281
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew a wentylacja w domu jednorodzinnym.

Janis to raczej nie pan;)
http://aereco.com.pl/page/data/publication/R17.pdf

Przepraszam PANIĄ!
Ja pokazuję wykres Molliera (czyli fizykę), oraz zasadę montowania czujników wilgotności do wentylacji w pomieszczeniach "mokrych" (czyli logikę i zdrowy rozsądek) a Pani artykuły z www... producenta!
To jeszcze raz się zapytam:
Czy nie lepiej , taniej i rozsądniej umieszczać czujniki wilgotności w pomieszczeniach "mokrych " kuchnia łazienka?

Myślę, że świetnym rozwiązaniem jest montowanie kratek wywiewnych z czujnikami wilgotności w pomieszczeniach sanitarnych. Ale sądzę również, że zastosowanie nawiewników higro ma tez swoje racje. Badania, które przeprowadziły firmy produkujące nawiewniki higro (nie tylko aereco ale i np Brevis, Helios) nie dają mi podstaw bym nie wierzyła w fakt, że czujniki mierzą prawidłowo wilgotność.
Jeśli chodzi o zalety ich zastosowania to mam na myśli głownie okres zimowy. Po co wyziębiać nawiewnikiem o stałym przepływie pomieszczenia w których nikt nie przebywa?

Ja robię zawsze swoje badania, by wyrobić sobie opinię, ale tu jest sprawa oczywista. Nie radzę bezkrytycznie polegać na danych producenta, można się nieprzyjemnie sparzyć.
Kolejną zaletą wywiewników higrosterowalnych jest montowana w nich 30min. sprężyna (otwierającą na maxa) naciągana sznurkiem, gdy chcemy zwiększyć strumień wentylacji z powodu niekoniecznie (np zapach) wilgoci w kuchni i łazience.

Z czym jest sprawa oczywista? Że te nawiewniki działaja prawidłowo czy nieprawidłowo?

Myślałem, że to wynika z opisów, które Pani podała. Jest tam o proporcjonaności itp
Otóż ponieważ wilgotność względna nie może być wyższa niż 100% to jeżeli rama okna+nawiewnik mają np +12stc to czy w pokoju jest minimum komfortu (22stC 40-45%ww) czy 26 stC i 60% czy więcej, to przy nawiewniku zawsze jest 100% ww. czyli jest otwarty!
Powołuje się Pani na aereco, więc ja też coś znalazłem
http://aereco.com.pl/development.php
Aereco podaje , że higrosterowalne nawiewniki to oszczędność. Otóż jeżeli wentylacja ma dostarczyć w sposób ciągły określoną (15-20-30m3/h/osobę jak tam komu pasuje) to energooszczędność widzę jedynie w odzysku ciepła!! Może więc nie zawsze producent podaje prawdę?
Kolejna sprawa sama wentylacja.... wszyscy na świecie (poza producentami higrosterowanych nawiewników) podają albo ilość wymian na kubaturę ( z czym się osobiście nie zgadzam) , albo m3/h na osobę! ale nie spotkałem nigdzie : PRZY JAKIEJ WILGOTNOŚCI JAKI MA BYĆ STRUMIEŃ!!

Posiadam dom parterowy z poddaszem mieszkalnym w którym są dwa słupy kominowo-wentylacyjne. Na parterze jest kotłownia z wentylacją grawitacyjną, 3 pokoje (w tym 1 z wentylacją grawitacyjną od południa gdzie według projektu miała być kuchnia), kuchnia bez wentylacji od północy, łazienka (w której zamontowałem kanał wywiewny przez ścianę i wentylator z czujnikiem wilgoci) i wc z wentylacją grawitacyjną. Na poddaszu jest 2 pokoje bez wentylacji, garderoba z oknem dachowym bez wentylacji i łazienka z wentylacją grawitacyjną. W garderobie przewidziany był nawiew w ścianie tzw.Z, którego nie wykonałem podczas budowy domu. W kuchni poprowadziłem wentylacje poziomą z okapu ponieważ została zawilgocona (przez ten kanał nawiewa mi zimne powietrze do kuchni).Gdy nie było wentylacji w kuchni to z kanału wentylacyjnego nawiewało mi zimne powietrze do środka a z drugiego wywiewało (czyli kanały wentylacyjne są drożne).
Pytanie moje jest następujące gdzie zrobić nawietrznik, w garderobie czy w kotłowni i czy w kuchni trzeba zrobić dodatkową wentylacje przez ścianę z kilkumetrowym kominkiem na zewnątrz. A może wykorzystać niegdyś używany kanał dymny do zrobienia wentylacji na pozostałe pomieszczenia.
Ps.Okna są drewniane trzy szybowe w miarę szczelne

Nawiew powinien odbywac do pomieszczeń czystych-sypialnie, salony-proponuję nawiewniki okienne. Ich ilość dobierzesz na podstawie ilości powietrza którą usuwasz z pomieszczeń brudnych (łazienek, WC, kuchni). Jeśli chodzi o kotłownie to powinna tu być wentylacja grawitacyjna, jeśli kocioł jest z otwarta komorą spalania-musisz bezwarunkowo doprowadzić powietrze (kanał zetowy lub nawiewnik o stałej wydajności powietrza).

Posiadam dom parterowy z poddaszem mieszkalnym w którym są dwa słupy kominowo-wentylacyjne. Na parterze jest kotłownia z wentylacją grawitacyjną, 3 pokoje (w tym 1 z wentylacją grawitacyjną od południa gdzie według projektu miała być kuchnia), kuchnia bez wentylacji od północy, łazienka (w której zamontowałem kanał wywiewny przez ścianę i wentylator z czujnikiem wilgoci) i wc z wentylacją grawitacyjną. Na poddaszu jest 2 pokoje bez wentylacji, garderoba z oknem dachowym bez wentylacji i łazienka z wentylacją grawitacyjną. W garderobie przewidziany był nawiew w ścianie tzw.Z, którego nie wykonałem podczas budowy domu. W kuchni poprowadziłem wentylacje poziomą z okapu ponieważ została zawilgocona (przez ten kanał nawiewa mi zimne powietrze do kuchni).Gdy nie było wentylacji w kuchni to z kanału wentylacyjnego nawiewało mi zimne powietrze do środka a z drugiego wywiewało (czyli kanały wentylacyjne są drożne).
Pytanie moje jest następujące gdzie zrobić nawietrznik, w garderobie czy w kotłowni i czy w kuchni trzeba zrobić dodatkową wentylacje przez ścianę z kilkumetrowym kominkiem na zewnątrz. A może wykorzystać niegdyś używany kanał dymny do zrobienia wentylacji na pozostałe pomieszczenia.
Ps.Okna są drewniane trzy szybowe w miarę szczelne.

Istnieją na rynku nawiewniki sterowane różnicą temperatur. Mam taki zamontowany - im cieplej na zewnątrz, tym bardziej otwarty. Natomiast przy minus 5 wygląda na całkowicie zamknięty. można go wtedy "otworzyć" ręcznie - ale wtedy działa "na maxa". Tak źle i tak niedobrze ...

Tak poważnie by zmieścić sie w wstrzymywanym u nas certyfikacie enenergetycznym, to tylko reku!

Bardzo dobre nawiewniki w przyzwoitej cenie. Sam montowałem i wszystko działa jak należy http://instalszop.pl/do/cat/nawiewniki_okienne/Nawiewniki-okienne Polecam

Bardzo ważne są też oka jakie posiadamy w mieszkaniu/domu. My ostatnio kupiliśmy taki zestaw http://www.roofstyle.pl/zestawy-promocyjne,842.html i był to strzał w dziesiątkę! Cena, jakość i szybkość realizacji bardzo dobra, a do tego właśnie nie ma problemu z cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

Tutaj mogę się zgodzić,tego typu nawiewniki okienne będą bardzo dobrym rozwiązaniem w kwestii odpowiedniej wentylacji naszego domu,to powinna być podstawa. Zastanówcie się także nad dobrym ogrzewaniem,tutaj polecam w szczególności podłogówkę.


www.spednet.pl – pompy ciepła

No jak masz wilgoć, to trzeba pomieszczenia dodatkowo wentylować, albo wspomóc wentylację (http://www.wentylatorysklep.pl/odpylacze-i-wentylatory-transportowe,170.html) tak aby pozbyć się nadmiernej wilgoci.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.