273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Budowa rekuperatora

Nagrzewnica wstepna bedzie uruchamiana regulatorem temperatury T-100. Na allegro mozna je dostac za 49zł z 3 czy 4 trybami pracy.Regulacja temperatury od 5 do 30 czy nawet 35s C.
Nic tańszego nie znalazłem.Powinno działać::)

Dla mnie wstępne podgrzewanie powietrza sterowane termosyatem to zaprzeczenie idei odzysku ciepła sorry to debilizm. A co do hałasu to nasila się on w kanałach i wygłuszanie nic nie daje.

Nie jest to takie glupie bo moze uchronic wymiennik przed zamarzaniem ale to i tak tylko przy bardzo "sprzyjajacych" warunkach. Taka chlodnica powinna byc sterowana czujnikiem wilgotnosci na powietrzu wywiewanym, czujnikiem temp. pow. wywiewanego i temperatura zewnetrzna. Inaczej to rzeczywiscie bez sensu.

Sory nie chlodnica tyko nagrzewnica :) Z tego goraca juz mi sie miesza :)

"A co do hałasu to nasila się on w kanałach i wygłuszanie nic nie daje"
kolego ?? hałas jest głuszony nawet w kanałach blaszanych - na kolanach, trójnikach - a można też zrobić kanał z Cliveru czy innej miękkiej okładziny - wtedy tłumienie jest super, lub kupić flexa - z tłumieniem jak podaje Koss do 20 dBa na długości 1 metra - i też nie ma problemu z hałasem
bez pozdrowień

Mam reku Stiebel Eltron, fakt kosztowal sporo, ale u mnie halas w odleglosci 1m od urzadzenia na 3 biegu to niecale 47dB (225m3/h). Kanaly mam puszczone przez nieogrzewane poddasze, sa to kanaly spiro a w pomieszczeniach tylko w srodku nocy slychac delikatny szumek powietrza i to tez trzeba sie wsluchac. I nie mam zamontowanych tlumikow drgan na kanalach.

Widać Jonaszu, że żeś teoretyk. W pratyce wentylatory sterowane tyrystorem "buczą" i kanały to piękinie niosą jak "tłumienie" w niewątpliwie miękkich kanałach stetoskopu.

Dla mnie wstępne podgrzewanie powietrza sterowane termosyatem to zaprzeczenie idei odzysku ciepła sorry to debilizm. A co do hałasu to nasila się on w kanałach i wygłuszanie nic nie daje.
To chyba nie wiesz co to znaczy idea odzysku ciepła. Zakładam, ze za oknem jest ok -5 sC. Rekuperator da max 18s C. W domu masz 25s C. Wtłaczając do domu powietrze o tej temperaturze i tak masz strate ciepła, gdyz ogrzewasz je kosztem tego co znajduje sie w pomieszczeniu. Moje rozwiazanie daje znacznie wiekszy komfort i nie zmarzniesz siedzac blisko wylotu powietrza, a juz nie mowie o przeziebieniu itp itd.Przynajmniej w pokoju bedzie zachowana stała temperatura. Proponuje zima usiasc pod takim wylotem i wtedy porównac z podgrzewem i bez niego.
POza aspektem komfortu i zdrowia jest bezpieczenstwo rekuperatora. To dosc drogie urzadzenie i uszkodzenie go przez lód ni jak bedzie sie miało do idei odzysku ciepła.

Widać Jonaszu, że żeś teoretyk. W pratyce wentylatory sterowane tyrystorem buczą i kanały to piękinie niosą jak tłumienie w niewątpliwie miękkich kanałach stetoskopu.
A ja widze, ze Pan jest praktyk:) Wobec tego prosze zaproponowac wentylatory, ktore nie robia za duzo hałasu z niebuczacymi regulatorami w rosadniej cenie 300zł
Tele jest centrali z tego typu urzadzeniami i co. Czy ktos narzeka. Moze sie wypowie jakis posiadacz takiego urzadzenia!!!!!!!!!!!!
Ludzie i zacznijcie myslec bardziej pozytywnie, bo mam wrazenie, ze siedza tutaj sami producenci central i tylko zachwalaja swoje.
Jak skoncze swoja centrale to przetestuje ja dokładnie co do hałasu i wtedy wyjdzie cała prawda.Oczywiscie wyniki zamieszcze na forum. A skoro bedzie mozna robic taniej i dobrze to sie za to wezme:)i na rynku pojawi sie kolejny produkt.

Pozytywnie trzeba myśleć, ale myśleć, że się myśli do pozytywów nie należy. Przeciez to co tu się pisze to sprawy już przemyslane, sprawdzone. Chcesz się przekonać podyskutować zapraszam na Bartycką włączysz sobie i zobaczysz pro-vent, bartosz, flexit, tywent, elge, baxi,...
www.nie-co.pl

Mam centrale w domu. Nie podam jakiej firmy bo ktos pomysli ze cos reklamuje. Osobiscie nie zauwazylem w zimie zeby z nawiewnikow lecialo zimne powietrze. Trzeba unikac w miare mozliwosci umieszczania nawiewnikow nad miejscami gdzie sie bedzie siedzie. Ja w salonie np mam pod sciana zewnetrzna w rogach pokoju.
A co do wychladzania pomieszczen to ma Pan w domu przeciez jakas instalacje centralengo ogrzewania. Moc takiego ogrzewania projektuje sie (przynajmniej wg normy) tak aby jej starczylo nie tylko na straty ciepla przez sciany, ale rowniez na ogrzanie 1 wymiany pow. w pomieszczeniu przy temperaturze obliczneiowej dla danej strefy klimatycznej w Polsce.
Niech Pan na to spozy tak - nie montuje reku wiec sie kisze we wlasnym sosie bo wymiany powietrza przez szczelne okna nie ma. Jak montuje reku to mam komfort ale nie ma nic za darmo. Trzeba bedzie dorzucic pare zl na ogrzewanie.
To sa tylko moje spostrzezenia i domysly. Jak ktos z "madrych" chce mnie zbluzgac za brak wiedzy i pisanie glupot to prosze bardzo. Nie jestem fachowcem i nie znam sie na tym ale wydaje mi sie za tak na zdrowy rozsadek z punktu widzenia uzytkownika moje domysly sa sluszne.

Buduje swoj pierwszy rekuperator. (...) Systemy przeciwoblodzeniowego nie bedzie, gdyz rekuperator bedzie zimą pracował z nagrzewnicą powietrza połaczoną z CO. Prosze o wszelkie porady i informacje, ktore pomogą mi w dokonczeniu tego dzieła.
Pomysł bardzo dobry. Wbrew temu co napisała większość osób na forum centralka z rekuperatorem nie powinna być droższa niż fabryczna krajowych producentów, a jak się przyłożysz to będzie dokładniej i estetyczniej wykonana - oczywiście jeśli policzymy, że Twoja praca nic nie kosztuje. Ale liczy się też dobra zabawa prawda?
Co do zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego, to jeśli zastosujesz GWC oraz wymiennik krzyżowy to nie powinieneś się martwić - szronienie nie powinno wystąpić. Jeśli jednak zastosujesz nagrzewnicę wodną zwróć uwagę na jej zabezpieczenie przed zamarznięciem. Osobiście budując centralkę do domu zastosowałbym rozwiązania znane z central przemysłowych: przepustnicę obejściową wymiennika krzyżowego jako ewentualny układ zabezpieczający wymiennik a nagrzewnicę za wymiennikiem zastosowałbym jako układ dogrzewający. Niestety pozostanie do tego dorobienie układu sterowania ale może masz jakiegoś kolegę elektronika to Ci pomoże?
Z punktu widzenia hałasu lepiej zrezygnuj z triakowych regulatorów obrotów na rzecz autotransformatora lub modnego ostatnio regulatora napięciowego.
Jak już coś zbudujesz to daj znać.
Życzę powodzenia.
P.

Witam.
Chciałem oznajmic, ze ukonczyłem swoją pierwszą centralę wentylacyjna. Jesli ktoś ma ochote ją obejżyc to proszę odezwać sie na meila paczol21@o2.pl to przesle fotki.
Zastosowałem w niej wymiennik Heatexsa (300x300x300), wentylatory SEM-RF-2C-146/062 o wydatku 460m3/h, Pa max 420.Dwa filtry EU5 i EU7 wykonywane na zamówienie o bardzo duzej powierzchni wiltracji. Wentylatory regulowane sa przez dwa regulatory obrotów firmy Dospel.
Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego.
Z pokorą przyjme wszystkie wasze uwagi :)
Pozdrawiam Tomek

No to gratulacje. Ile spędziłeś czasu na budowę i ile mniej więcej cię to kosztowało?

Najwiecej czasu pochłoneła mi obudowa. To w koncu tylko ona jest elementem, który musiałem zaprojektowac i wykonac. Reszta elementów jest łatwo dostepna.
Wentylatory 2szt- 776zł
Wymiennik 1szt-550zł
Regulatory obrotów Dospel 2szt- 180zł
Filtry pow. 2szt- ok 60zł
Króćce przyłączeniowe (160mm) 4szt-40zł
Materiał na obudowe był dość drogi ok 500 zł (tworzywo). Zdecydowanie polecam płyte izolowaną (koszt ok 200-300)
Sumarycznie daje to 2106 zł brutto

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.