273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Odzysk ciepła

Bez problemu. W rotorach nie ma odprowadzenia wody, więc i sprawność musi być bilska 100-ki
Mocno zainteresowało mnie Pana podejście do uzasadnienia wysokiej sprawości odzysku ciepła na wymiennikach rotorowych. Znając Pana gruntowną znajomość fizyki bardzo proszę o rozwinięcie zacytowanego stwierdzenia.

To Pan (chyba )wywołał dyskusję o rotorach i wodzie "Kukuruku..." chyba. Obiecałem wtedy, że kupię dobrą centralę z rotorem i przebadam sprawę w praktyce. Przywiozłem z Norwegii szafę FLEXIT S4R . Ponieważ dla firm robiących chłodnie sprzedaje kable grzewcze do pogłóg i przewody samoregulujące do uszczelek drzwi, pozolono mi zamontować centralę do testowanej chłodni (po trzech dniach została zdemontowana). W chłodni było -18 st.C na zewnątrz 18-22 przy wilgotności względnej 51-63 % Aluminowa kratka wlotowa do chłodni powietrza zewnętrznego nie pokryła się szronem. Centrala nie posiada odprowadzenia wody i wody w centrali tez nie zauważyłem. Temperatury powietrza wchodzącego z chłodni i do chłodni nie różniły się.
Mimo takiej sprawności nie będę tego typu central sprzedawał do domów, bo nie odprowadzę wilgoci. A i zapachy się przedostają do świeżego powietrza. Jeżeli życzy Pan sobie osobiście przebadać rotora to służe, dobrą jednostką mogę pożyczyc.

Oglądałem wyniki badań podane przez Wallego. Ciekawa sprawa.
Z przedstawionych wyników JASNO WYNIKA, ŻE NIE SĄ TO WYNIKI SPRAWNOŚCI TEMPERATUROWEJ.
Jest to Analiza wydajności i sprawności wydajności. A co do odzysku ciepła nie ma tam NIC.
Mowa jest o odzysku ciepła, więc po co to przedstawienie Panie Wally??

Słabo Pan czytał. Radze ząłożyć okulary.

A "rura B." ma udostępnione wyniki badań, w katalogu znalazłem - tak dla wiadomości Wollego

nie ściemniaj Wally sam poczytaj; cytuję:
"Komentarz i wnioski do "Analizy wydajności i sprawności
Centrali Rekuperacyjnej typu VX-0500-96"
"W badaniach tych nie liczono sprawności systemu dystrybucji wentylacji , stąd uzyskane w badaniach wydajności i spręż centrali VX-0500-96 mierzone w kanale (brak wiedzy o dokładnej lokalizacji punktu pomiarowego) wynikały bezpośrednio z dwóch warunków; użycie nawiewników o niewyspecyfikowanej charakterystyce, oraz brak nam wiedzy o stratach miejscowych na kratkach wentylacyjnych i kształtkach i kanałach pomiędzy centralą a punktem pomiarowym. Te czynniki wpłynęły na określenie rzeczywistego pomiaru strumienia powietrza i wydajności centrali , ponieważ pomiar uwzględniał opory lokalne pomieszczenia. Także brak wiedzy dotyczącej wielkości strat (zysków) cieplnych badanego pomieszczenia i kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze. Nikły zakres różnicy badanych temperatur (najniższa 20,5 deg C a najwyższa 25,64 deg C ) wskazuje na dosyć duży i możliwy błąd pomiarowy w badanym układzie.
Co udowadnia tezę , że skoncentrowano się na ogólnych pomiarach sprawności całościowego systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją poprzez centralę VX-0500-96 w niewielkich zakresach pomiarowych powietrza zewnętrzego.."
Jak na wyniki pomiarów za dużo tu niewiadomych.
A pomiarów sprawności temperaturowej centrali nie zalazłem, a wzrok mam dobry.
Śmiem twierdzić, że to (przepraszam) delikatny kant, posługiwanie się sprawnością wydajności jako sprawność odzysku ciepła.

i sprawa się rypła hihihihihi
coraz bardziej mi się forum podoba :-))

koss się sam wykossił hihihihihihi

spawność systemu dystrybucji nie ma się ni jak do sprawności centrali. Widziałem instalacje z kanałów nieizolowanych, w takim wypadku jakość centali ma znikome znazenie.

Panowie, tak się przyglądam i dochodzę do wniosku, że się spaliliście. Nie czytaliście do końca materiałów marketingowych, reklamowych. To smutne i szczerze WAM współczuję. Czas chyba zmienić firmę

Jak się doczytacie , to zauwazycie ,że SAM skrytykowałem badania Politechniki Opolskiej. JEDNAK, nalezy zauważyć, że SAMA sprawność wymiennika NIC nie znaczy ( to tylko chwyt reklamowy), kiedy cały system wentylacji będzie do d...y. Sprawność całego systemu instalacji wentylacji ZAWSZE będzie mniejsza niż sprawność wymiennika, w czym nalezy zauważyć ,że używanie wymienników o sprawności 60-70% ( które sa w standarcie praktycznie wszystkich central)doprowadzi , że całkowita sprawność systemu będzie gdzieś w okolicach 30-40%. To było moje przesłanie dla Was

Znowu czarujesz Wally. Najpierw się chwalisz wynikami teraz twierdzisz, że to krytyka. Zachowujesz się jak flaga na wietrze. A sam twierdzisz, "że nie chlapiesz jężykiem". ...??
Myślę, że sam nie wiedzałeś do czego się te wyniki odnoszą.
A sądząc po twojej ostatniej wypowiedzi - to bezsensu jest stosować centralki, przecież mogą być same wentylatory, będzie taniej a efekt będzie taki sam.
Do tego zmierzasz??

Tak.... czaruję wszystkich. Ale ciągle zmieniasz temat panie ciekawski i własnie czepiasz się "słówek". Co chcesz KONKRETNIE wiedzieć aby twoją niepochamowaną ciekawość zadowolić?. Badań wydajności samego wymiennika nie udostępnię - ponieważ zawierają b. ważne tajemnice firmy o konstrukcji wymiennika i jego zaletach. (mamy tak dużo kopistów ,że byłoby to dosyć ryzykowne przedsięwzięcie). na razie od 5 lat nikomu jeszcze nie udało sie skopiować naszą centralę typu VX i jest sukces ( chociaz należy stwierdzić , że centrale typu ŻUBR kontynuują w pewien technologiczny sposób ta idę wkładek styropianowych.Nie wiem jak u nich z chłonnościa wilgoci tego styropianu , bo jak wiem tylko niemiecki styropian używany przez nasz (atestowany) - ma tylko małą zdolność pochłaniania wilgoci a reszta styropianów niestety nie. Żubr farbuje styropian na niebiesko, a wiem ,że te które nie przyjmują wilgoci mogą byc tylko szare lub czarne ( specjalny wkład anty higroskopijny koloruje styropian tylko na szary lub czarny kolor) -więc mogę założyć ,że centrale żUBR wchłąniaja wilgoć jak gąbka... Jak wiesz istnieje już wiele kopi naszej pierwszej centrali typu CR-1 i nie chce tego doświadczyć na reku typu VX, ujawniając za dużo. Tak ,że nie sprowokujesz mnie do dalszej dyskusji nt wymiennika. Możesz założyć co chcesz , albo kup sobie wymiennik i sam zrób swoje doświadczenia jak robi to Pan TB z innymi centralami reku. Albo daj sobie spokój i nadal uwielbiaj rurę B..

Plączesz się Wally. Wszak to właśnie Ty skaczesz z tematu na temat. Raz mówsz o odzysku ciepła "super" central, potem o sprawności całego układu z osprzętem, a teraz z kolei o styropianie i plagiacie.
Wskazujesz wyniki badań w internecie i a teraz mówisz, że są tajne. Powołujesz się na wysoki odzysk ciepła i wskazujesz badania, które odnoszą się do czego innego.
Krytykujesz wszystko i wszystkich powołując się na wyssane z palca dane.
Jesteś niewiarygodnym forumowiczem - To jest z kolei moje przesłanie.

Ciekawski powiedz jasno o co Ci chodzi. Przyznam ,że jest tu parę osób , które nawet na najprostrzy do zrozumienia tekst z najprotrzym wyjaśnieniem, piszą to co TY. Czyli NIC NIE ROZUMIEM. TO zupełnie jak "Balcerowicz musi odejsć" choc nie ma znaczenia o czy piszemy.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.