273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

dobor tłumika

Nie proszę Szanownego Pana to wstyd bronić partactwo. Zapytam wprost – czy wie Pan jak wykonać wentylację w hotelu czy domu wielorodzinnym, by była komfortowa ( zalecana ilość powietrza na osobę) by nie była słyszalna ( <30dB) i by nie było tłumików?

Ja tylko nie rozumiem co się Pan uprał na ten brak tłumika. To czy się go daje czy nie zależy od głośności wentylatora i tłumienia własnego układu przewodów.
...a co do tej mieszkaniówki to przecież wentylatorków łazienkowych tłumić nie będę, to oczywiste.

P. Brzęczkowski został na etapie właśnie wentylatorków łazienkowych itp. wydajnościach. Chciałbym zobaczyć w jaki sposób dobiera centralę 87000m3/h z cichym wentylatorem i modulowaną wydajnością (właśnie nad taką siedzę).

Pan Brzęczkowski może mieć rację ..........

Nie chce być uszczypliwa ani nic w tym rodzaju tylko staram się znaleźć jakiś sens w tych wypowiedziach.

Jaco chcesz mieć cichą centralę na 87000 m3/h? Nie ma sprawy. Dobierzesz centrale o przekroju 5mx5m i będzie cicha prawda? I jaki ładny współczynnik SFP wyjdzie :-)
Kwestia jak włożyć taką dużą centralę do pomieszczenia 10mx10mx4m to już inna bajka.

Zatem Pan Brzęczkowski może mieć rację jeśli przeniesiemy się do świata w którym architekci znają się na wentylacji a inwestorzy mają za dużo pieniędzy.

Zgadzacie się?

No jasne. To jest właśnie to oderwanie od rzeczywistości w którym żyje P. Brzęczkowski. Jeśli mogę dobrać centralę 5x5 to spoko, dobiorę. Konia z rzędem temu kto znajdzie architekta i inwestora którzy to łykną.

To już zakrawa na debilizm!!! Piszę wyraźnie - domy wielorodzinne... hotele... Człowiek to człowiek te same 20m3/h należy musie gdzie by nie był . Szum w wentylacji jest tak samo niedopuszczalny. A TŁUMIKI ŚWIADCZĄ, ŻE PROJEKTUJĄCY NIE WIE CO TO SĄ CICHE PRZEPŁYWY POWIETRZA. Czy naprawdę to forum czytają wyłącznie dyletanci!?

Przecież to bardzo proste – zasady są w szkole – tłumik to obciach!!!
Aż nudne to powtażać.

Ma pan rację, to już zakrawa na debilizm. Pana dyletanctwo to straszny obciach. Aż nudno to powtarzać. Ktoś kto próbuje się robić za guru wentylacji nie kuma podstawowych rzeczy i obraża się, że świat jest skonstruowany tak a nie inaczej.

w hotelach zgodnie z PN-83/B-03430 musi być 20m3/h czyli zakładając że pokój jest na dwie osoby to mamy 40m3/h. Natomiast z łazienki w takim hotelu należy wywiewać 80-100m3/h (bo jest natrysk).

BTW. czy ktoś wie skąd wynika to 80-100 m3/h? Z jakiegoś rozporządzenia? 5 wymian na godzinę w kubaturze całej łazienki?

I jeszcze pytanie do Pana T.Brzęczkowskiego: czy w hotelu nie daje pan tłumików między pokojami? albo między pokojem a korytarzem?
Chodzi mi o sytuacje kiedy każda para pokoi ma wspólny szacht wentylacyjny

To może jeszcze raz - wykluczam projektowanie wentylacji którą trzeba wyciszać.
Zadaniem projektanta wentylacji nie jest poprawianie złe koncepcji a zaprojektowanie dobrej.
Jeżeli teraz przyjmiemy założenia, że w mieszkaniu domu jednorodzinnego czy w apartamencie hotelowym mamy dostarczyć 20 ( czy jak sobie życzy inwestor) inną ilość świeżego powietrza na osobę . Oraz by w/w powietrze było dostarczone poniżej progu słyszalności (30dB) - to teraz zadaniem prawdziwego projektanta jest to rozwiązać.
A jak nie porafi... To nie moja wina.
Dlatego pewne jest, że w hotelach czy domach jednorodzinnych 50 000 m3 /h centrale może używać tylko kompletny kretyn.
Mieszkania i apartamenty
-muszą mieć regulacje ( bo może tam mieszkać jedna lub więcej osób),
- kanały muszą być tak dobrane by przy regulacji powietrze przemieszczało się w w/kanałach z optymalna (najcichszą ) prędkością od 2 do 5 m/sek.
Mając takie dane ( ilość powietrza na osobę i zakres prędkości w kanałach)– rozwiązanie problemu jest proste.

Kretynem to jest kto inny w tym wątku. Nikt tu nie gada o jakiejś pożal się boże mieszkaniówce tylko o tłumikach. Pan twierdzi że w KAŻDYM wypadku tłumik to obciach, ja twierdzę, że gówno się pan zna i gówno widział. Gdzie wspomniałem o tym że 50000m3/h do jakiejś mieszkaniówki? Człowieku, świat nie kończy się na twoich domkach jednorodzinnych. Proszę mi zaprojektować i dobrać centralę na 87000m3/h tak aby nie trzeba było zastosować zaraz za nią tłumika. I nie jest to żaden blok mieszkalny, włącz myślenie dyletancie.

Szanowny Panie nie zaliczam się do kretynów, więc i centralę "rozbiłbym" na mniejsze. Zaś gówno zna się ten co potrzebuje tłumików czy ten co stosuje "ciche prędkości"?
Jeszcze raz ( skoro Pan nie rozumie ) – na końcu każdej instalacji wentylacyjnej ( czy to dom jednorodzinny, wielorodzinny czy hotel ) jest człowiek – który musi dostać 20m3/h świeżego powietrza. By mu to nie przeszkadzało ( czyli było poniżej 30dB) prędkości w kanałach nie mogą być niższe od 2 i wyższe od 5 m/sek. Szanowny Panie TO JEST WENTYLACJA. A to co Pan proponuje to paranoja w celu wyrwania kasy.

Piszemy o obiektach gdzie się śpi - Proszę "dyletanta" zostawić dla siebie. Pan zmienia temat. Od początku piszemy o mieszkaniówce - wielorodzinne domy hotele. Tłumienie szumów na dworcu w Koluszkach nie leży w moich zainteresowaniach, Tam nikomu 35 dB nie przeszkadza.

Dyskusja wre, a biedny Pan Tomasz, który zapytał jak dobrać tłumik nie dostał do dzisiaj odpowiedzi.
Panie Tomku ja używam programiku AKUSWIN, który rozprowadza Berlinerluft . Wpisuje się szum wentylatora w poszczególnych pasmach, przepływ powietrza, ewentualnie wstępne wymiary, a program podaje zdolność tłumienia, wymiary ostateczne i opór przepływu. Program łatwy w obsłudze.

Dzięki - wszsystko jest w "optymaknych" wartościach - i ilość i predkość....

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.