273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Buduję Dom ...cd Wełna czy styropian

nie ulega dla mnie kwesti ,że strefowe zakręcenie czy niezakręcenie (ręczne czy automatyczne grzejnika) nie przekłada LINIOWO sie na zużycie. to , ze automatyka wyłączyła pół domu nie znaczy że piec połową gazu zużył.
Pewnie nikt się tego nie spodziewa. Przecież nigdy nie zakręcamy ogrzewania do całkowitego wychłodzenia. Nawet w niecentralnym, jeżeli obniżymy temperaturę np. do 16 stC dla połowy grzejników, to zużycie energii też nie spadnie o połowę.
Pozostaje kwestia odpowiedniego dobrania pieca, aby rozpiętość uzyskiwanej mocy była jak największy przy utrzymaniu dużej sprawności. Spotkałem różne rozwiązania, np piec z dwoma palnikami (przy małym zapotrzebowaniu włacza się tylko jeden).
Problem przewymiarowania dotyczy zapewne również grzejników elektrycznych.

Praktycznie kazda kotlownia domowa jest przewymiarowana. Najmniejsze kotly to 24kW. Najlepszym rozwiazaniem jest zwiekszenie pojemnosci wodnej co powinno zmniejszyc czeste starty palnika ktore sa dosyc paliwozerne.

przewymiarowanie w grzejnikach elektrycznych jest coraz częściej stosowane, właśnie dla oszczędności. Najpopulaniejsze, opracowane w 93 system aisc mierzy temperaturę 15/sek Przy dużej mocy nie wzrasta zużycie energii na utrzymanie zadanej temperatury, ale znacznie skraca sie czas dogrzania z "eko" na "komfort" Przy domach izolowanych jest to czas porównywalny ze zdjęciem butów i kurtki, więc coraz powszechniej odchodzi się od "guzików" "zegarów" na rzecz jednej gałki "wył" , "+7" "eko" "komfort" dla przykładu 4 rozkazy na dwie strefy koszt 360zł ( http://www.bursa.pl/grzejniki.php?page=detail/miko )

A ja po raz drugi chciałem się zapytać czemu to takie ważne to mierzenie temperatury 15 razy na sekunde?

Praktycznie kazda kotlownia domowa jest przewymiarowana. Najmniejsze kotly to 24kW. Najlepszym rozwiazaniem jest zwiekszenie pojemnosci wodnej co powinno zmniejszyc czeste starty palnika ktore sa dosyc paliwozerne.
Są też mniejsze kotły gazowe. Istnieje nawet wymóg, gdy chcemy wyprowadzić spaliny przez boczną ścianę, to musimy mieć piec z zamknięta komora spalania nie przekraczający mocy 21 kW.
Co do słabej sterowalności c.o. gazowego to można się zgodzić przy podejściu tradycyjnym przy grzejnikach o dużej pojemności, które służą jako bufor ciepła.
Proszę jednak poczytać o systemie opartym o grzejniki regulus
i zbiorniku buforowym. Opisują, że bardzo dobrze reaguje na regulację i nie występuje bezwładność.

A ja po raz drugi chciałem się zapytać czemu to takie ważne to mierzenie temperatury 15 razy na sekunde?
Naucz się Wojtku żeby nie zadawać trudnych pytań Panu T.B. bo i tak odpowie że "izolacja tylko od środka" :))

A ja po raz drugi chciałem się zapytać czemu to takie ważne to mierzenie temperatury 15 razy na sekunde?
Naucz się Wojtku żeby nie zadawać trudnych pytań Panu T.B. bo i tak odpowie że "izolacja tylko od środka" :))
Na moje pytania jeszcze się nie doczekałem odpowiedzi
Ostatnio Pan T.B. popisał się stwierdzeniem że wymienniki rotacyjne mają wyższą sprawność ponieważ nie kondensuje się na nich para wodna ... hehe dobre nie?:) (o cieple utajonym bowiem nigdy nie słyszał)

O tym braku "strefowania" w centralnym to też palnął.
W moich obiektach pomieszczenia niejednokrotnie obsługiwane są przez dwa albo trzy obiegi grzewcze :)
Nie wspominając że energia grzewcza w systemie centralnym rozprowadzona orurowaniem w obszarze budynku to dla niego strata energii :)))))))))
No ale tych nonsensów to można tutaj sporo przytoczyć choćby ta "grawitacja zależna od pogody i wysokości" :)))

Tomek dr: jasne ze gazowe sa, ale u mnie bedzie olej wiec musi tak byc.

Przyznam, że 15/sek nie jest "osiągnięcie "czy wymóg, tak poprostu układ z mikroprocesorem aisc ma, o zmniejszanie tego to koszty. Ponieważ grzejniki, mają bezstykowy układ załączeniowyn nikomu taka częstotliwość nie przszkadza. Ukałdy aisc są coraz popularniejsze,( 92 Noirot 99 Atlantic teraz już chyba wszyscy). Przy aisiku w sterej unii ma się tańszy prąd. Układ ten poza przyjmowaniem rozkazów od centralnego sterownika (o którym było wcześniej), przyjmuje dwa rozkazy na wysokiej częstotliwości z elektrowni(-1st lub -2st), są to chwilowe obniżki nie wpływające na komfort a znakomicie (przy wielu odbiorcach) pozwalajęce elektrowni rozwiązywać problem chwilowych wysokich wzrostów zapotrzebowania. (twz chwilowa II taryfa)

"bezstykowy układ załączeniowy"? znaczy się stycznik tyrystorowy? tak?:)

Jak poczytasz trochę strony internetowe i opinie budowlańcow to przekonasz sie ze mimo wszystko bardziej na plus wychodzi styropian. Wytrzymałosc, oddanie ciepła. Ja zakupiłem system ociepleń od termoorganiki (najlepszy producent w rankingach ), styropian, kleje, farby. W domu ciepło, materiały są wytrzymałe.

Wełna czy styropian - co lepsze do ocieplania budynku?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak porównując właściwości obu materiałów można dokonać wyboru. Wybór zależy też od metody którą zamierzamy ocieplić ściany budynku.
Szerzej o tym pisałem na blogu http://domenergooszczedny.eu/pl/blog/aktualnosci/welna-czy-styropian-co-lepsze-do-ocieplania-budynku

Ocieplenie to jedno ale nie zapomnij o izlolacji fundamentów, mam na myśli termo i hydro izolacje to kluczowe dla zachowania odpowiedniej wilgotności i temperatury w domu, polecam lekturę na http://www.mgprojekt.com.pl/blog/termoizolacja-hydroizolacja-fundamentow :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.