273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Odzysk ciepła

Kedzio, jaki masz GWC - rurowy czy bezprzeponowy?

Rurowy, dlugosc ok 30m

przy 250 m3/h ?
Pytam bo ostatnio wpadły mi łapska wytyczne wieśmaka, gdzie min było o gwc i tam zalecają 0,3 m /m3

Ja sie kierowalem wytycznymi firmy REHAU

No kupiłem rurę Bartysza, przyglądam się i jeżeli powietrze wyciągane z kuchni i łazienki jest między dwoma płatami blachy i zostaje ostudzone do -14 st.C jeszcze między tymi samymi blachami to gdzie się podziewa woda, żeby nie zamarzła? Osmoza przez blachę?

Kedzio a ile zalecali?

Dobra , a jaka jest temperatura powietrza wywiewanego przed i za wymiennikiem ?

Od czerpni -20, nawiew +16
Wywiew +20, Do wyrzutni -12
99% wilgoci z powietrza wywiewanego wykrapla się w temp. powyżej zera (tak jest zbudowany wymiennik) reszta nie osiada na powierzchni wymiany ciepła z przyczyn bliżej nieokreślonych(pewien wyglądający na mądrego dr z AGH ujął to że siły Van der Waalsowskie są w tedy na tyle małe że nie następuje wiązanie lodu na pow. ścianki)
nie wiem, nie wnikam, wymiennik DZIAŁA!!!

Wykres i-x jaki jest każdy widzi a więc zakładając wilgotność powietrza wywiewanego 20C i 45% czyli 6,6 g/kg
po ochłodzeniu do 0 C i 100 % wildotność spada do 3,8 g/kg i to się odbywa w temperaturze wyższej od 0 potem już poniżej zera wilgotność obniża się do -12C i 100% 1,5 g/kg a więc 55% wilgoci skrapla się w temperaturze wyższej od zera. Zakładając że wykroplona woda opuszcza wymiennik nie wchodząc w strefę temperatur ujemnych pozostaje zamarznięta woda która nie przyczepia się do ścianek wymiennika, co się z nią dzieje ? Zostaje wywiana przez kanał wyrzutni ? Nie żebym się czepiał, chciałbym tylko wiedzieć.

Tak jest faktycznie jak mówisz, a wilgoć ta, w postaci lodu jak się mi zdaje jest wywiewana na zewnątrz przez wyrzutnię.

Przez wyrzutnię?!! Przy 100m3/h wyrzutnia byłaby czapą lodową po paru godzinach (zakładając 1,5 g/kg) I po co wtedy odprowadzenie wody. Napisz, że działa bo masz rurę zakopaną jako czerpnię, a nie że wymienniki o sprawności 90 % nie szronią.

Nie obraź się ale tyś sam jak czapa lodowa..
widziałem wiele działających układów o jakich mowa, i wiem że działają, a na to gadanie to szkoda czasu bo na forum zawsze się znajdzie troche ignorantów którzy sprzedają badziewie i nie uwieżą w nic co jest lepsze tego..
powodzenia życzę i trochę wiary ...

Od Szanownego kolegi uwagi nie mogą mnie obrazić. Faktycznie nie wyobrażam sobie usuwania wody w płynie z metalowego wyniennika o temp. - 14 st.C
Dodam jeszcze, że zaden inż. który wymyśli coś takiego jak ten wymiennik nie jest w stanie mnie obrazić ani wkurzyć.
Nazywasz rekuperatory badziewiem, zapraszam różne mam wystawione z całego świata . Dodam jeszcze, że jak kupowałem wymiennik Bartosza (żeby wyrobić sobie opinię)zapytałem się sprzedającego którędy odprowadzana jest woda z wymiennika? Odp. A co tam tej wody jest. Jak wyliczyłem ile tej wody może byc, Gościu poradził: to sobie pan otwór wywierci.
Może dlatego dalej sprzedaje "badziestwo"

"Wilgoć w postaci lodu wyrzucana jest na zewnątrz przez wyrzutnie" Panie TB chyba faktycznie Pana nie obrażą.

przy 100m3/h - 100 g/h lodu ktory na wyrzutni nie osiada. a w kazdej firmie znajdzie się jakis matol.
mam Zubra ktory dziala.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.