273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Odzysk ciepła

Za zestaw, czyli wymiennik ciepła (z izolacją), wentylatory, komory filtracyjne i regulator obrotów zapłaciłem 6832 zł brutto. Jest to drugi z kolei pod względem wielkości zestaw i jak spoglądam w dokumentację - max wydatek powietrza 678 m3/h. Do tego zastosowany jest by-pass sterowany termostatem (to rozwiązanie bardzo mi się podoba). Sam wymiennik przyjechał od razu ustawiony na konstrukcji i po prostu wrzuciłem go na strych. Odprowadzenie wody, poprzez syfon, podłączyłem do kominka odpowietrzenia kanalizacji i jest ok. Wg producenta wentylatory zużywają po 130W każdy.
Kolego Wally, dostałem gwarancję na całość i będę ich męczył jeżeli cokolwiek zacznie mi szwankować.
pozdrawiam serdecznie

Wally - edit - chodzi ci o wymienniki ROTOR a nie JAD. Wymienniki Jad są nadal uzywane. Mają pewne zalety których brakuje wymiennikom płytowym (mają też wady oczywiscie).

Czy można prosić o typ sterownika wentylatorów i filtrów?
Bo wyszło potwornie drogo!!!

Wcale nie tak drogo. Ja za norweskiego Flexita (z czujnikem wypełnienia iltrów, układem rozmrażania z czujnikiem lodu 7 przędkości , 85 % sprawnośc, grzałka dogrzewająca biorę 12 tysięcy na gotowo brutto na dom 250 / 300 m2, (bez czerpni gruntowej.

to chyba kanały nieizolowane dajesz

Nie wszystkie kanało izolowane 25 mm. anemostaty z Alnora.

Za centralę 600m3/h VX0500 serii VX2000- pęłny "wypas" - 2 grzałki, czujnik zabrudzenia filtra, odmrażanie, z programatorem i automatyką , elektroniczne sterowanie prędkości (5 prędkości) zapłacisz 6600 zeta o sprawności do 80%. Z wymiennikiem do 96% ta sama opcja 6950zł. Widzisz róznicę Dziadku Mrozie?.
Uwaga
Aby wentylatory o tej wydajności (650 m3/h) brały po 130 W, to ich spręż jest ok 70-80 Pa PRZED WYMIENNIKIEM. Nie wiem ile tego powietrza dostajesz po wymienniku - bo to jest zagadką...

Wentylek !!! Dziadkowi tylko wrzucili na strych wemiennik, a nie zamontowali anemostaty i rozprowadzili kanały.!!!

Właśnie zapoznałem się z modelami central, o których mówisz. Jest tu pewien myk, na który zgodzić się nie mogę. Tu właśnie chodzi o zużycie energii. Na stronie producenta znalazłem informację, że VX0500 potrzebuje od 220W do 1980W! Gdzie wobec tego są oszczędności? Nie uważasz, że taniej przewietrzyć mieszkanie raz na jakiś czas niż przy mrozie patrzeć i mdleć widząc jak szaleje licznik elektryczny?

pytanie do Wentylka/TB - kanały elastyczne na całej długości instalacji ?

Pytanie do Wallego.
Czy zagwarantujesz mi odzysk ciepła - 96% w warunkach normalnych rzecz jasna, i przy równych strumieniach powietrza?

Bez problemu. W rotorach nie ma odprowadzenia wody, więc i sprawność musi być bilska 100-ki

A co się z tą wodą dzieje. Zalewa??

Wraca

Do Dziadka Mroza. Nie przejżałaes dokładnie. 220W to wentylatory. Wentylatory sa firmy EBM - to mercedes w klasie wentylatorów jak nie wiesz.Pobór mocy jest od 140W do 400W w zalezności od biegów. Patrz link poniżej. Reszta mocy jest zależna , czy chcesz nagrzewnice elektryczne (mogą byc do 2 kW w rozbiciu na wstepne i wtórne)). Jeśli chcesz nagrzewnicę wodną - moc elektryczna konczy się na wentylatorach.
Jełśi chodzi o wymienniki 96% - oto wyjaśniam. Oczywiście,że wymiennik ma taką sparwność. Ale nie TA sprawnośc decyduje o sprawności energetycznej instalacji tylko cała moc włożona i odzyskana z CAŁEGO SYSTEMU wentylacji ( trasa od czerpni, popzrez kanał, centrale , kanał i pomieszczenie a potem na odwrót to samo z wywiewem).
Poniżej prosze przeczytać Raport z badań tejże centrali link; http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=19&subid=314
Mała dygresja - czy jest jakiś INNY producent , który może sie pochwalic badaniami w POLSCE? np; gdzie są dostępne badania rury B...albo innych producentów jak np; Dospel. ŻUbr, Tywent, Eko-klimat, Provent i inni zagraniczni dostawcy, gdzie są ich badania opublikowane w internecie aby je przeczytać i ocenić.?
Każdy może klepać i pisać co mu ślina na język przyniesie ale FAKTY gdzie są? ( nie możemy zakłądac ,że historia Dziadka Mroza jest udokumentowanym FAKTEM , tylko opowieścią jeszcze jednego zadowlonego z rury B..)
Z tychże badań z Tabeli #10 można odczytać sprawność CAŁEGO systemu wentylacji na poziomie 87% dla 200m3/g i 75% dla 500m3/h netto.
Sprawność wymiennika jest CHWYTEM REKLAMOWYM - należy ZAWSZE analizować sprawność całego systemu wentylacji. Od ilzolayjności pomieszczenia, kanałów, centrali, Mocy uzyskanej, straconej i włożonej, sparwności wentylatorów, wymienników i samej centrali, także szczelności kanałów. Trochę skomplikowane - ale Raport pokazuje to dosyć wyraźnie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.