Witam
Mam następujące nurtujące mnie zagadnienie.
Musimy na studiach zaprojektować system wentylacji dla domu jednorodzinnego. Powietrze "usuwany z kuchni łazienki i toalet a "dostarczamy" do pokoi. Napotkaliśmy na następujące problemy
1.Czy takie rozwiązanie (gdzie nawiewać gdzie usuwać jest dobre) czy należy dodatkowo usuwać powietrze w pokojach i nawiewać w kuchniach itp.
2.Czy ilość powietrza nawiewanego powinna równać się ilości powietrza wywiewanego.
3.Ilość usuwanego powietrza ustaliliśmy na podstawie normy PN-B-03430:1983 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej -- Wymagania.
4.Gdzie powinny byś zlokalizowane nawiewniki (ściana sufit itp)
5.Uczyliśmy sie że nawiewnik ma określony zasięg. Czy w "życiu" jest to użyteczne.
6. NAJWAŻNIEJSZE. Na podstawie czego ustalić ilość powietrza nawiewanego. Mamy kilka możliwość. Najważniejsze wydają się Ilość świeżego powietrza przypadająca na jedną osobę, oraz krotność wymiany powietrza. Co do pierwszej metody -> Jeżeli zastosujemy to do pomieszczenia gdzie np jest jedna toaleta kuchnia i łazienka i 3 pokoje i zamieszkuje to 5 osób to usuwamy max 250 m3/h a należy dostarczyć 4*30m3/h*5=600m3/h. Powstaje duże nadciśnienie. Z kolei po co dostarczać tyle powietrza do pomieszczenia np 2mx3mx3m. Kubatura tego to zaledwie 18m3. Jak wejdzie tam 5 osób to powinniśmy dostarczyć 600m3/h. Wytworzy sie straszny ruch powietrza. W jakimś opracowaniu jednej z firm dotarliśmy do danych że krotnosć powietrza po zastosowaniu takiego sposobu obliczania ilość powietrza nawiewanego powinna wynosić 0,5-0,8. Jak już jesteśmy przy krotności. Powyższe rozważania skłaniają nas do zastosowania parametru krotności wymian do obliczenia ilości nawiewanego powietrza. I tu też kilka wątpliwości. Na ogólnie dostępnych stronach www dowiadujemy się że krotność wymian powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 0.5 do 2 wymian na godzinę. Nie ma podane na podstawie czego jest ustalone. Te wartości mają sens. Powróćmy do naszego pokoju. Należało by tam dostarczyć 36m3/h. Nie było by "przeciągu". Jak by osobą było za duszno to chyba by sie domyślili że to mały pokój jest.
7.Jak wyglądały by te rozważania w przypadku zastosowanie centrali z odzyskiem ciepła.
Z góry dziękuję za wyjaśnienia.