273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew a wentylacja w domu jednorodzinnym.

Posiadam dom parterowy z poddaszem mieszkalnym w którym są dwa słupy kominowo-wentylacyjne. Na parterze jest kotłownia z wentylacją grawitacyjną, 3 pokoje (w tym 1 z wentylacją grawitacyjną od południa gdzie według projektu miała być kuchnia), kuchnia bez wentylacji od północy, łazienka (w której zamontowałem kanał wywiewny przez ścianę i wentylator z czujnikiem wilgoci) i wc z wentylacją grawitacyjną. Na poddaszu jest 2 pokoje bez wentylacji, garderoba z oknem dachowym bez wentylacji i łazienka z wentylacją grawitacyjną. W garderobie przewidziany był nawiew w ścianie tzw.Z, którego nie wykonałem podczas budowy domu. W kuchni poprowadziłem wentylacje poziomą z okapu ponieważ została zawilgocona (przez ten kanał nawiewa mi zimne powietrze do kuchni).Gdy nie było wentylacji w kuchni to z kanału wentylacyjnego nawiewało mi zimne powietrze do środka a z drugiego wywiewało (czyli kanały wentylacyjne są drożne).
Pytanie moje jest następujące gdzie zrobić nawietrznik, w garderobie czy w kotłowni i czy w kuchni trzeba zrobić dodatkową wentylacje przez ścianę z kilkumetrowym kominkiem na zewnątrz. A może wykorzystać niegdyś używany kanał dymny do zrobienia wentylacji na pozostałe pomieszczenia.
Ps.Okna są drewniane trzy szybowe w miarę szczelne.

Tak to jest jak sie projekt przerabia.

melasa co ty chcesz ???? Przecież zrobione jest prawidłowo jest nawiew i wyciąg czyli wszystko ok !!!! jeden komin nawiewny drugi wyciagowy !!!! A tak na poważnie nawiew powinien być realizowany przez wszystkie okna i drzwi. A nad kuchnią trzeba sie zastanowić zasadniczo w kuchni przydaje sie okap z wentylacja mechaniczna i niestety bardzo wskazana jest wentylacja grawitacyjna.

sanitsystem, ale przecież kanały wentylacyjne powinny wyciągać powietrze jednocześnie z wc czy z kotłowni
Pytam tylko gdzie będzie lepiej zrobić kratkę nawiewną czy na górze (poddasze) czy na dole w kotłowni gdzie samoczynnie jest ciepło od pieca i powietrze z zewnątrz mieszało by się z ciepłym.

Tyle kombinacji i problemów a wystarczyłoby wstawić prosty rekuperator i po kłopocie. Brzęczkowski by ci to zamontował za 3000 czy 4000 tys i miałbyś i święty spokój i brak wilgoci i zdrowszą atmosferę.

nawiew do kotła w kotłowni i w garderobie no i ocziwiscie w kazdym pomieszczeniu rozszczelnienie okien.

Nawiew powinien odbywac do pomieszczeń czystych-sypialnie, salony-proponuję nawiewniki okienne. Ich ilość dobierzesz na podstawie ilości powietrza którą usuwasz z pomieszczeń brudnych (łazienek, WC, kuchni). Jeśli chodzi o kotłownie to powinna tu być wentylacja grawitacyjna, jeśli kocioł jest z otwarta komorą spalania-musisz bezwarunkowo doprowadzić powietrze (kanał zetowy lub nawiewnik o stałej wydajności powietrza).

Nawiewnik okienny do wentylacji grawitacyjnej o stałej wedajności????

Janis ok. Ale jak mam obliczyć ilości powietrza którą usuwam z pomieszczeń brudnych no i czy w łazience wystarczy wentylator ścienny (wentylacja mechaniczna pozioma przez ściane)a w kuchni mam tylko wentylacje od okapu poziomo na zewnątrz i mam zamiar wybić drugą dziure przez ściane i dać tzw.kominek (ala grawitacja)bo nie mam wolnego kanału żeby podłączyć do kuchni. Czytałem na temat nawiewników okiennych higrosterowanych lub nawiewników ściennych firmy AERECO "EHT". Ze ściennym poradził bym sobie sam ale z okiennymi musiał bym komuś zlecić.

Ilość nawiewników obliczysz w następujący sposób:
Ilość powietrza wywiewanego (łazienka 50m3/h, kuchnia 50m3/h, WC 30m3/h, garderoba 15m3/h)-sumujesz ilość powietrza którą usuwasz-tj np 145m3/h. Max wydajność nawiewnika higrosterowanego firmy aereco to 35 m3/h. 145m3/h :35m3/h= 4,1 nawiewnik. Zatem 4 nawiewniki montujesz w oknach (np w 4 pokojach, sypialniach-jesli zabraknie pomieszczeń czystych-możesz zamontowac w kuchni lub 2 nawiewniki w 1 pokoju jeśli jego powierzchnia jest większa niż 25 m2).Nie radzę frezować samemu dziur pod nawiewniki -muszą one być odpowiedniej wielkości-łatwo zepsuc okno.
Jeśli chodzi o mechaniczny wyciąg z łazienki i kuchni radzę zakup 1 wentylatora i podpięcie do niego wszystkich pomieszczeń sanitarnych-np wentylator V4A lub V2A (też aereco skoro jestesmy przy tej firmie). Odrazu mówię że jest możliwośc podpięcia w mieszkaniówce pomieszczeń sanitarnych o różnym przeznaczeniu do 1 wentylatora.

To, że coś ma napisane "nawiewnik 35m3) wcale nie oznacza, że musi nawiewać 35 m3/h, mało tego nie oznacza, że w ogóle musi nawiewać...
Co do higrosterowalności ... już tu wielokrotnie wyjaśniano, że higrosterowalne mogą być tylko wywiewniki, bo pracują w wilgotności względnej takiej jak w pomieszczeniu. Nawiewniki, ponieważ są znacznie chłodniejsze niż temperatura w pomieszczeniu, nie istnieją higrosterowalne. A to, że ktoś takie coś produkuje, nie zwalnia tu piszących od myślenia.

"Nawiewniki, ponieważ są znacznie chłodniejsze niż temperatura w pomieszczeniu, nie istnieją higrosterowalne" -czyli producenci, badania techniczne i aprobaty kłamią?

Tak! Jaka jest wilgotność względna wokół elementy higroczułego i w obudowie nawiewnika, którego obudowa ma +15stC gdy w pokoju jest 23stC i minimalna komfortowa wilgotność 45%? też 45%?
Czy nie pewniej i taniej jest zrobić higrosterowalne wywiewniki w kuchni i łazience a stałe nawiewniki w pokojach!

http://aereco.com.pl/thermics.php


No i brawo. Sam się Pan przekonał .
--Strefa komfortu cieplno wilgotnościowego to 22-26stC i ww 45%-55% W tych warunkach zimą nawiewnik będzie maksymalnie otwarty.
--Współczesne wentylacje grawitacyjne czy wyciągowe (sam robię wyłącznie rekuperatory) realizuje się przez nawiewniki w pokojach a wyciągi w kuchni, łazienkach i WC-tach. Jeżeli wentylacja ma być sterowana wilgotnością względną, to czujniki tej wilgotności umieszcza się w pomieszczeniach tzw "mokrych" czyli kuchni, łazience, wc. Zgadza się Pan?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.