273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Odzysk ciepła

To już tylko upadłość nam została..chlip.chlip ;-)

Szkoda , że tak merytoryczna krytyka T8 jest nie podpisana. Odwagi, jak jesteś dobry w temacie.

Czuję się wywołany do odpowiedzi...
Na wstępie gratuluje prezesowi i firmie KOSS wyjścia z upadłości i życzę pomyślności w dalszej pracy.
Heatex nie przewiduje podejmowania kroków prawnych przeciwko Panu Walterowi Kaczorowskiemu w związku z sugestiami że wymienniki aluminiowe są trujące.
Proszę jednocześnie o rozsądek i ostrożność w wypowiadaniu opinii których nie jest się w stanie udowodnić a które godzą w dobro innych.
Jeśli chodzi o produkcję wymienników z innych materiałów niż aluminium, odpowiem w ten sposób:
firma Heatex zaopatruje w wymienniki w naszym kraju takie firmy jak: VTS, VBW*, Clima Produkt, Frapol, Klimor, Juwent. Z tego co wiem Heatex jest jedynym dostawcą wymienników do tych firm.
Pozdrawiam, Marek.
* Wstrzymanie dostaw z powodu załegłości finansowych.

Nie gratuluj tylko sprzedaj wymienniki na przelew.Słowami nikt się nie naje.

Panie Marku ja nie sprzedaje, nie produkuje, wyłącznie montuje. Ale Pana wymienniki też używa przemilczany Tywent. Montowane one są w profilu wypełninym gąbką, która "siada" i zapachy z kuchni i łazienki przedostaja się do pokojów.
Może Pan na producenta wpłynąć?. Nie wiem jak to robią pozostali wymienieni, ale radzę na to uwazać.

Drogi W&W&F. O Parrdon. Nie wiedziałem że kolega wymyślił wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, kanały z blachy giętej i zwijanej zamiast spawanych z blachy pancernej, centrale rekuperacyjne, belki chłodu i wiele, wiele, wiele innych rzeczy. Chyba od dziś zacznę Szanownego Kolegę tytułować Wielkim Wentylarzem, Genialnym Odkrywcą Wentylacji, Niedoścignionym Cholewkarzem i wogóle Geniuszem Karpat. Twój zdołowany Z-4. P.S. Chyba nigdy nie doskoczę do cholewek. Nie mam szans.

Panie Andrzeju, nie wymieniłem firmy Tywent jak również nie wymieniłem kilkudziesięciu innych mniejszych (moim zdaniem) firm.
Niestety ja jako dostawca nie mam wielkiego wpływu na jakość produktu finalnego. To raczej klienci mają (większy lub mniejszy) wpływ na producenta, mogą przecież nie kupić towaru. Z tego, że zwraca się Pan do mnie wnioskuję, że są głusi na Pana postulaty. Ja mam jeszcze słabsze argumenty Panie Andrzeju.
Warunki handlowe z odbiorcami są negocjowane indywidualnie. W tej chwili prawie wszyscy moi klienci mają odroczoną płatność. Na tą chwile nic mi nie wiadomo aby firma KOSS była zainteresowana kupnem wymienników Heatex.
To tyle tytułem wyjaśnienia dla Pana Spostrzegawczego.
Pozdrawiam, Marek.

Nt rekuperacyjnych niskotemperatowych wymienników Hetaex nigdy źle się nie wypowiadałem. Bo uważamy ,że jako wymiennik aluminiowy na pewno jest dobry pod względem parametrów temperaturowych,ale my mamy bardziej ekologiczne materiały i takimi się już posługujemy. Plastyki zdecydowanie wypierają metal - i tego kierunku sie trzymamy jako nowoczesny trend w technice wentylacyjnej.
W informacjach podawanych na forum nadmieniłem tylko ,że aluminium się utlenia, a tlenki są szkodliwe (bardzo) dla zdrowia.Czy następuję oksydacja aluminium na wymiennikach hetaex?, tego nie wiem, ale jak będa pęknięcia na powierzchni płycin, na pewno takie utlenianie wystąpi.( tym bardziej ,że wymienniki te są okresowo wyjmowane.
Nie kupuję teraz wymienników od Heatex-a tylko dlatego ,że produkujemy własne i posiadamy włąsną (ciekawą) technologię ich produkcji (nie mówię o płytach polywęglanowych - bo to dziecinnie proste).
Należy się spodziewać ,że w miarę wzrostu cen aluminium , wymienniki te będa na pewno mniej atrakcyjne cenowo w przyszłości w porównaniu z ceną tworzywa.
Dam przykład;wymiennik z foli PET 300x300x300 kosztuje nas w materiale 18 zł, z robocizną ok 80zł, a ile kosztuje w materiale wymiennik hetaex-a? a za ile go sprzedaje?.
Aby centrala reku była tania na rynku i utrzymała swoją minimalną cenę, należy jak najbardziej obniżać koszty produkcji, a z wymiennikiem aluminiowym nie da sie tego uzyskać, tylko z elementami plastykowymi, bo plastyk jest tani.
Jak się sprzedaje centralę reku za 2500 zł wyposażoną w opcje, trudno w nią wsadzic wymiennik aluminiowy za 350-400zł i utrzymac niską cenę.

Odnośnie szkodliwości tlenków aluminium, to jest to trochę inaczej. Aluminium bardzo gwałtownie sie utlenia, ale cechą tlenków Al. jest to, że bardzo mocno i szczelnie przylegają do powierdzchni metalu. Zjawisko to nazywane jest w metalurgii pasywacją. Tlenki aluninium "wychodowane do dużych kryształo" to inaczej korund używany w produkcji materiałów ściernych. Dlatego blacha aluniniowa w struieniu powietrza nie wytwarza szczególngo zagrożenia. Co innego garnek do gotowania - ilośc atomów Al przechodzących do wody jest znacznie większa niż odrywanych z powierzchni blachy przez powietrze. Co do współczynnika przenikania ciepła oraz możliwości utrzymania w czystości to moim zdaniem wymienniki AL sa lepsze. Ale to moja prywatna ocena. P.S. Nie jestem z Heatexu ani podobnej firmy.

Jedne z najwcześniej sprzedawanych u nas central do domów jednorodzinnych(92) recuvent z BURSY ma do wyboru dwa wymienniki krzyżowe pcv i Al. Charakterystyka wymiennika pcv jest nieco lepsza. Są to wyniki z francuskiego katalogu, a ponieważ zamiennie maja dwa wymienniki nie maja powodu naciągać danych.

a może ktoś mi powiedzieć jak umyć wymiennik Bartosza bo jakoś tego nie widzę w zmontowanej centrali, a co do PZH to czy oni wogóle mają jakiś atest??

"Siwy" powtarzasz się z tematem - już go "wałkowaliśmy" parę razy poprzednio. Atest Higieniczny rura B. ponoć ma i tak wiemy ,że tego wymiennika w prosty spoóśb nikt nie jest w stanie wyczyścić, ale genialne "inzyniery" od rury B. coś wymyślą...
PS}
Atest Higieniczny generalnie dotyczy materiałów , z których wykonany jest wymiennik. Instytut Higieny nie rozpatruje wymiennika pod względem "dogodności" w czyszczeniu wymiennika - to już jest "inna para kaloszy"...Ale "inteligentni" - SAMI sobie odpowiadają na to pytanie w sposób prawidłowy.

"Psy szczekają karawana jedzie dalej"(przysłowie)- chyba dobry koniec tego postu ?

Poszukuję kogoś z rejonu Szczecina, kto profesjnalie dobrałby i sprzedał mi rekuperator i osprzęt(rury średnice itp) na podstawie projektu lub wizji lok. do domku ok. 160m2. i najszczęśliwszy bym był gdyba ta centrala nie spotkała się z falą krytyki, że nie można jej umyć, ma niewiarygodne parametry itp. Dla ograniczenia kosztów myślę o samodzielnym montażu.
pozdrawiam specjalistów- wentylatorów

Poszukuję kogoś z rejonu Szczecina, kto profesjnalie dobrałby i sprzedał mi rekuperator i osprzęt(rury średnice itp) na podstawie projektu lub wizji lok. do domku ok. 160m2. i najszczęśliwszy bym był gdyba ta centrala nie spotkała się z falą krytyki, że nie można jej umyć, ma niewiarygodne parametry itp. Dla ograniczenia kosztów myślę o samodzielnym montażu.
pozdrawiam specjalistów- wentylatorów

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.