeden termostat na caly dom umieszczony z reguly w salonie .Dziwne ale temperatura pomieszcen jest podobna,moze dziesiate stopnia.Jezeli chce w ktoryms pomieszczeniu inna temperature istnieje regulacja reczna szczelin wlotowych w kratkach nadmuchujacych,mozna calkowicie zamknac lub zmienic kat nadmuchu i ilosc nadmuchu,proste i ekonomiczne.Jesli chodzi o chalas jest to praktycznie niezauwazalne jezeli siedzisz przy kratce to bardziej czujesz podmuch niz go slychac.Jak wszystko ma wady i zalety ,napewno kurz i konsekwecje tego.Ntomiast pamietam z polski kaloryfery nie bylo wielkiego ruchu powietrza ale temperatury byly w jednym pomieszczeniu inne,zapewne ogrzewanie podlogowe prawdopodobnie jest lepsze ale mozliwosci instalacji ,koszty i konserwacja drozsza.Pry takiej wilgotnosci jaka mamy w Kanadzie ten system sie sprawdza .Praktycznie przez caly rok w pomieszeniach mieszkalnych wilgotnosc mam w granicach 40% w piwnicy w lecie jest wiecej 50-60%, AC eliminuje skutecznie

Po analizie wybraliśmy rekuperator Storkair ComfoControl i pompę powietrzną Ochsnera do cwu (plus Solary). O C.O. narazie nie mówię bo to inny problem. Niestety nikt nie potrafi mi powiedzieć jak podpiąć pompę powietrzną w domu razem z reku. Czy można podpiąć pod powietrze wywiewne za reku tak by wykorzystać temperaturę powietrzna i tak już wychodzącego. Może ktoś to wie? cytuj>
Troche Pan przekombinowal. Ekonomicznie laczenie pompy ciepla i solarow jest zupelnie nieuzasadnione. CWU z pompy ciepla jest tak tania ze kolektory nigdy sie Panu nie zwroca.
Co do wentylacji to tez troche Pan zamieszal. Ma Pan teraz sytuacje z jednym wentylatorem nawiewnym w rekuperatorze i dwoma wywiewnymi (w reku i pompie ciepla). Polaczenie tego jakos w calosc tak zeby strumienie powietrza rozchodzily sie po domu rownomiernie bedzie wymagac dobrego projektu.
Podlaczenie pompy ciepla przed rekuperatorem (na wywiewie) bedzei skutkowac zmniejszona sprawnoscia odzysku ciepla bo bedzie Pan chlodzil powietrze wywiewane jeszcze zanim trafi na wymiennik ciepla. Z kolei podlaczenie za rekuperatorem spowoduje, że pompa ciepla bedzie pracowac na nizszej temperaturze dolnego zrodla czyli bedzie miec mniejsza moc i ciagnac wiecej pradu.
Ja jak juz bym mial taki uklad to nie laczylbym kanalow z rekuperatora z kanalami od pompy ciepla. Jezeli to mozliwe to wentylator nawiewny w centrali wentylacyjnej ustaweilbym na wiekszy strumien powietrza niz wentylator wywiewny tak zeby skompensowac dodatkowy ubytek powietrza zabieranego przez pompe ciepla. Ale nie wiem czy da sie to zrobic bo raczej w kazdym rekuperatorze, nawet jak da sie regulowac strumienie powietrza to dla obu wentylatorow na raz bez rodzialu na nawiewny i wywiewny. Bez zwiekszenia strumienia nawiewanego badz zmniejszenia wywiewanego bedzie Pan mial podcisnienie w budynku i powietrze bedzie "chetniej" infiltrowalo przez wszystkie nieszczelnosci w oknach, kominach itd.

Uzytkownik PK (gość)
Temat: Re:Ogrzewanie nadmuchowe - urządzenia Data: 2006-08-08
Przez przypadek wszedlem na to forum i zauwazylem nazwe "Polski Komfort" - firma, ktora zalozyla i supportuje klimatyzacje w firmie, w ktorej pracuje... o zgrozo... powiem tylko, ze siedzimy w kurtkach bo jest 16 stopni (wszyscy kaszla + regularne przeziebienia), koledzy obok maja za cieplo bo jest ponad 20 a "PK" mowi "Sorry, nic na to nie poradzimy, mozemy podregulowac (i tak co tydzien). Trzeba by bylo radykalnie zmienic instalacje". Nie wspomminam o regularnych awariach (przeciekach) i wyjasneniach "PK", ze "Ktos od nas musial wspiac sie na sufit i odkrecic zawory" - tak, nie mamy w firmi co robic tylko majstrowac przy klimie przy zaworach.
Jutro przynosimy picyk do pokoju (tak! piecyk do klimatyzowanego pomieszczenia! bo juz mamy tego dosc!). Klimatyzacja od siedmiu bolesci. Na szczescie niedlugo zmieniamy budynek i rezygnujemy z uslug tej firmy. Sorry ale nie moglem sie powstrzymac.

Przez przypadek wszedlem na to forum i zauwazylem nazwe "Polski Komfort" - firma, ktora zalozyla i supportuje klimatyzacje w firmie, w ktorej pracuje... o zgrozo... powiem tylko, ze siedzimy w kurtkach bo jest 16 stopni (wszyscy kaszla + regularne przeziebienia), koledzy obok maja za cieplo bo jest ponad 20 a "PK" mowi "Sorry, nic na to nie poradzimy, mozemy podregulowac (i tak co tydzien). Trzeba by bylo radykalnie zmienic instalacje". Nie wspomminam o regularnych awariach (przeciekach) i wyjasneniach "PK", ze "Ktos od nas musial wspiac sie na sufit i odkrecic zawory" - tak, nie mamy w firmi co robic tylko majstrowac przy klimie przy zaworach.
Jutro przynosimy picyk do pokoju (tak! piecyk do klimatyzowanego pomieszczenia! bo juz mamy tego dosc!). Klimatyzacja od siedmiu bolesci. Na szczescie niedlugo zmieniamy budynek i rezygnujemy z uslug tej firmy. Sorry ale nie moglem sie powstrzymac.
Ha Ha Ha A moze macie jakąś automatyke do tej klimatyzacji ?????? Moze ktos z wazszej firmy zaoszczedził i kupil tylko klime bo po co automatyka ????

Uzytkownik ?? to nie zaden uzytkownik PK tylko jeden z "krzykaczy" na tym forum. Jak zwykle robi "czarny PR" modny ostatnio nie tylko tutaj. Szkoda ze nie zamiescil jeszcze reklamy swojej firmy (adres www) w stopce wiadomosci. To tez czyni nagminnie. Ja rozumiem, ze trzeba walczyc z konkurencja ale jest cos takiego jak etyka o ktorej pan ?? nie slyszal.

Viessman to religia , a nie technika!
ja wiekszych oszuystow od nich nie znam.
czy wiecie ze w tej firmie pracowalo dwu pracownikow ktorzy mieli za zadanie tylko wymyslac nazwy nowych wyrobow!

Viessman to religia , a nie technika!
ja wiekszych oszuystow od nich nie znam.
czy wiecie ze w tej firmie pracowalo dwu pracownikow ktorzy mieli za zadanie tylko wymyslac nazwy nowych wyrobow!
Masz racje ze to sekta handlowa.
trzeba bylo widziec jak dyrektor Arur Ulrich prowadzil indoktrynacje pracownikow!
I co z tego ze Viessmann to sekta handlowa?
Ktora firma tego nie robi?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.