310
313
305
Strefa ekspertów HVACR

Ewidencja substancji kontrolowanych oraz opłaty

Oj, powinno być "Witam Pani Olu", a nie "...Jolu". Przepraszam.
md/prozon

Witam,
Odpowiadam zaraz po urlopie...
Panie Piotrze, należy korzystać z dobrodziejstwa ustawy o odpadach, która w art. 2 ust. 2 pkt. 7 stwierdza, iż odzyskane substancje używane jako czynniki chłodnicze, przeznaczone do regeneracji - nie podlegają pod przepisy ustawy o odpadach. W związku z tym, nie są żadnym odpadem. Czynnik R22, który jest zakwaszony, nie nadaje się co prawda do bezpośredniego wykorzystania, ale nadaje się do regeneracji, po której może być z powrotem używany do celów, do których został "stworzony". Regeneracją odzyskanych czynników chłodniczych zajmuje się Fundacja PROZON, tel./faks (22) 511-68-83. Wg mojej wiedzy, jesteśmy jedyną instytucją zajmującą się taką działalnością w Polsce. Pewnie dlatego, że nie jest to "dochodowe"... ;-)
Co do opłat za korzystanie ze środowiska, wynikających z ustawy "Prawo ochrony środowiska", to w 2006 r. obowiązuje stawka 3 zł/kg wyemitowanego czynnika z grupy HCFC (a dla CFC np. R12 - aż ok. 150 zł/kg!). W przyszłym roku ta stawka będzie chyba znacznie wyższa (rzędu do 8-10 zł/kg), aby dostosować tę stawkę do stawki należnej za emisję CFC, oczywiście uwzględniając szkodliwość obu typów substancji dla warstwy ozonowej. Współczynnik niszczenia warstwy ozonowej (tzw. ODP) dla R22 wynosi 0,055 zaś dla R12 wynosi 1. Dlatego na 2007 r. można spodziewać się stawki za emisję HCFC rzędu 8,25 zł (150 zł x 0,055). Nad tym będzie się jeszcze zastanawiać Ministerstwo Środowiska, ale słyszałem o takich planach.
Według mojej wiedzy, zgodnie ze wspomnianą ustawą "Prawo ochrony środowiska" za emisję gazów (w tym także za emisję freonów z instalacji chłodniczej/klimatyzacyjnej) odpowiedzialny jest użytkownik instalacji, a nie serwisant, chyba że serwisant przejmie ten "ciężar" na siebie na podstawie pisemnej umowy np. dot. stałej współpracy serwisowej. Normalnie, to użytkownik jest odopwiedzialny za sporządzenie półrocznego sprawozdania dot. emisji dla marszałka województwa oraz do ew. uiszczenia opłat za korzystanie ze środowiska (jeśli suma opłat za dane półrocze kalendarzowe przekracza 400 zł).
Jeśli chodzi o ustawę o odpadach, wg informacji przekazanej nam przez panią inspektor z mazowieckiego WIOŚ (bo mieliśmy kontrolę na przełomie maja/czerwca), to w myśl zmodyfikowanych zapisów ustawy o odpadach, faktycznie to serwisant jest wytwarzającym odpady, a nie użytkownik. Ale w naszym/Waszym przypadku - NIE MAMY DO CZYNIENIA Z ODPADEM, bo to od posiadacza czynnika zależy, czy chce to klasyfikować jako odpad, czy jako odzyskany czynnik chłodniczy do regeneracji. Nie muszę przekonywać, że to drugie jest znacznie bardziej wygodne, a i prawnie prawidłowe. Gdy odzyskany czynnik trafi do PROZON-u, Fundacja wystawi pokwitowanie przyjęcia czynnika do regeneracji.
Pozdrowienia, Michał Dobrzyński, Fundacja PROZON

"Tzw. opłata za substancje kontrolowane, o której mowa w art. 18, 19, 20 i kolejnych nowej ustawy dotyczy substancji kontrolowanych wprowadzanych PO RAZ PIERWSZY do obrotu na terytorium Polski. Inaczej mówiąc, za rozliczenie (finansowe i sprawozdawcze) z tej opłaty odpowiedzialne są firmy/podmioty, które zakupią czynniki HCFC poza Polską i sprzedadzą te czynniki w naszym kraju, lub wykorzystają je w inny sposób w naszym kraju (np. do własnej instalacji)."
Witam, Czy należy przez to rozumieć, że za HCFC, który został np.wprowadzony w urzadzeniu (do użytku własnego)opłaty takiej sie nie wnosiło?? Od niedawna interesuję się tematem i zależy mi na właściym zinterpretowaniu obowiązujących przepisów.

Padło mniej więcej takie pytanie: "Czy za HCFC przywiezione do Polski na własny użytek należy się opłata?".
Odpowiedź: Według aktualnych przepisów prawnych - w takich przpypadkach, jak opisano powyżej NIE należy naliczać ani uiszczać opłaty za wprowadzenie po raz pierwszy do obrotu substancji HCFC na terytorium Polski, czyli tych 5,50 zł/kg. Oczywiście rozumiem, że:
(i) to urządzenie zostało przywiezione do Polski z terenu Unii Europejskiej, bo jeśli nie - to była to czynność niezgodna z prawem;
(ii) z tego urządzenia przed jego uruchomieniem został odzyskany czynnik chłodniczy R22 i został... No właśnie - co zrobiono z czynnikiem? Jeśli to urządzenie zostało zainstalowane i/lub uruchomione z czynnikiem R22 w środku i odbyło się to po wejściu w życie ustawy ozonowej (czyli po połowie czerwca 2004 r.) - to niestety było to działanie niezgodne z prawem. W takiej sytuacji sugeruję, aby czem prędzej wymienić R22 na bardziej ekologiczny zamiennik z grupy HFC, zanim jakaś kontrola IOŚ zjawi się u Państwa i to wykryje...
(iii) jeśli to urządzenie było jednak zamontowane z R22 w środku, to zrobiła to osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji; a jeśli nie, to znów ktoś się "podłożył"...
Sytuacja opisana powyżej, czyli brak obowiązku uiszczenia opłaty za HCFC przywieziony "na własny użytek" najprawdopodobniej zmieni się wraz z wejściem w życie nowej ustawy ozonowej. A nastąpi to - realnie biorąc - pewnie na przełomie III i IV kwartału 2009 r. W projekcie nowej ustawy ozonowej zapisano, że opłaty będą należne za przywóz na terytorium RP, czyli nawet jak ktoś przywiezie R22 na własny użytek (w urządzeniu lub w butli) - to będzie istniał obowiązek uiszczenia takiej opłaty. A zainstalować takiego urządzenia zawierającego R22 w środku i tak nie będzie można, przynajmniej jeśli ktoś chciałby respektować obowiązujące prawo.
Pozdrowienia,
Michał Dobrzyński
Fundacja PROZON

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Witam, chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób w świetle obowiązujących przepisów należy postąpić w przypadku wymiany urządzeń klimatyzacyjnych przenosnych zawierających R22 na nowe? Urządzenia działają, ale w zwiazku z terminami jakie nakładają przepisy, chciałabym je wymienić. Czy należy je przekwalifikować na odpad czy można odsprzedać??
Pozdrawiam

Pani Anno,
Jeśli urządzenie działa na R22, jest sprawne technicznie i wydajne, a nie występują nieszczelności i emisja czynnika, to można oczywiście dalej je użytkować aż do śmierci technicznej. Należy jednak pamiętać o okresowych przeglądach szczelności i dbaniem o to, by nie dopuścić do emisji. Dziś emisja każdego kilograma R22 kosztuje 50 zł!
Jeśli mimo wszystko chce Pani wymienić to urządzenie na nowe, może bardziej wydajne, to:
1) należy odzyskać czynnik z tego urządzenia (proszą pamiętać, że fachowiec musi posiadać świadectwo kwalifikacji wydane zgodnie z ustawą ozonową z 2004 r.)
2) można to urządzenie sprzedać - ale wyłącznie bez czynnika w środku; sprzedaż urządzenia napełnionego czynnikiem R22 jest sprzeczna z prawem (abstrahując od tego, że często to fizycznie niemożliwe);
3) można takie zdemontowane urządzenie zainstalować w innym miejscu, ale nie wolno do niego wpuścić czynnika R22; w nowym miejscu do tego urządzenia można wpuścić wyłącznie zamiennik za R22 - do wyboru jest kilka z grupy HFC; czynniki HFC są nieszkodliwe dla warstwy ozonowej, niemniej jednak podlegają przepisom Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 842/2006 oraz kilku rozporządzeniom wydanym przez Komisję Europejską; polska ustawa w tej sprawie "tworzy się" w Ministerstwie Środowiska od 1,5 roku;
4) po zamontowaniu tego urządzenia w nowej lokalizacji i napełnieniu go czynnikiem z grupy HFC, mimo wszystko sugeruję dbanie o szczelność instalacji; emisja HFC również podlega od 1/2009 opłatom za korzystanie ze środowiska - w wysokości 25 zł/kg;
5) odzyskany, zużyty czynnik R22 najlepiej przekazać do zagodposarowanie do Fundacji PROZON; na 99% taki używany czynnik zawiera zanieczyszczenia typu nadmierne zawodnienie, zaolejenie, często pozostałości stałe typu rdza oraz zakwaszenie - które dyskwalifikują jego dalsze używanie bez kompleksowej regeneracji.
Inna opcja, to potraktowanie takiego zużytego klimatyzatora jako odpad i przekazanie go do firmy prowadzącej recykling takiego sprzętu.
Pozdrowienia, Michał Dobrzyński, www.prozon.org.pl

Dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

proszę o definicje freonu 22 i 113

numer Nazwa Wzór chemiczny numer CAS
Ashrae
R-113 1,1,2-Trichlorotrifluoroetan CCl2FCClF2 76-13-1
R-22 Chlorodwufluorometan CHClF2 75-45-6
nazwa handlowa freon jest zastrzeżona dla koncernu DuPont

nie udało się zrobić tabelki
ale myslę że jest w miarę czytelnie

Witam,
Oczywiste jest to,że przy obsłudze urzadzeń z czynnikiem R-22 niezbędne jest posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego. Interesuje mnie jesnak inna kwestia- kto może np zużytą instalację z tym czynnikiem zdemontować!? Słyszałam, że trzeba mieć specjalne zezwolenia, bo stanowi ona odpad niebezpieczny- zarówno na demontaż, jak i np transport. Czy wie pan coś na ten temat? Pozdrawiam, M.

Witam Pani Magdo,
Osoba, która będzie dokonywać odzysku czynnika R22 musi mieć świadectwo kwalifikacji. W katalogu odpadów faktycznie znajduje się kod dla urządzeń zawierających HCFC, z gwiazdką, czyli jest to traktowane jako odpad niebezpieczny. Niemniej jednak, odzysk czynnika z urządzenia przed demontażem sprawia, że tego urządzenia przeznaczonego do demontażu pozbawia się cech odpadu niebezpiecznego. Takie urządzenie jest dalej odpadem, ale już nie "niebezpiecznym".
Wytwarzanie odpadów NIE klasyfikowanych jako niebezpieczne jest mniej sformalizowane niż wytwarzanie i gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi. Dla "zwykłych" odpadów nie jest wymagane posiadanie pozwolenia środowiskowego, jeśli suma masy odpadów wytwarzanych w roku kalendarzowym nie przekracza 1.000 kg. Dla odpadów niebezpiecznych, ten pułam wyznaczono na poziomie 100 kg. Nie zmienia to faktu, że istnieje obowiązek ścisłej ewidencji odpadów (a jeśli przekroczane są wspomniane pułapy - także istnieje obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania i wysłania go do stosownych władz). To dotyczy zarówno odpadów niebezpiecznych, jak i "zwykłych". Jeśli nie przekracza się w/w pułapów (100/1000 kg/rok), to ewidencja odpadów może być prowadzona jedynie na podstawie tzw. "kart przekazania odpadów" (KPO), które należy wystawiać i zachować w dokumentacji przez 5 lat.
Zgodnie z prawem, odzyskany czynnik z olejem może nie być traktowany jako odpad niebezpieczny, ale TYLKO pod warunkiem, że czynnik ten jest przeznaczony do regeneracji. Regeneracją czynnika w Polsce zajmuje się Fundacja PROZON.
Z punktu widzenia firmy serwisowej oraz właściciela demontowanego urządzenia, po odzyskaniu czynnika z olejem i po demontażu urządzenia - najlepiej zadzwonić do firmy zbierającej tego typu odpady. A jest ich wiele. W obecnych warunkach rynkowych jest szansa, że firma taka odbierze ten odpad (złom) za darmo, a może nawet jeszcze dopłaci, jeśli to będzie jakaś duża waga...
Pozdrowienia. Michał Dobrzyński

Do p. Michała Dobrzyńskiego (jśli zechce zajrzeć na forum).
W magazynie zostaje parę kilogramów R22, który od Nowego Roku będzie tylko odpadem. Czy jestjakaś możliwość nieodpłatnego pozbycia się tego czynnika przed końcem roku. Ponieważ nie prowadzimy działalności gospodarczej (szkoła wyższa), nie możemy go odsprzedać.
Pozdrawiam

Do p. Michała Dobrzyńskiego (jśli zechce zajrzeć na forum).
W magazynie zostaje parę kilogramów R22, który od Nowego Roku będzie tylko odpadem. Czy jestjakaś możliwość nieodpłatnego pozbycia się tego czynnika przed końcem roku. Ponieważ nie prowadzimy działalności gospodarczej (szkoła wyższa), nie możemy go odsprzedać.
Pozdrawiam
tece

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.