273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

ocieplenie i ogrzewanie domu

Jak Pan oszczowal te 40kWh/m2?
Na jakiej podstwie buduje Pan wymienniki gruntowe (jaks norma??). Co sie dzieje w wymienniku gruntowym gdy temperatura powietrza zewnetrznego jest wysoka i zawartoasc wilgoci jest duza.
Jaka jest mozliwosc sterowania temperatury powietrza nawiewanego w okresie cieplym, scianami zaizolowanymi od srodka w budynku wielorodzinnym na 5 pietrze i wentylacja z normowaniem temp. tylko w okresie zimnym.
Dlaczego przedstwiane rysunki scian ze strony ISOVER przedstawiaja tylko konstrukcje lekkie (konstrukcje tylko szkieletowe, brak rysunkow dla scian o wiekszej masie) i wiele jeszcze innych pytan.

Nie bardzo rozumiem skąd te wymienniki i ogrzewanie nadmuchowe? Nigdy nie łączyłem wentylacji z ogrzewaniem. Jestem też jak najdalszy od domowych ogrzewań nadmuchowych i zgadzam się że możliwości streowania w pokojach są znikome.
A co do stelażu od środka.... ściana o współczynniku 0.1 W/m2xC wymaga zabezpieczenia hydroizolacją od środka, a to wymusza i tynk płytowy. Zobacz na stronach Xella (ekonomiczność)
Co do 40 kWh/m2 rocznie to nie "szacowałem" tylko tyle wychodzi, są architekci, którzy tak projektują.

Jak się jest instalatorem to nie gra się profesora dla magistrów.Wstawiasz TB od dawna rekuperatory,nabyłes wiedzy i z doświadczenia wiesz jak zachowa się powietrze cżęściej niż projektant ( jakie ja cuda na projektach widziałem zwłaszcza w wielopietrowych budynkach).Ale nie broń swojej koncepcji na siłę nawet jeśli z niej dobrze żyjesz.

Czy różnica między 40 kWh/m2 a 200kWh/m2 to ułamek procenta?
Gadka z Panem to jak tym koniem o ktorym wspominal Gnom. Przeczytaj Pan co napisalem i sie zastanow jeszcze raz o czym mowie zanim sie Pan odezwie po raz kolejny.
A na stronie Isovera na ktora sie Pan powoluje jakims dziwnym trafem wszystkie ich przekroje scian maja izolacje na zewnatrz. Skad ta niekonsekwencja? Juz nie wspomne ze zadnej bbr tam nie ma.

Z mojego doswiadczenia Architekci nie maja pojecia o zjawiskach cieplnych zachodzacych w budynku.
Rozumiem ze wg Pana teori w wentylacji nie kontrolujemy temperatury powietrza nawiewanego, to naprawde bylo dobre. Zycze powodzenia tylko prosze sie niepowolywac na BBR2006 (???) w rozmowie przed klientem, a podejrzewam ze robi to Pan nagminnie czyli jak dla mnie jest to klamstwo. Moze ktoregos dnia doczekamy sie pelnej nazwy tego dokumentu.

Takie coś znalazłem właśnie na stronach isovera.
http://www.isover.se/graphics/Isover_SE/Byggnadskonstruktioner/Förslag%20till%20BBR%20avsnitt%209.pdf
www.isover.se/sw19203.asp
Sam nie kumam szwedzkiego,ale 0.08W/m2xC rozumiem.
A co do izolaccji od środka to jest na sronach isovera.
www.isover.se/sw5687.aep
www.isover.se/sw6406.asp
www.isover.se/sw5669.asp
www.isover.se/sw5722.asp
Czy nawet na stronach Ytonga
http://www.xella.pl/html/pol/pl/fermacell_ekonomicznosc.php

http://www.paroc.com/SPPS/Sweden/PG_attachments/BBR_2006_Forslag.pdf
firma PAROC też drukuje BBR 2006.

Tos se teraz strzelil samobuja anonimie. Jak sie podaje zrodla to wypadaloby przeczytac calosc a nie tylko wyrwane fragmenty.
http://www.isover.com/SiteContent/view.do?navId=17
Nie bede komentowal reszty bzdurek. Jak chcesz to podam ci normy chinskie, brazylijskie, kanadyjskie, islandzkie, dunskie i jakie tylko chcesz z podaniem numerkow i wzorkow oczywisice w jezyku w ktorym jest napisana broszurka.
To ze nie rozumiecie, razem ze swoim mentorem nie tylko szwedzkiego ale i polskiego o matematyce nie wspominajac jest jasne i oczywiste. Inaczej zauwazylibyscie w tym dokumencie wzor na wsp. U, ktory jest dokladnie taki jak wszedzie indziej na swiecie. Niestery niewygodne fakty pomijacie milczeniem co jest z reszta zrozumiale.
Piszecie, ze Tak, Vägg i Golv maja miec po 0,1 W/m2K ale juz wzory, ktorymi sie to liczy wysmiewacie. Gdzie logika? Wiec ja sie pytam - jak Wy to obliczacie? Skad wiecie, ze jest 0,1 a nie 0,2? Przecierz liczby Re, Nu i cala reszta to dla was bzdury. Myslicie, ze opory Ri i Re to jak sie liczy? Skad one sie wzialy w tym wzorze? I dlaczego Ri=0,13 a nie 0,5??? Dlaczego tego nie wiecie? Jak to jest? To co wam pasuje z podstwoych praw fizyki to jest OK ale to co juz obala wasze pseudo teoryjki to juz jest zla fizyka napiasana w wyniku spisku branzy instalatorskiej i producentow ogrzewania.
Jak kazda firma na rynku znalezliscie sobie nisze i w niej dzialacie. Macie swoja stronke z jakimis tam informacjami, oczywiscie niesprawdzalnymi, i twierdzicie, ze to jest najlepsze a cala reszta jest beeee. Jasne i proste. Na takiej samej zasadzie dzialaja firmy produkujace kotly, kolektory, pompy ciepla, piece na ekogroszek, piece akumulacyjne etc. Jest milion stron www na ktorych kazdy zachwala swoje produkty i pisze ze sa najlepsze, najtansze, najzdrowsze. Gadacie od rzeczy piszac bzdury o doswiadczeniach z termosem w zlewie czy dwoch grubasach. Zaden szanujacy sie inzynier nie przytoczylby takiego "fachowego" przykladu. Nie umiecie odpowiedziec na banalne wrecz pytania zbywajac je milczeniem. Niestety to wasze wnioski i teorje sa tutaj obalane na kazdym kroku i wysmiewane a nie "moje". Prawda boli, wiem.
Nie musicie odpowiadac na ten post - choc i tak wiem, ze to zrobicie bo Wasze zawsze musi byc na wierzchu. Niczego inteligentnego sie nie spodziewam i nie oczekuje podobnie jak cala reszta czytajacych ten watek. Zycze powodzenia w biciu piany.

To jakieś chore co Pan pisze! Szkoda, że nawet proste doświadczenia Pana nie przekonują. Ale nie o tym.
Przecież cały czas jest mowa o 40 kWh/m2 rocznie. A takimi ociepleniami jak na isover.pl czy com. tego nie osiągniesz. A spisek ... nie trzeba się umawiać, czy spiskować, każdy sprzedawca, producent, monter elementów systemów centralnego ogrzewania (gaz olej pc) jest naturalnym przeciwnikiem izolacji, a izolowanie doprowadza go do białej gorączki (co widać na niżej załączonym obrazku). W krajach gdzie nikomu nie przyjdzie ogrzewać się gazem, a o ekogroszku nie wspominając, ( "eko" kretyńska nazwa dla węgla)Np Norwegia domy się izoluje, w krajach gdzie grzeje się gazem i państwo na tym zarabia np Dania Polska Tam się kaleczy, wypacza i ośmiesza izolację. .... 3% ucieczki ciepła do ziemi... ta nawet wyobraźnię przekracza.
Mogę Pana zapewnić, że tak jak udało się do domów rozpropagować rekuperatory, i to nie dzięki pochlebnym opiniom ITB tylko zadowolonym lokatorom, tak i uda się z izolacją na pozimie 40 kWh /m2 rocznie . Poprostu nie ma innych niedrogich i niezawodnych rozwiązań, na zmniejszenie emisji CO2 i rachunków.
A, że moje będzie na wierzchu, nie jest moją winą, ani zasługą, od 40 kWh/m2 rocznie się nie ucieknie.

To jakieś chore co Pan pisze! Szkoda, że nawet proste doświadczenia Pana nie przekonują. Ale nie o tym.
Przecież cały czas jest mowa o 40 kWh/m2 rocznie. A takimi ociepleniami jak na isover.pl czy com. tego nie osiągniesz.
Za to osiagniesz z isover.se. W wypowiedzi wczesniej isover jest super, za chwile juz jest do bani. Zalosne, debilne, bez ladu i skladu. Puknij sie w czolo koles, moze zauwazysz kretynizm i brak podstawowej logiki w swoich wypowiedziach.

Zwróce tu uwagę, że mówimy tu o domkach jednorodzinnych które są budynkami parterowymi z poddaszem użytkowym, czyli dwukondygnacyjne gdzie stosunek przekroju poprzecznego ścian zewnętrznych do powierzchni ścian zewnętrznych narażonych na działanie powietrza o minusowych temperaturach jest inny niż w budynkach średniowysokich czy wysokich, a jeżeli jest to budynek jednorodzinny niepodpiwniczony lecz z podłogą na gruncie, a w styczniu tego roku grunt na głębokości 0,5m miał średnią 0,6stC, a na głębokości 0,1m było -1,5stC to przepływ energii cieplnej z domu jednorodzinnego do gruntu w okresie zimowym nie można pominąć. Po drugie: jeżeli Szwedzi podali prawidłowy wzór na wsp. U, ktory jest dokladnie taki jak wszedzie indziej na swiecie co sam Wojtku stierdziłeś i podają grubości izolacji termicznej aby przegrody zewnętrzne budynku osiągały podane przez nich wsp. U to nie podają tego z sufitu bo ludzie z tej branży mogli by to sprawdzić. Pytanie: jeżeli przenikanie ciepła do gruntu w okresie zimowym jest takie marginalne to dlaczego Szwedzi pchają takie grubości izolacji termicznej?.

Zwłaszcza, że klimat "pod domem" niczym się nie różni.
Ale doświadczenia z opłatami za domy na 30cm styropianie i ogrzewaniu elektrycznym opisywał redaktor Dudek z Ładnego Domu, odwiedzał mieszkańców i spisywał co roku przez kilka lat liczniki. W nr 8/ 2005 dom ogrzewany elektrycznie bez kominka wyszedł taniej niż z pompą ciepła , solarem i kominkiem. Czyli górą izolacja.

Proszę już Was, skończcie już dyskusję z tym hydraulikiem T.B. - jego znajomość fizyki pozwala mu jedynie na przedrukowywanie broszurek - takiego laika niczego nie nauczysz (bo on już wszystko wie hłe hłe )

czy przed końcem prac coś wyniknie z tej dyskusji?
Lecę 15 cm styro - sciany ,30 cm wełny -dach.

Po lekturze tego watku (dosc dlugiej i burzliwej) wnioski mozna chyba wyciagnac samemu.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.