Już niedługo rozpoczyna się sezon na prace budowlane. Ważnym elementem tych prac jest ocieplenie domu. Radzimy jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę, aby była to inwestycja, a nie tylko wydatek.

Ocieplenie domu-co jest najważniejsze

Okres realizacji
Warunki atmosferyczne to jeden z ważniejszych aspektów, które umożliwiają podjęcie efektywnych prac budowlanych. Słoneczna i ciepła aura jest oczywiście bardziej sprzyjająca, aniżeli deszcz i mróz. Pogoda ma też istotne znaczenie przy użyciu różnych materiałów budowlanych, których zaleceniem jest stosowanie ich w temperaturach między +5 do +25oC. Ponadto materiały budowlane potrzebują odpowiedniego czasu na ściągnięcie, wyschnięcie, czemu sprzyja wiosenno-letnia pogoda oraz wydłużony dzień, co umożliwia inne rozłożenie robót w czasie.

Lokalizacja
Lokalizacja może niejednokrotnie decydować o tym, jakich zestawów produktów należy użyć w konkretnym przypadku. Chodzi o to, że specyfika różnych miejsc wpływa na późniejszą trwałość wykonanej elewacji. Profesjonalne systemy ociepleń składają się z materiałów o ściśle określonych właściwościach. Odpowiednie ich skompletowanie jeszcze przez producenta skutkuje powstaniem rozwiązań, uwzględniających np. rodzaje zagrożeń, jakie dominują w danych miejscach. – Jeżeli mieszkamy w pobliżu obszarów leśnych, skupisk wodnych i innych miejsc narażonych na wystąpienie na ścianach glonów i grzybów, powinniśmy sprawdzić, czy w wybranym przez nas rozwiązaniu jest tynk odporny na mikroorganizmy (zawierający alkaliczne substancje wiążące). Z kolei  na obszarach charakteryzujących się ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, tynk taki powinien być odporny na promienie UV czy duże skoki temperatur – podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. Jeszcze inną grupę zagrożeń stanowią oddziaływania mechaniczne,  występujące choćby jako akty wandalizmu. – Dzięki odpowiedniemu dobraniu tynku oraz kleju do wykonywania warstwy zbrojącej, niektóre rozwiązania osiągają odporność na uderzenia, przekraczającą znacznie wartość 100J – dodaje Marek Zając.

Podłoże
Zanim nałożymy jakiegokolwiek element wykończenia elewacji (klej, tynk, farba), zawsze powinniśmy sprawdzić, czy jest on przeznaczony do interesującego nas podłoża. W różnych budynkach możemy mieć do czynienia z odmiennymi typami powierzchni, takimi jak: beton, płyty cementowe, mury ceglane, tynki cementowe i cementowo-wapienne, cienkowarstwowe tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. Zdarza się też, że przy niektórych obiektach korzystne jest wykonanie ocieplenia na dawnej, istniejącej termoizolacji. Takim przedsięwzięciom również dedykowane są konkretne rozwiązania.

Produkty
Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo rozwiązań termoizolacyjnych, wśród których możemy znaleźć również te, opracowane z myślą o zastosowaniu we wskazanych warunkach. W każdym przypadku bardzo ważne jest, by stanowiły one jeden, kompleksowy zestaw. Dużo się o tym mówi w branży, bo wiąże się to z określonymi konsekwencjami. – Systemy ociepleń są opracowywane tak, by tworzące je składniki współgrały ze sobą i zapewniały optymalne efekty. Dlatego wyłącznie jako spójna całość mogą podlegać gwarancji producenta – mówi Marek Zając.

Siły na zamiary
Jeśli prace elewacyjne nie ograniczają się do prostego wymalowania gotowej powierzchni, wymagają one odpowiedniej znajomości tematu. W przypadku realizacji ociepleń to cały zestaw działań, od przeprowadzenia oceny i przygotowania podłoża, przez montaż takich elementów, jak styropian czy  siatka zbrojąca, aż do wykończenia całości farbą lub tynkiem. Na każdym etapie ważne jest uwzględnienie parametrów, które będą potem wpływać na spełnianie przez termoizolację swojej funkcji. Jeśli nie mamy więc doświadczenia w tej materii, zatrudnijmy profesjonalną ekipę. Pamiętajmy jednak, że elewacja to nie tylko ochrona domu, ale też jego wizytówka. Bierzmy więc zawsze udział w decyzjach, związanych z wyborem kolorów farb i całych systemów, by później móc w pełni się cieszyć z tej wizytówki.