273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Ogrzewanie powietrzne w supermarkecie.

Ogrzewanie powietrzne w supermarkecie.
Czy to jest dobry pomysł zastosować w hali sprzedaży supermarketu nagrzewanie powietrzne centralą typu roof-top?
Nawiewniki TSA 315 halton na wysokości 3,3m - wydatek Vn ~1250m3/h
Wychodzi n~2,4wym/h. Wysokość hali ok. 4,3m. Wyciąg Vn 0,8z góry jedną kratką h=3,3m.
Powietrze świeże w ilości 20% pow. nawiewanego.
Mam wątpliwości - znam osoby pracujące w supermarkecie, które narzekają na wentylacje -skarzą się na np. ból głowy.

Bo się nie łączy wentylacji z ogrzewaniem.

W supermarkietach przy projektowaniu trzba uważać między innymi na temat wielokrotnie na forum poruszany ZAPACHY :-) Naprawde nie chciałbym żeby w dziale nabiału i pieczywa dawało się wyczuć zapach proszu IXI (z działu "chemii"). Jezeli chodzi o ogrzewanie powietrzne to oczywiście że tak! Można też rozpatrzeć wariant wentylacji połączony z klimakonwektorami przy przegrodach zew. (ktore tylko beda grzały). Jezeli chodzi o ból głowy personelu to prawdopodobnie wina zle dobranego anemostatu (wtedy sprzedawca odczuwał "przeciąg" nad głową) albo złego wyregulowania instalacji w stosunku do parametrów obliczeniowych. Ale nie jest to powód żeby skreślać ogrzewanie powietrzne w tego typu obiektach!

Dobre rozwiazania dla dla tego typu budynkow posiada firma Hoval przyjazne w projektowaniu i proste w eksploatacji polecam.

Układ typowy -jak w Tesco czy innym markecie. Mozna smiało grzać do dt=8, zasięgi dla tego nawiewników sa prawidłowe. Układ roof-topa też prawidłowo. Hałas też dopuszczalny - poniżej 45 dBA. Jest O.k.

A pokaż mnie Krzysiu w którym supermeczecie masz dobra wentylację. Tam projekt zakłąda roof-top - bo to oszczędne w materiale ogzrewanie i wentylacja. Jak zrobisz inaczej nie dostaniesz roboty.
Oczywiście można dzielić na strefy jak nabiał, etc
Nawiewniki będa działały - spoko

Łączy się ogrzewanie z wentylacją np:na basenach

A pokaż mnie Krzysiu w którym supermeczecie masz dobra wentylację. Tam projekt zakłąda roof-top - bo to oszczędne w materiale ogzrewanie i wentylacja.
Dokładnie tak jest.
Dzięki wszystkim za informacje.
Też nie lubię zapachu proszku IXI na stoisku z pieczywem. Czy więc najlepszym rozwiązaniem jest umieścić tą jedyną kratkę wyciągową w miarę możliwości nad stoiskiem z chemią?

Tino, pociągnij swoją myśl. Jakie to przyjazne w projektowaniu urządzenia posiada w swojej ofercie firma Hoval dla budynków o wysokości 4,3 m ? I dlaczego przyjazne?

Tino, pociągnij swoją myśl. Jakie to przyjazne w projektowaniu urządzenia posiada w swojej ofercie firma Hoval dla budynków o wysokości 4,3 m ? I dlaczego przyjazne?
rooftop chłodzi w lecie (niewiele, ale zawsze troszkę schłodzi), Hoval też chłodzi ??
chyba nam nie proponujesz aparatów grzewczo-wentylacyjnych z funkcją chłodzenia ...
do Krzyska - nawiew sobie rozplanowałeś, a wywiew potraktowałes tak trochę po macoszemu... Ja rozumiem, że rooftop nie daje ci dużych mozaliwości, ale zauważ że masz 20% pow. świeżego. Daj więc osobno dodatkowo wentylatory dachowe. Bo rooftop - ze go tak nazwę: "nawiewno-wywiewny" (taki z wyrzutem) jest sporo droższy, a f-my wykonawcze lubia redukowac koszty ... Daj rooftop z recyrkulacją + wentylatory wywiewne. Wtedy masz kilka punktów wywiewnych - i można troszke powietrze ukierunkować.

Najbardziej z tego wszystkiego martwi mnie ilość powietrza świeżego na osobę w godzinach szczytu. Czy nie lepiej w takich supermarketach stosować centrale klimatyzacyjne? Może stąd te bóle głowy.
A drugie to normy, odpowiedzialność...
20% świerzego to mało.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.