273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Chłodnica wodna do systemu rekuperacji w domu jednorodzinnym

Dzień dobry
Chciałbym prosić o poradę i pomoc.
Mam w domu założoną instalację wentylacji (rekuperacji). I niby wszystko jest OK ale przy ostatnich upałach (36,6 st. w cieniu) to w domu było 26,5 st. w nocy, więc mało fajna temperatura do spania.
Oczywiście, wentylacja w dzień chodzi na 2 biegu (z 4 dostępnych), a w nocy na 3 lub 4 ale nic to nie daje, bo na dworze i w nocy jest ciepło... By pass jest w trybie pracy "LATO".
Do rzeczy. Postanowiłem, że założę chłodnicę wodną, kanałową. Dostałem wycenę i nie przeraziła mnie jakoś bardzo ale zacząłem się zastanawiać na ile ona zda egzamin.
Zacząłem grzebać w internecie ale jakoś nie znalazłem (póki co, to nic mądrego nie znalazłem).

Chciałbym Was (fachowców, profesjonalistów, ludzi doświadczonych) prosić o poradę:
- czy w ogóle warto w to wchodzić?
- czy mogę ją zasilić wodą z sieci (mam stację uzdatniania, więc raczej nie boję się, że zakamienię chłodnicę)?
- co zrobić z wodą, która zostanie zużyta w chłodnicy (ogólnie jak to działa)?

Bardzo Wam z góry dziękuję za wszelką pomoc, czy poradę.

Pozdrawiam

Witam,

Donośnie chlodnicy wodnej - to możesz zrobic na 2 sposoby :

1. Woda z sieci przepływająca przez chłodnice - i zrzut do kanalizacji - woda z sieci o ciśnieniu pewnie około 5bar . Wtedy dokupisz tylko chlodnice do centrali / lub kanałową - regulacja temperatury - poprzez przepływ wody sieciowej- manualnie - odkręcenie kurka z kranu. Minus- wysokie rachunki za zużycie wody.
1. Chłodnica wodna - woda w obiegu zamknietym chlodzona agregatem chłodniczym (skraplacz chlodzony powietrzem) + pompa obiegowa-stało przeplywowa + (armatura) -regulacja temp poprzez zawor regulacyjny na obiegu . Oba przypadki drogie i nieopłacalne przy tego typu malej instalacji powietrznej. (Pierwsza opcja wydaje sie być tansza - gdy uzywana sporadycznie).
Trzeba tez pamiętać że chłodnica na kanale spowoduje strate cisnienia - więc ilość powietrza do pomieszczen bedzie napływać mniejsza.

zakładając że wydajność twojego rekuperatora wynosi ok 300m3/h, a temp. nawiewu będzie o 10 C niższa niż temp. w pomieszczeniu to uzyskasz (jawne )1kw mocy chłodniczej na cały dom, efekt bardzo skromny.
Zdecydowanie zamontuj klimatyzator -taniej i efektywniej

Zgadzam się z przedmówcami. Niestety te 300-400 m3/h schłodzonych o kilka stopni da bardzo mizerny efekt chłodniczy. Zdecydowanie zalecam zamontowanie klimatyzatora typu split lub multisplit.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.