273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

dobor tłumika

Raczył Pan napisać: "nie był większy niż 5m/s, a w okolicach pokojów gdzieś w granicach 2-3m/s. Niestety, sporo hoteli to są przeróbki czy dobudowy w już istniejących budynkach. Tam nie da się podnieść stropu czy obniżyć sufitu żeby zmieścić kanał zapewniający prędkości poniżej 5m/s. I co wtedy?" Nie spotkałem się z sytuacją by można było zamontować kanał 100 czy 125 mm a nie można 50 czczy 60mm...
Jak to sytuacja. ?
Dziękuję, że zaczął Pan konkretnie, merytorycznie a nie "a co Pan może wiedzieć?"
1-Czy zgadza się Pan z twierdzeniem, że najcichsze przepływy powietrza to 2-5m/sek?
2-Czy zgadza się Pan z twierdzeniem, że nie tylko zbyt słaba wentylacja ale i zbyt silna to błąd .
3-Czy zgadza się Pan z tym, że dla komfortu i oszczędności każdy lokal mieszkaniowy, dom czy apartament hotelowy powinny mieć regulację wentylacji?
4-Czy zgadza się Pan, że wentylacja powinna być dla ludzi nie kubatury?
5-Czy zgadza się Pan, że wentylacja, którą słychać nocą jest złą wentylacją?
6- czy zgadza się Pan, ze niecentralny system wentylacji „apartamentowej” z regulacją może być tańszy od w miarę sensownie zrobionego „centralnego”?

[quote: Jan]Witam „Miszcza”
Nie wiedziałem, że jak przepływ powietrza jest np na poziomie 1m/s to wywołuje to większy hałas niż jak jest 5m/s lub 10m/s. Nagroda nobla dla Ciebie z miejsca powinna być przyznana. A jak jest 0.1m/s w tym samym kanale to co się dzieje? Też jest głośniej. Mówie o hałasie a nie o innych sprawach odnośnie przepływu. Stary nie wiem co ty łyksz wieczorami lub porankiem ale musi być naprawde mocne.
A teraz słynny cytowany tutaj obiekt typu hotel czyli swoistego rodzaju „mieszkaniówka”. Mamy budynek np 5 kondygnacji z pokojami (bez zaplecza typu restaruacja, kuchnia itp to na parterze) Na każdej kondygnacji jest 20 pokoji czyli mamy w budynku ich 100. Co robi „miszcz”, instaluje 100 rekuperatorków. W elewacji zewnętrznej mamy tylko razem 200 czerpni i wyrzutni, architekt owacyjnie „łyka” tą koncepcje „miszcza” i klaszcze na stojąco. Mamy 100 wentylatorków pracujących jak dobrze będzie ze sprawnością 40%, min. 100 filtrów do wymiany i 100 wszystkiego innego do utrzymania w ruchu. Brawo „miszczu” wspaniała koncepcja, jestem naprawde pod wielkim wrażeniem twojego geniuszu inżynieryjnego. Z tego wynika, że nasz „miszcz” utknął na etapie domka jednorodzinnego, niczego więcej nie zrobił i nie zrobi w życiu bo jego wiedza jest limitowana do słynnej powierzchni 150m2. W domku możesz sobie robić 50mm czy 80mm w twoim przypadku z prostego powodu, ty operujesz mikro-przepływami. Największa krotnośc jaką zrobiłes w życio to 1 w/h. Moge Ci zdradzic, że człowiekowi tak naprawde wystarczy do oddychania znacznie mniej niż 20m3/h. Dowiedz sie ile wówczas będziesz mógł zastosować nawet przewód o średnicy 20mm. Co ty na to, jakie oszczędności tylko patrz na straty ciśnienia na Pa/m bo one pomimo małego przepływu są dość spore a twoje rekuperatorki mają mały dostępny spręż.
Pa „Miszczu” i powodzenia. Nie ma nic przeciwko rekupratorom i idei dobrej wentylacji w pomieszczeniach ale twoje tezy można szybko obalić.
[/quote]
To już Pan wie. Przepływ 1m/sek. jest głośniejszy niż 2 m/sek. Przepływy poniżej 2m/sek. mogą generować niskie częstotliwości…
Pisanie o krotności wymian a nie m3/h na osobę jest ubliżaniem wiedzy i sztuce.
Wentylacje od 20 lat robimy na 50 mm 60 mm 75 mm i skrzynkach rozdzielczych.
Przykona się Szanowny Pan, że to tylko kwestia czasu by tak robił cały świat. Jest najciszej, najtaniej i z regulacją. A 20 m3/h na osobę i prędkość 2-5m/sek. nie pozostawia dużych możliwości „fi” do każdego pokoju… i to bez znaczenia jaki jest obiekt skoro inżynier nie może tego zrobić centralnie i komfortowo!!!!
Kanały wentylacyjne:
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/instalacje%3A20100910070.jpg
Rozdział by zmieścić się w "cichych" V
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/instalacje%3AIMG_3612.JPG
Skrzynki...
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/DSC01619.JPG
Super ciche centrale wentylacyjne z włókien węglowych wygłuszane 5 cm kauczkiem na wentylatorach EC
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/instalacje%3A20100907069.jpg

Zamiast tłumika zasotsował Pan kauczuk. Czy to nie jest forma tłumika? Zamiast wydać kase tam wydałeś na coś innego ale cel został ten sam więc nic nowego nie odkryłeś.

A teraz wracam do hotelu. Jak zrobić to twoje nie centralne w 100 pokojowym hotelu z 5 kondygnacjami? Tak jak ja to opisałem czy jest jakaś inna lepsza alternatywa Pana TB?. Nie ma Pan tematu typu hotel na koncie tylko domki i domeczki i te rozwiązania które pokazuje mogą tam być ale nie w dużym obiekcie.
Głównym żrodłem hałasu jest wentylator i nie widze żadnego "obciachu" w ich stosowaniu. Punktem startowym jest własciwy jego dobór a pózniej można podjąć decyzje czy tłumik jest lub nie potrzebny.

„Jak zrobić to twoje nie centralne w 100 pokojowym hotelu z 5 kondygnacjami?” to zależy od hotelu… ja bym zapytał: Jak ktoś może mówić, że jest inżynierem od wentylacji I TEGO NIE ZROBIĆ?
„. Nie ma Pan tematu typu hotel na koncie tylko domki i domeczki” Może Pan sobie lekceważyć… ale nie ma najmniejszej różnicy między gościem w apartamencie a domeczku. Pierwszy montowałem rekuperatory (1990) rok … i robiłem to też w hotelach:
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/instalacje%3AOgrzewanie%20w%20Lyonie.jpg
Dodam, by uniknąć głupich uwag, że na starówkę w Lyonie nie ma wjazdu.
„Głównym żrodłem hałasu jest wentylator”
To nie prawda! Głównym źródłem jest PROJEKTANT. Skoro słychać wentylatory ---to znaczy, że dał złe! Skoro słychać „dystrybucję” to dał złe kanały! Skoro słychać – spieprzył!!! I o czym tu dyskutować??? Kogo bronić?

Proste pytańko dla Miszcza i jaka odpowiedż : brak odpowiedzi. Podaj adres tego hotelu gdzie miałes okazje montować swoje rekuperatorki w każdym pokoju i ile ich było.
Jak masz problemy ze zrozumieniem prostego pytania w języku polskim to daj sobie spokój ze swoimi pustymi odpowiedziami, nic nie wnoszą specjalisto od domków.
Pa

Panie Tomaszu czy mógłby Pan udostępnić chociaż jeden projekt instalacji wentylacyjnej z obliczeniami zaprojektowanej przez Pana. Oczywiście z zachowaniem praw autorskich. Myślę że rozwiałoby to wiele wątpliwości i niepotrzebnych przekomarzań.

A co to ma do rzeczy??? Przecież, Szanowny Panie piszę, że rynek opanowali słabi fachowcy. Przecież projekty są centralne, uprawnienia wydają też ci sami. Dlatego z wentylacją w kraju jest tak źle. Pan sobie wyobrazi, że jeszcze dziś znalazłem w podręcznikach „wentylację grawitacyjną” zamiast konwekcyjnej, że jeszcze dziś może Pan robić wspólny wentylator do kilku mieszkań czy pokoi w hotelu.
Szanowny Panie nie jestem bolszewikiem i to, że większość tak robi – a ja widzę, że jest źle ( słychać wentylację, wysoki koszt, gówniany komfort…) to nie przyznam większości racji.
Panie Janie!!! Może to Panu coś powie… http://www.splicd.com/cmIvC8iguX4/322/413

"Nie spotkałem się z sytuacją by można było zamontować kanał 100 czy 125 mm a nie można 50 czczy 60mm..."

Pan tylko udaje, że nie rozumie czy celowo tak mówi? Jak mam na kondygnacji 30 pokoi do "zasilenia", to mój kanał ma wymiar 500x600 a nie jakieś 100 czy 125mm.


1-Czy zgadza się Pan z twierdzeniem, że najcichsze przepływy powietrza to 2-5m/sek? - Tak zgadzam się.

2-Czy zgadza się Pan z twierdzeniem, że nie tylko zbyt słaba wentylacja ale i zbyt silna to błąd .- Tak, zgadzam się.

3-Czy zgadza się Pan z tym, że dla komfortu i oszczędności każdy lokal mieszkaniowy, dom czy apartament hotelowy powinny mieć regulację wentylacji? - powinien mieć jeżeli robi się system indywidualny dla każdego pokoju hotelowego. Tylko, że tak się nie robi ze względu na koszty. Centralne przygotowanie powietrza wentylacyjnego jest tańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie. Indywidualnie w pokojach robi się tylko klimatyzację, czyli grzanie/chłodzenie.


4-Czy zgadza się Pan, że wentylacja powinna być dla ludzi nie kubatury? - Wentylacja tak, ogrzewanie/chłodzenie powietrzne już nie

5-Czy zgadza się Pan, że wentylacja, którą słychać nocą jest złą wentylacją?
Tak, zgadzam się.

6- czy zgadza się Pan, ze niecentralny system wentylacji „apartamentowej” z regulacją może być tańszy od w miarę sensownie zrobionego „centralnego”?
Nie. Ani inwestycyjnie, ani eksploatacyjnie. Jan dobrze to ujął, hotel 100 pokoi to 100 rekuperatorów, 200 czerpnii i wyrzutnii, 100 filtrów do wymiany, 100 maszyn do corocznego przeglądu itd.

Dalszą dyskusję uważam za bezcelową. Pan Brzęczkowski jest chyba tylko instalatorem, który zajmuje się małymi instalacjami, sądząc po załączonych zdjęciach i wypowiedziach. Niestety przy dużych instalacjach sprawy mają się ciut inaczej czasami, co już opisałem wcześniej.

"""Pan tylko udaje, że nie rozumie czy celowo tak mówi? Jak mam na kondygnacji 30 pokoi do "zasilenia", to mój kanał ma wymiar 500x600 a nie jakieś 100 czy 125mm""".
Pan udaje czy zupełnie nie rozumie o czym się pisze! Wymiar kanału wychodzi z ilości powietrza i prędkościach od 2 do 5m/sek. W dużych obiektach mogą być 500/600 kanału główne, ale nie te do mieszkań czy apartamentów!!!!! By instalacja był niesłyszalna MUSI Pan używać kanałów fi 50mm czczy fi 60mm czy w rzadziej 75. To takie trudne do zrozumienia? Czemu się Pan podstaw wentylacji nie nauczył?
""""Czy zgadza się Pan z tym, że dla komfortu i oszczędności każdy lokal mieszkaniowy, dom czy apartament hotelowy powinny mieć regulację wentylacji? - powinien mieć jeżeli robi się system indywidualny dla każdego pokoju hotelowego. Tylko, że tak się nie robi ze względu na koszty. Centralne przygotowanie powietrza wentylacyjnego jest tańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie. Indywidualnie w pokojach robi się tylko klimatyzację, czyli grzanie/chłodzenie."""
Zgadza się Pan – ale… Szanowny Panie ile Pan wykonał hoteli czy domów wielorodzinnych z indywidualną regulowaną wentylacją? Zapewne „0” a ja wykonywałem. A wie Pan dlaczego wykonywałem ? Bo było taniej! To jedna kwestia! Druga to… nawet jeżeli ktoś by chciał zrobić drożej indywidualną wentylację – to ile kosztuje KOMFORT? Może klient chce mieć droższą wentylację ale bez szumów i z regulacją.
Napisał Pan…
"""6- czy zgadza się Pan, ze niecentralny system wentylacji „apartamentowej” z regulacją może być tańszy od w miarę sensownie zrobionego „centralnego”?
Nie. Ani inwestycyjnie, ani eksploatacyjnie. Jan dobrze to ujął, hotel 100 pokoi to 100 rekuperatorów, 200 czerpnii i wyrzutnii, 100 filtrów do wymiany, 100 maszyn do corocznego przeglądu itd."""
Co świadczy, że się Pan na tym zupełnie nie zna, że nie robił Pan nigdy przyzwoitej wentylacji i dalsza dyskusja nie ma sensu.
Ps. Dla wyjaśnienia – rekuperator o wydajności 35-80m3/h do apartamentu wraz z montażem cena 1700zł. X 100 = 170 000. – ile kosztuje centralna wentylacja wyciągowa z nawiewnikami w oknach wraz z montażem? I te "duże instalacje... Czy jeżeli robi Pan w hotelu indywidualną klimatyzację czy grzanie to jest ono jakoś inne od tego w małym domku? Co Pan ma za problem zrobić dobrze wentylację?
Skoro się zgadzamy co do ilości powietrza na osobę i co do prędkości w kanałach to oznacza, że niestosując kanałów fi 50...60...75 mm Pan robi źle ŚWIADOMIE!


Pytanie dla Miszcza . Pisze z Caps Lock aby było bardziej widoczne.
JAKA JEST TEMPERATURA POWIETRZA NAWIEWANEGO W LECIE Z REKUPERATORA GDY ZA ZEWNĄTRZ JEST +32°C I JAK TO MA SIĘ Z KOMFORTEM OSOBY W POKOJU OD STRONY POŁUDNIOWEJ. Rekuperatorek jest zainstalowany na 4 pietrze słynnego hotelu z nawiewem i wywiewem w ścianie zewnętrznej. Jedyne dodatkowe urządzenie w pokoju to grzejnik, oczywiscie elektryczny z pomiarem temp. co 0.001s.

Ma Pan coś do powiedzenia w temacie? Wie Pan dlaczego wszystkie instalacje wentylacyjne centralne w mieszkaniówce są złe? Czy wie Pan dlaczego nie uczy się, ze tak nie wolno? A może się uczy... bo Szanowny Jaco zgadza się, że:
-wentylacja to 20m3/h na osobę
-powinna być regulowana
-wentylacja nie może być słyszalna
-ciche przepływy to 2 do 5m/sek.
Z tego wynika, że każdy kto nie stosuje w mieszkaniówce kanałów fi 50 mm 60mm 75 mm – nie zna się, lub świadomie robi źle. Co do kosztów… wiem, że są porównywalne, ale nawet gdyby było drożej, to uważam, że zdecydować o tym musi inwestor nie projektant!!!! Nie wolno jest projektować złej wentylacji… a centralna wentylacja jest zła!

Sorry Miszczu ale ty naprawde za duże dawki czegoś łykasz wieczorami albo nie rozumiesz języka polskiego. Przeczytaj post powyżej jeszcze raz i poproś kogoś aby Ci to przetłumaczył na twój jedyny w swoim rodzaju język.
Czy ty naprawde jesteś tak ograniczony, że nie rozumiesz prostego pytania technicznego i nie jesteś wstanie na nie odpowiedż dwoma lub jedną cyfrą.
Naprawde współczuje Ci.

[quote: T. Brzęczkowski]
Pan udaje czy zupełnie nie rozumie o czym się pisze! Wymiar kanału wychodzi z ilości powietrza i prędkościach od 2 do 5m/sek. W dużych obiektach mogą być 500/600 kanału główne, ale nie te do mieszkań czy apartamentów!!!!! By instalacja był niesłyszalna MUSI Pan używać kanałów fi 50mm czczy fi 60mm czy w rzadziej 75. To takie trudne do zrozumienia? Czemu się Pan podstaw wentylacji nie nauczył?[/quote]
Z powyższego wynika dobitnie, że jedyne hotele jakie Pan robił to takie z 6 czy 12 pokojami. Ja mówię o takich z 200 czy 300, takie to szanowny Pan tylko na obrazkach z biur podróży widział. Bez obrazy. Niech się też Pan nauczy czytać ze zrozumieniem a nie tylko wybiórczo wyrywa z kontekstu. Gdzie napisałem, że kanał 500x600 dostarcza powietrze do pojedynczego pokoju? Z kogo Pan robi idiotę?

[quote: T. Brzęczkowski]
Zgadza się Pan – ale… Szanowny Panie ile Pan wykonał hoteli czy domów wielorodzinnych z indywidualną regulowaną wentylacją? Zapewne „0” a ja wykonywałem. A wie Pan dlaczego wykonywałem ? Bo było taniej! To jedna kwestia! Druga to… nawet jeżeli ktoś by chciał zrobić drożej indywidualną wentylację – to ile kosztuje KOMFORT? Może klient chce mieć droższą wentylację ale bez szumów i z regulacją. [/quote]
Jeszcze nie spotkałem klienta który chce mieć drożej jak może mieć taniej. Już zwłaszcza instytucjonalnego czy dużego developera. Znowu Pan przywołuje sytuację z jakiegoś domku jednorodzinnego, tam może i uda się namówić gościa do droższych wynalazków. Na swoim koncie mam dokładnie 5 dużych hoteli, takich powyżej 100 pokoi (mniejszych nie liczę a też było ich kilka). I to nie od strony podwykonawstwa tylko od projektowej. Wszystkie to standard 4* i 5*, żaden w Polsce. W żadnym nie ma indywidualnej wentylacji, jest tylko indywidualna klimatyzacja, nawiew jest centralny, wywiew z łazienek.

[quote: T. Brzęczkowski]
Co świadczy, że się Pan na tym zupełnie nie zna, że nie robił Pan nigdy przyzwoitej wentylacji i dalsza dyskusja nie ma sensu.
Ps. Dla wyjaśnienia – rekuperator o wydajności 35-80m3/h do apartamentu wraz z montażem cena 1700zł. X 100 = 170 000. – ile kosztuje centralna wentylacja wyciągowa z nawiewnikami w oknach wraz z montażem? [/quote]
Ciekawe. Pan chce robić nawiew w oknach? Ciekawy pomysł.
Proszę mi powiedzieć w takim razie, jak jesteśmy przy kosztach (napiszę dużyim literami by nie umknęło):
1. CZY PANA REKUPERATORÓW NIE TRZEBA OKRESOWO SERWISOWAĆ?
2. CZY PANA REKUPERATORY NIGDY SIĘ NIE PSUJĄ?
3. JAKI JEST KOSZT ZAMONTOWANIA 200 CZERPNI I WYRZUTNI ŚCIENNYCH?
4. CZY W PANA REKUPERATORACH SA FILTRY I JEŚLI TAK TO JAKI JEST KOSZT ICH WYMIANY NA 1 URZĄDZENIE?

Ponadto podłączam się pod pytanie Jana: JAKA JEST TEMPERATURA NAWIEWU LATEM DO POKOJU OD STRONY POŁUDNIOWEJ?

[quote: T. Brzęczkowski]
I te "duże instalacje... Czy jeżeli robi Pan w hotelu indywidualną klimatyzację czy grzanie to jest ono jakoś inne od tego w małym domku? Co Pan ma za problem zrobić dobrze wentylację?
Skoro się zgadzamy co do ilości powietrza na osobę i co do prędkości w kanałach to oznacza, że niestosując kanałów fi 50...60...75 mm Pan robi źle ŚWIADOMIE![/quote]

I znowu Pan do domku nawiązuje. Z powyższego wnoszę, że Pan stosuje odwrotną metodę do siebie. Nigdy Pan nie robił nic poważniejszego i wydaje się Panu, że tam rządzą te same prawa. Czyli co za różnica domek 150m2 czy hotel 300 pokojowy. Pomijam kwestie techniczne, bo powietrze liczy się tak samo wszędzie, przepływy, dobór średnic kanałów itd. Ale nie o to mi chodzi. Pan w ogóle nie zna realiów na dużych inwestycjach, mówiąc że inwestor woli mieć drożej a lepiej, niż taniej i tak samo daje Pan temu dobitnie dowód.

Odpowie Pan na pytania czy dalej będzie odbijał piłeczkę i próbował zakrzyczeć wszystkich?

Czy ja robię idiotę??? Przecież to Pan napisał, że co innego wentylacja wielu mieszkań a co inne go jednego. Przecież to z Pana tekstów wynika, że można tak źle zaprojektować wentylację by tłumiki były potrzebne. Ja tylko napisałem, że
- wentylacja nie może być słyszalna ( 2-5m/sek.)
-musi być regulacja by dostarczyć około 20m3 powietrza na h na osobę.

A TO WYKLUCZA CENTRALNE WENTYLACJE W HOTELACH I DOMACH WIELORODINNYCH. Gdzie tu jest idiotyzm?
Może na uczelni podają, że dalej wyłącznie sierpem...

1. CZY PANA REKUPERATORÓW NIE TRZEBA OKRESOWO SERWISOWAĆ?
2. CZY PANA REKUPERATORY NIGDY SIĘ NIE PSUJĄ?
3. JAKI JEST KOSZT ZAMONTOWANIA 200 CZERPNI I WYRZUTNI ŚCIENNYCH?
4. CZY W PANA REKUPERATORACH SA FILTRY I JEŚLI TAK TO JAKI JEST KOSZT ICH WYMIANY NA 1 URZĄDZENIE?

Ponadto podłączam się pod pytanie Jana: JAKA JEST TEMPERATURA NAWIEWU LATEM DO POKOJU OD STRONY POŁUDNIOWEJ?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.