273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

ocieplenie i ogrzewanie domu

Nowy typoszereg wiatrów: wiatr zwykły, wiatr mroźny no i pewnie wiatr tylni.
WIATR T.B.

To znaczy, że jak w ścianie jest okno, to powietrze zacznie opływać ścianę, bo ma nieszczelności wokół przylg okiennych. To, po co doświadczalnie określane są współczynniki filtracji powietrza przez różne materiały budowlane. Mówimy tu o rzeczywistych budynkach, gdzie mroźna zima z minusowymi temperaturami zewnętrznymi jak ta z przełomu 2005/2006 trwała 3 miesiące, czyli 90 dni, czyli 2160 h, czyli 7776000 sek. a jak wiesz współczynnik przewodzenia ciepła określa, jaki strumień energii przepłynie przez odcinek 1 m o powierzchni 1m2 w ciągu 1 sekundy.
Jeżeli dużą dziurę zrobię w wężu ogrodniczym, w którym płynie woda pod ciśnieniem i dalej zrobię małą dziurkę to wg ciebie Wojtku woda będzie sikać tylko z dużej dziury. Fundament i ściany w gruncie cały czas emitują energie i gdy mniej tej energii otrzymują to ich temperatura się zmniejsza, a to w konsekwencji prowadzi, że coraz wyżej ściany znajdujące się już ponad gruntem są coraz chłodniejsze. Tak samo ściana narażona na parcie mroźnego wiatru z sekundy na sekundę będzie troszeczkę chłodniejsza i inna dynamika jest przy pogodzie bezwietrznej a inna przy wietrze o prędkości 5 m/s , 10 m/s i 27,8 m/s. Wystarczy kupić sobie pirometr i posprawdzać rozkład temperatur w budynku po jednym dniu panowania minusowych temperatur, po tygodniu i tak dalej a nie wprowadzać ludzi w błąd, że szybkość wiatru nie ma wpływu na dynamikę zmian temperatury. W języku polski przymiotniki są po to, aby z nich korzystać, ale to widać dla Gnoma jest chyba za trudne.

I najważniejsze, że od powietrza: mur z cegły pełnej 30 razy lepiej przewodzi strumień ciepła, z betonu komórkowego 12-15 razy lepiej, grunt około 36 razy lepiej, beton około 70 razy lepiej, woda 24 razy lepiej. Gęstość betonu 2400 kg/m3 c.właściwe 0,84 kJ/(kg K), gęstość muru z cegieł 1800 kg/m3 cw 0,88 , gęstość muru z bloczków betonu komórkowego 800-500 kg/m3 cw 0,84, gęstość gruntu 1800 kg/m3 cw 1,26 , wody 1000 kg/m3 cw 4,19 , powietrza w warunkach normalnych 1,293 kg/m3 cw 1,05. Grunt w zimę ma 1-4 stC. Pytanie: w jakim kierunku popłynie strumień ciepła z ogrzewanych ceramicznych ścian budynku jednorodzinnego bez izolacji termicznej posadowionych na betonowym fundamencie w ziemi. Wg Wojtka strumień ciepła powinien skierować po najmniejszej linii oporu czyli tam gdzie szybciej jest przejmowany czyli do gruntu i to jest bardzo dobra odpowiedź.

Nie przeczytałeś uważnie wpisu Wojtka. Napracował się chłopina, żeby streścić w tak krótkiej formie materiał z połowy semestru. Dla ułatwienia podpowiem Ci na jaki fragment zwrócić szczególną uwagę:
"Po pierwsze trzeba okreslic wsp. PRZENIKANIA ciepla U przegrody. Okresla się go ze wzoru U = 1 / [Ri+(d/L)+Re] gdzie:
Ri - opor PRZEJMOWANIA ciepla na pow. wewnetrznej przegrody
d - grubosc przegrody
L - lambda (współczynnik PRZEWODZENIA) dla materialu z którego jest wykonana przegroda
Re - opor przejmowania ciepla na pow. zewnetrznej pregrody"
Możesz też zajrzeć do Recknagla str. 122
Jakbyś jednak znalazł troche więcej czasu to polecam "Ruch ciepła i wymienniki" Hoblera lub inny podręcznik akademicki.
Na koniec chciałbym Ci podziękować za wpisy wnoszące tyle świeżego humoru do tak poważnych tematów.

Kiedyś pracowałem w Systemair, Tam były Szwedzkie wzory, gdzie poza dt zamienna była też szybkość odbioru ciepła. Poszukam to znajdę.
A tak z ciekawości poświęciłem stary termos, wywierciłem dziórkę zasilikonowałem trmometr i wlałem wrzątek. Zmierzyłem czas w jakim temperatura spadła z 80 do 70 C
Potem powtóżyłem to samo z włączonym wentylatorem owiewającym termos. Czas był o 30% krótszy. Powietrze miało 21c . Potem nalałem wody do zlewu poczekałem aż będzie 21c i wstawiłem do termos gdy miał 80c . Czas dojścia do 70 był 4x krótszy.

To doświadczenie idealnie udowadnia prawdziwość wzorów Wojtka. Nie daje oczywiście możliwości oszacowania wspólczynników pezejmowania i przewodzenia.
Proponuję teraz zrobić następne doświadczenie:
Naczynie np butelkę zaizoluj pianką montażową o gr 10cm, dorób odpowiednio gubą przykrywkę też z pianki, pomaluj farbą olejną z zewnątrz aby nie nasiąkała wodą i powtórz pomiary.
Czy wiesz jaki będzie wynik ? bo ja wiem. A wiesz co się będzie działo jak będziesz zwiększał grubość izolacji ? A spróbój zakopać to w gruncie, jak myślisz jaki będzie czas schładzania ?
A tak na marginesie , wzory podane przez Wojtka nie są polskie, niemieckie czy radzieckie, są naukowe.

Panie Gnom po co Panu ta pianka? Przecież różnica we wspólczynniku przenikania ciepła nie ma wpływu na temat badania. Bez pianki szybciej się Pan przekona, że ziemia +5 stC szybciej odbierze ciepło niż powietrze - 5 st C.

Tak jak sie spodziewalem, nie otrzymalem danych odnosnie BBR 2006. Zdje sie, ze te przepisy nie istnieja jako norma. To co znalazlem i podalem jako link jest ogolnym typowym jezykiem UE czyli nic konkretnego.
Nie rozumiem tylko dlaczego Pan sie na nie powoluje. Chcialem sie z tym zaznajomic i przeczytac te slynne 40kWh/rok na wszystkie cele w budynku - ogrzewanie, zuzycie pradu, CWU itd.

Zrób pan doświadczenie to się Pan przekonasz po co. Odpowiedź tkwi we wzorze o którym pisałem.
Nie zauważyłem żeby "znak zapytania" badal termos w ziemi.

Tez przeszukalem cala siec w poszukiwaniu slynnej bbr. W ustawodawstwie UE nie ma czegos takiego, nie ma zadnej dyrektywy, rozporzadzenia itd. Jedyne co mi sie udalo znalesc to jakas szwedzka stronka gdzie bada skrot bbr i tyle. Na stronach komisji europejskiej prozno szukac. Wniosek z tego taki, ze to guzik prawda, bo kazda inna polska czy unijna ustawe o znanej nazwie potrafie znalesc w ciagu 5 minut.

Dyrektywa BBR 2006 min 30 cm styropianu w podłodze min 30 cm wełny z hydroizolacją w ścianie i 50 cm w dachu.
Bez pianki szybciej się Pan przekona, że ziemia +5 stC szybciej odbierze ciepło niż powietrze - 5 st C
Takie male pytanie - skoro grunt pobiera najwiecej ciepla to po co daje szanowny pan najwiecej izolacji w stropie? Czyz nie byloby logiczne dac najwiecej w podlodze???

http://www.egoterm.pl/index.php?section=art&article_ID=29&page_ID=1&PHPSESSID=a42d3e039e8252dc28981925f5b78150
Przykład dlaczego pomija się grunt. Gdyby podano prawdziwe dane ile ciepła idzie do gruntu (a nie podawane 3-6%). gdyby jeszcze uznano, to co pisze TB że wentylacja jest najważniejsza w domu. to takie wypociny jak wyżej nie warte są papieru....

Przecież nikt nie musi (jeszcze) stosować dyrektyw ze strony isovera. Ich udało mi się przekonać, że wzrost grubości i jakości izolacji jest niemożliwy wraz ze wzrostem cen nośników energii. Podobnie jak udało mi się wypromować wentylację z odzyskiem w bydownictwie jednorodzinnym. podobnie jestem przekonany, że 40 kWh/m2 jakie od lat osięgamy, przy obniżeniu kosztów budowy domu, też się powiedzie na szreroką skalę, mimo kpin i "naukowych" wzorów.
Sämsta tillåtna U-värde (W/m²·ºC) för mindre byggnader:
Direktverkande elvärme
Tak 0,08 W/m²·ºC
Vägg 0,10 W/m²·ºC
Golv 0,10 W/m²·ºC
Fönster 1,10 W/m²·ºC
Ytterdörr 1,10 W/m²·ºC

Przeniesienie kosztów budowy domu z ogrzewania na izolację, nie leży w interesie Muratora, pismo to żyje z reklam a styropian, czy wełnę każdy kupuje najbliżej miejsca budowy.
Niby racja ale styropian to tez produkt, ktory mozna reklamowac. Non stop widac tez reklamy np. Rockwoola. Kiedys byla wielka akcja reklamowa ze styropianem w kropki (te kropki to totalny nonsens tak w ogole ale z marketingowego punktu widzenia mialo to sesn). Po co w takim razie reklamuje sie np. Ytong? Przeciez beton komorkowy kupuje sie i tak w najblizszej hurtowni. I kazdy bierze najtanszy chyba ze go reklama przekonala i zamawia cos ekstra. Dodatkowo na miejsce producentow kotlow czy pomp ciepla wskoczyliby od razu producenci grzejnikow elektrycznych, piecow akumulacyjnych, mat grzewczych, kranow bezdotykowych, pewnie jakis wiatrowni czy ogniw foto jako mega wypas. W przyrodzie nie ma prozni. Pare lat temu nie bylo zadnych reklam piecow na eko-groszek i cala reszte paliw stalych. A jak byly to w stosunku 40:1 do kotlow. I co? Przyszla koninktura to i od reklam sie zaroilo. I tak samo byloby gdyby Pana teoryjki opublikowali. Nie zrobia tego bo nie chca sie narazic na ogolne wysmianie juz nie tylko przez forumowiczow ale wszystkich bo to powazne pismo a nie "Fantastyka". Pana teorie o powszechnym spisku sa wlasnie dobre do tej drugiej gazety.
Podsumowujac wychodzi na to, ze nie dosc ze o wymianie ciepla to jeszcze o prawach marketingu nie ma Pan pojecia. Wiedze czerpie Pan z broszurek lub niesprawdzalnych badz nieistniejacych zrodel. Wystarczy zajzec na pana strone - juz nawet nie trzeba robic wywodow. Jaka powazna firma zamieszcza na swojej stronie informacje w jezyku, ktorym nie mowi i nie rozumie 99,8% populacjie tego kraju? I to informacje wg. tej firmy kluczowe i przelomowe! I nawet nie wysila sie na przetlumaczenie i zrobienie tych rysuneczkow po polsku. Nie ma tam wielu slow - koszt tlumaczenia to jakie 100-200zl. Jesli chce sie byc powaznym to najlepiej zaczac od takich malych rzeczy.

Panie Darku izolacja termiczna też jest przdatna latem, a nasłonecznienie dachu to naprawdę ogromna ilość enegii, nieporónywalnie większa niż ucieczka zimą, nawet do gruntu, a my i klimy nie chcemy robić, logiczne co????

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.