310
313
305
Strefa ekspertów HVACR

dobor tłumika

na studiach też tego dobrze nie umieją :-)

Ogólnie problem hałasu jest trochę deprecjonowany. Hałas od central, hałas od CAV/VAV, hałas przenoszony z pomieszczenia do pomieszczenia (ubikacje w biurowcach) i na końcu hałas z FC - tutaj producenci FC prześcigają się w zamydlaniu oczu - podawanie w kartach katalogowych hałasu dla pomieszczenia o pow. 100m2 albo dla sprężu 0Pa itd itp.

chetnie poszłabym na jakieś szkolenie w tym temacie

[quote:alek]Tak czytam te posty co niektóre i nie mogę wyjść z podziwu. Ale wypowiedź w jednym z ostatnich postów, że wentylacja centralna to przeżytek to po prostu mnie powala. Ja chyba w innej branży pracuje. 100 rekuperatorów w hotelu?? chyba śnie, co to za Inwestor idiota by się na to zgodził. Kanały 50mm, 80mm co to za kanały ktoś w projektowaniu tego używa w ogóle (no może jakieś domki). Ten pan T. Brzęczkowski to chyba prowokuje po prostu albo naprawdę jak ktoś pisał jest imbecylem totalnym oderwanym od rzeczywistości.
Co do tłumików (popełniliśmy sporo instalacji wentylacyjnych na dużych obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej), to obligo daję tłumik za centralą na nawiewie i wywiewie o długości 1m lub jak się da 1,5 tłumik o wymiarach kanału, jaki akurat mam za centralą, co tu liczyć sprawdzać pytam się ?) oczywiście prędkości na głównych ciągach 4-6 m/s. Ludzie wy się bawicie czy pieniądze zarabiacie. Żal naprawdę. Wpisywanie jakichś szczegółowych danych przy doborach tłumików jak odległość ucha od kratki czy praca wentylatora w różnych pasmach to jakieś absurdy, kto to robi. Ludzi czy wy pracę doktorską z tłumików piszecie? Nie mogę tego czytać czy ktoś z was zrobił choć jeden projekt wentylacji w realnym świecie czy to tylko projekty na uczelnie typu domki?
Brak słów....[/quote]
To smutne co Pan pisze. Świadczy ten tekst nie tylko o braku wiedzy ale i chęci zrozumienia. Nie pisałem ani razu o rekuperatorech ! To raz . Dwa - współczesne wymogi komfortu - to cisza i regulacja - czyli komfort wyklucza centralne systemy wentylacji. Taki opór niedouczonych fachowców jest w każdej dziedzinie. Są np. wodociągi , transport ....gdzie stara kadra kierownicza nie wprowadza nowych technologii tylko dlatego by młodsi nie byli lepsi. Co do domków czy hoteli czy blokowisk --- proszę zrozumieć, że tu i tu jest na końcu w pokoju człowiek ! Niezależnie od wielkości całości obiektu wentylacja w pokoju musi być identyczna... W salach balowych palarniach - zadaniowa! To tak trudno pojąć??? Co do średnicy kanałów- Gdyby się Pan uczył lub zbadał sprawę to zapewne wiedziałby Pan jakie są OPTYMALNE - EKONOMICZNE - NAJCICHSZE PRĘDKOŚCI W KANAŁACH.
Jeżeli teraz mają określony regulowany przedział świeżego powietrza jaki musi Pan dostarczyć człowiekowi w hotelu, domu , czy mieszkaniu - to znając powyższe wartości - wyjdą Panu średnice kanałów
Brak słów by tego nie zrozumieć. Naprawdę tak denny poziom jest w szkołach czy można dostać papier za…

skoro komfort wyklucza stosowanie centralnej wentylacji to jaki ma Pan pomysł na ekonomiczną wentylacje domków jednorodzinnych?

Chyba źle zostałem zrozumiany... Piszemy o hotelach i mieszkaniach - dom jednorodzinny ( to jak mieszkanie w bloku) - mieszkanie w bloku - czy apartament powinny mieć wentylację cichą ( poniżej 30dB) i regulowaną. Dlatego tak ważne jest stosowanie „optymalnych” kanałów i niecentralność.
Do domów od 90’ stosuję rekuperatory. Wynika to z założenia, że budowanie domów droższych i zużywających ponad 30kWh /m2 jest szkodnictwem.

ok nie ma się co kłócić każdy ma swoje zdanie i nikt nikogo nie przekona. A czy kolega T. słyszał o czymś takim jak regulatory stałego wydatku dla instalacji scentralizowanej?

Usprawnianie centralnego systemu to niewielki efekt za sporą kasę. W systemach niecentralnych efekty takie są „przeproste” i naturalne. Może tylko to boleć Szanownych projektantów, że brak problemów to i brak pola do „popisu” oraz wyrwania kasy.
Czy Pan też uważa, że inaczej trzeba traktować wentylację dla człowieka w domu jednorodzinnym, mieszkaniu czy apartamencie hotelowym, a nawet w biurze?
Czy zgadza Pan się z tym, że prędkości w kanałach powinny być optymalne – najcichsze i najmniejsze straty.

To co wypisuje pan B to czysta demagogia i manipulacja. W jednym poscie pisze, że on nigdy nic o reku nie wpominał, a za chwilę że wyklucza sie instalacje centralne. Czyli ze trzeba robic niecetralnie czyli ja się pytam, jak jesli nie mini rekuperatorami na każdy pokój/mieszkanie? Fantasta i tyle. Dyskusja z tym oszołomem nie ma sensu, będzie wami manipulował i prowokował swoimi wypowiedziami tak żeby ciągnąć te wypociny bez końca bo taki jego zawód. Facet nigdy nic poważniejszego nie robił bo nikt normalny by go na poważną budowę nie wpuścił. Domki czy jakieś bloki to może robić byle kto, zwykły majster po zawodówce wystarczy. Ten kolo nie ma skończonych studiów w zakresie instalacji sanitarnych, gdyby miał to wiedziałby że są też inne instalacje niż te jego domki i one rządzą się swoimi prawami, a nie ciągle pieprzył 3 po 3 o swoich "na końcu zawsze są ludzie". Poza tym, gdyby miałe te studia to miałby też uprawnienia albo do projektowania albo do kierowania robotami, a ich też nie ma. To jest zwykły monter bez szkoły (może i ma studia ale na innym wydziale) który kiedyś zaczął montować i składać instalacje i tak mu już zostało, a teraz zgrywa cwaniaka bo sobie znalazł niszę na rynku i musi nakręcać sobie biznes właśnie takimi gadkami na 2354324 forach.

Fakt jedzie jak automat z tymi głupotami nie odpowiadając na zadawane pytania, nie wchodźmy więcej w wymianę zdań i tyle, szkoda czasu

Ja nie dyskutuję, tylko opisuję po co jest wentylacja, dlaczego ma być cicha, dlaczego regulowana. Wentylacja, bez regulacji i taka co ją słychać - to staroć - i pisanie "oszołom" - jest usprawiedliwione - tak napisze ktoś kto nie wie do czego służy wentylacja. Ale cóż się dziwić, są uczelnie na których wymyślono wentylację grawitacyjną ( zamiast konwekcyjnej ) to co tu wymagać od absolwentów? Jak nawet definicji powszechnego ciążenie nie znają. Mamy tak ogromną ilość źle wentylowanych mieszkań, domów hoteli, że twierdzenie - ich projektanci są szkodnikami jest tu bardziej na miejscu.

Witam Wszystkich forumowiczów. Ja niestety mam problem, że nie znam się na kanałach wentylacyjnych, zleciłam to innej firmie. Teraz mam problem...

sufit podwieszany, w tym kanał wentylacyjny długości 2metrów podłączony do komina( rura 80), z drugiej strony okap- wydajność 900. Kanał prostokatny 50x150 blacha ocynkowana zakończony redukcją 90 stopni z kanału prostokątnego na rurę spiro 150.

huczy niemiłosiernie.... podpowiedzcie czy założenie tłumika może mnie uratować od rozprucia całego sufitu?

ja jestem laikiem, a firma która wykonała się zmyła, a projektantka mówi, że wykonawca źle wykonał.... proszę pomóżcie

ati

Tłumik nie pomoże ! Czy projekt był zły czy wykonawca zrobił niezgodnie to można łatwo sprawdzić.
Optymalna ( najcichsza i najmniejsze opory) prędkość powietrza w kanałach ( podstawowy parametr do projektowania tego typu wentylacji) to przedział od 2 do 5 m/sek. Czyli kanał 50mm/150mm jest od 50 do 250 m3/h. Jeżeli taki kanał jest w zaleceniu projektanta - to On się nie zna, jeżeli wykonawca sam "zredukował" to jego wina. Do 900m3/h kanał powinien mieć pole przekroju 500cm2.

Panowie instalatorzy. Prawda leży zawsze po środku. Tak więc zastosowanie tłumika nie jest wstydem dla instalatora a tym bardziej wykonawcy, któremu wszystko jedno (zrobi to co ma w projekcie). Jednakże prawdą jest to, że odpowiednio zaprojektowana instalacja wentylacji może się obyć bez tłumików. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczedza się na energii i tworzy się tym samym budynek zaliczany do kategorii "zielonych budynków". Niestety takie rozwiązanie wiąże się ze wzrostem kosztów inwestycyjnych - większe centrale wentylacyjne i większe przekroje kanałów wentylacyjnych (mniejsze prędkości przepływu i mniejsze spręże itd.). Ale nic to w porównaniu do tego, że tworząc budynek zielony, potencjalny logicznie myślący Inwestor wie, że dzięki temu buduje swoją "zieloną markę" i że zarobi więcej na jego np. sprzedaży.
Jest jednak druga strona medalu, czyli niestety ograniczone możliwości konstrukcyjne budynku nie pozawalające na zastosowanie odpowiedniej wielkości kanałów wentylacyjnych i urządzeń. Ograniczone możliwości konstrukcyjne wynikają z 2-ch sytuacji: 1 - budynek istniejący, 2 - architekt, który nie ma pojęcia, że budynek potrzebuje wogóle jakichkolwiek instalacji :).
Reasumując stosowanie tłumików jest normalną praktyką zarówno w małych jak i dużych obiektach i nie jest to żadnym wstydem, a wręcz odpowiedzialnością za komfort przebywania w takim budynku, w przypadku braku możliwości zastosowania rozwiązań bez tłumików, które są jaknajbardziej prawidłowym rozwiązaniem.

Przecież rozwiązania "ciche" są tańsze inwestycyjnie od tych co słychać! Optymalna prędkość powietrza w kanałach to najcichsze przepływy o najmniejszych oporach. Naprawdę, rzadko spotyka się "projektujących" wentylacje domowe, by stosowali się do wiedzy i norm na ten temat. Prędkość we wszystkich kanałach ma być w przedziale 2-5m/sek. - i nic nie będzie słychać, będą też najmniejsze opory. Powietrze nie może się w kanałach rozprężać!

Rzadko spotyka się projektujących domki by stosowali się do jakiś przepisów, bo rzadko mają oni wykształcenie, które daje świadomość istnienia tychże przepisów. Pan coś o tym wie panie TB, przecież żadnej szkoły się nie skończyło prawda? Do domków wystarczy Kaziu i Heniek z przecinakiem więc i TB da radę.

Z wielu mnie wyrzucili. jak mi kiedyś jeden na zajęciach powiedział, że jest wentylacja grawitacyjna!!!! ( jak ktoś wykształcony może wentylację konwekcyjną nazwać grawitacyjna?) czy, że opór cieplny ściany liczy się jak szeregowe oporniki w elektryce, to poprosiłem by poszedł zdać maturę. Wie Szanowny Pan, że jeszcze dziś są projekty tych z dyplomami gdzie wentylację SŁYCHAĆ!?
Widzi Pan – pierwszy od 1989 roku montuję takie wentylacje ( wtedy z natury rzeczy swojej produkcji) a Panowie od PN- pisali – jeżeli już to równolegle musi zostać w domu wentylacja „grawitacyjna”!

Ps. Pan mi pokaże projekt domowej wentylacji gdzie "projektant" zna podstawy jej projektowania - czyli OPTYMALNE PRĘDKOŚCI POWIETRZA W KANAŁACH.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.