273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Buduję Dom ...cd Wełna czy styropian

Wojtku w pelni sie z toba zgadzam. kliknalem na linka i szukalem, szukalem i nie znalazlem.
hahaha
pozdrawiam

przecież tą stronę pisywał kretyn. mam nadzieję że TB to pokazał jak można wypaczyć fizyke!!!!!!!!!!
gratuleje wiedzy Wojtkowi i Klosowi. o Robercie nawet nie warto wspominać. nie zapoanał sie jeszcze z termostatami

Na przykładzie chciałem pokazać jak wypaczona jest fizyka budowli, ile tam błędów i oszustw , chciałem poznać pana opinie o tych fatalnych techonologiach.

przecież tą stronę pisywał kretyn. mam nadzieję że TB to pokazał jak można wypaczyć fizyke!!!!!!!!!!
gratuleje wiedzy Wojtkowi i Klosowi. o Robercie nawet nie warto wspominać. nie zapoanał sie jeszcze z termostatami

hehehe ... amator - do pięt mi nie dorastasz
Pana T.B. proszę jednak o wyjaśnienie dlaczego zakłada grzejniki 100W/m2 skoro zapotrzebowane budynku to 7W/m2
Czekam cierpliwie :)

To raczej niemożliwe. Nie myślałem że jest Pan aż tak nieprzygotowany.

Mam cierpliwość, ale może ktoś lepiej umie wytłumaczyć rolę automatyki, a zwłaszcza termostatów w ogrzewaniu??

Kolejny raz pytam ..dlaczego grzejniki montuje Pan dobierając je na 100 W/m2 skoro straty wynoszą 7 dla budynków o zapotrzebowaniu 40kWh/m2/rok ?????????
To proste pytanie i proszę nie odwracać kota ogonem bo merytorycznie i praktycznie jestem przygotowany lepiej od Pana.

i termostaty nie mają tu żadnego znaczenia. Czyżby Pan naciągał klientów tak jak ja na pompy ciepła ?:)

A może jednak te 40 kWh/m2/rok to takie przeczytane gdzieś pojęcie którego Pan naprawdę nie rozumie.
Choć mógł już wielokrotnie z moich postów wywnioskować co to za wielkość

Podłączam się pod pytanie i zadaję następne. Po co Pana termostaty mierzą temp. 15x/sec i czemu tak Pan to eksponuje? Jakaś różnica gdyby mierzyły 1/sec albo nawet rzadziej?
Co do błędów i oszust na broszurce Rockwoola to jakie jest Pana wytłumaczenie tego faktu? Przecież w ich interesie leży sprzedawać jak najwięcej wełny, więc gdyby były ku temu jakiekolwiek podstawy ekonomiczne to promowaliby te 30cm w scianach, podłogach i 0,5m w dachu. Każdy kto zna podstawy ekonomii i wolnego rynku to chyba rozumie.

http://www.e-izolacje.pl/pdf/instrukcje_montazu/ocieplanie_scian_rockwool.pdf
Błędy w założeniach i liczeniu
1)Opory cieplne R=1/U dla dachu 6 sciany 4 podłogi 2 kW/m2
--Izolacja to termosik, a nie sciana ,podłoga dach, przy jednakowej izolacji zimą do gruntu potafi więcej uciekać ciepła niż dachem, (sam badałem) więc różnicowanie izolacji w termosie to nie porozumienie.
2)wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E od 29 do 37,4 kWh/m3
--- Toż to jakaś prehistoria gdy nawet nasze zalecenia piszą o 70kWh/m2!!! na rok (nie sezon) i nie na ciepło a na wszystko!!! Przecież tam będzie trzeba grzać i za 10 lat!!!
3) mostki termiczne to 0.01W/m2xK, ??? pisze się wyłącznie o "mosteczkach" między cegłami (jakby zaprawa była jednakowa). Nie pisze się o mostku (moście)! ściana -fundament przy ocieplaniu na zewnątrz!!. Tworzy się tabele mostków termicznych!!!!!! To jest dopiero dziwoląg!!
Mostki termiczne, zarówno te z zaprawy, jak i z fundamentem nie sa stałe!!! Mostek termiczny z samej natury rzeczy jest chłodniejszy więc i zimą chłonie więcej wilgoci (sam badałem). Zawilgocenie powoduje "powiekszanie" się mostka termicznego więc i coraz większe chłonięcie... "Generator " taki trwa aż do wiosny, Latem częsciowo lub całkowicie wilgoć wysycha. Nie można wię zrobić tabeli mostków termicznych!!!!!!!!
4) W całych obliczeniach nie znalazłem najmniejszej wzmianki o oporze cieplnym R przy rosnącym zawilgoceniu. Są badania które pokazują , że nawet minimalne 4% wilgoci zmniejsza opór cieplny o 50%!!!! a 10% zwilgocenia to 23% izolacyjności.
Natomiast dlaczego Rockwoolowi nie zależy na izolowaniu? Zapewne ma takich fachowców jak Pan Robert . Inżynierów Isovera przynajmniej w Szwecji udało się namówić na 50 cm wełny. Klient powinien mieć możliwość wybrać czy chce tańszy dom 40kWh/m2 rocznie izolowany z niecentralnym czy droższy, nieizolowany z pompą ciepła, obłożony solarami ... też 40kWh/m2 rocznie.

Po piersze: proszę nie wmawiać mi że nie jestem za izolacją bo to bzdury - ja mówię o racjonalnej i ekonomicznej izolacji ścian wynikającej z faktu że budynek ma okna które stanowią 30% strat ciepła (i których się nie zmniejszy). Tym samym powtórzę się i mam nadzieję że ostatni raz a Pan pojmie sens - dążąc z grubością izolacji do nieskończoności w niewielkim procencie wpływa Pan na straty całkowite budynku. Jeżeli to za trudne ponawiam zaproszenie do siebie - udowodnie to Panu w nielubianych przez Pana obliczeniach OZC.
Po drugie: KOLEJNY RAZ PROSZĘ O WYJAŚNIENIE PANA DOBORU GRZEJNIKÓW PRZED CZYM SIĘ PAN MIGA JAK PISKORZ
Ad1. Zróżnicowanie izolacji w przypadku gruntu wynika z faktu dla stefy drugiej (Pan z pewnością nie wie o czym mowa) obliczeniowa dt wynosi 20-8= 12K. A w porównaniu ze ścianami gdzie dt=40 K logiczne jest że nie jest konieczna tej samej grubości izolacja jak na ścianie aby uzyskać taki samam efekt izolacyjności. Tym samym ta samam grubość izolacji jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.Proste to i oczywiste - kolejny raz nie dla Pana.
Ad2. A więc skoro 40kWh/m2/rok to norma patrz pytanie powyżej ---> dlaczego grzejniki z doborem 100W/m2
Ad3. Oczywiście że fundament jest mostkiem termicznym -ale dlaczego ma nim wilgoć ciągnąć do góry przy zaizolowaniu papą - nie rozumiem. I znowu pojawia się znaczenie tych strat ciepła na całkowity bilans obiektu. Fundament zaizolowany do głębokości 1,2m --> a więc załóżmy dt strat 20K (strefa przemarzania gruntu to wkońcu jeden metr). Wystarczy policzyć powierzchnię ścian w przekroju x dt x K i już mamy straty policzone. Proszę więc to zrobić i przeanalizować jakie to ponosi za sobą koszty w eksploatacji. Z drugiej strony od dawna promuję stawianie budynków na płytach grzejnych, gdzie nie ma fundamentów a budynek stoi na całej powierzchni na 25-cio centymentrowym styropianie FS30 - i to jest rozwiązanie Pana problemu.
Ad4 Proszę o wkazanie źródeł tych badań - to mnie bardziej interesuje aniżeli reklamówki roockoola czy isolvera.
I jeszcze jedno:
Pompy ciepla - tak
Solary - nie
Napewno pamięta Pan moje kalkulacje odnośnie solarów --> to naciąganie ludzi więc proszę ich nie łaczyć z pompami ciepła.
Przypominam o zagadnieniu doborów grzejników el. dla domków energooszczędnych:)

Robercie:
Co do okien to te 30% to wartosc mocno usredniona. W swoim domu zastosuje okna o U=0,8 (dedykowane do domow pasywnych) - mam juz producenta. Fakt wychodza 2 razy drozej ale ja mam taka powierzchnie okien ze to jedyne wyjscie. Montaz tez wykona ta firma bo to zupelnie inna bajka niz montowanie okien "tradycyjnych U=1,1" (ktore w rzeczywistosci maja 1,5)
Link http://www.bertrand.pl/index.php?lg=pl&id=pasywne
Z reszta sie zgadzam :)
Co do tej plyty grzejnej to czy moglbys rozwinac ten watek? Jakie ida warstwy itd...
Pozdrawiam

Jest Pan zdecydowanym przciwnikiem izolacji, a wynika z kilku powodów. Pierwsze, nie zna się Pan na tym, a drugie Pan "ekonomiczna izolacyjność " musi się kończyć w miejscu gdzie zaczyna się "ekonomiczność" pomp ciepła. Ponieważ je Pan sprzedaje! Przy dobrej izolacji i małych opłatach za prąd pompa się nigdy nie zwróci.
Wyjaśnię Panu raz jeszcze, że w ogrzewaniu współczesnym termostaty służą do precyzyjnego ustawienia temperatury przez wył. grzenika gdy ustawiona temperatura jest osiągnięta. Grzejnik wyłączony niezależnie od mocy nie pobiera prądu! Im lepsza izolacja obiektu, tym krótsze są okresy gdy grzejnik prąd pobiera. W domu izolowanym tak by grzejiki np. 100W/m2 zużywały 30kWh/m2 będą one (okresy) 6 razy krótsze niż w domu zużywającym 180 kWh/m2.
O mostkach temicznych w budownictwie mówimy zimą, i jako zimniejsze od reszty izolacji chłoną wilgoć z pomieszczenia a nie z zewnątrz przez podciaganie z fundamentu!!!!!!!!!!!!!!

Ok.
Na tym kończę dyskusję bo do niczego nie prowadzi. Tematy trudne Pan umiejętnie omija byle tylko nie wykazać swojego dyletanctwa - to rozumiem. Reszty ani na jotę podobnie jak 100% forumowiczów minus Kufel ---> Pana fake nick.
Powodzenia

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.