273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Budowa rekuperatora

Które wymienniki heatexa mają prowdnicę by uczelki były z boku, a nie krawędź wymiennika wyrabiała uszczelkę???

Montuję reku od 90 więc postęp w dziedzinie dość dokładnie widzę [...] A wentylacji będzie Pan używał na pozimie 60-70m3/h (15m3/h na osobę)
Widac ze od tych lat 90 nie wysciubil Pan nosa z przepisow a ze sledzeniem standardow tez kiepsko. Minimalny strumien na osobe to 30m3/h. Wentylacja w domu jednorodzinnym/mieszkaniu powinna byc na poziomie 0,7-1 wymiany/godzine co przy sredniej powierzchni 100m2 i wysokosci 2,8m daje 196-280 m3/h.

To chyba jakieś wkręcanie?? Nagrzewnicą CO chcesz podgrzewać powietrze przed rekuperatorem???
W szczegolnie niekorzystnych warunkach (duza wilgotnosc wywiewanego powietrza i niska temp. pow. zewnetrznego) moze dojsc do zamarzania wymiennika krzyzowego. W tym celu stosuje sie nagrzewnice wstepne przed wymiennikiem w celach ochronnych.
Ale przy normlanych mieszkaniach/domach az tak duzej wilgotnosci na wywiewie sie nie uzyskuje i generalnie nie stosuje sie nagrzewnic wstepnych w takich instalacjach.

Kompletna bzdura!!! Proszę zrobić osobiście pomiary !!
We wszyskich krajach uni jest 12 m3/h (15 kg przy 20st. C)
Przy 30 m3H na osobę pojówki popękają. Tekie przepisy nie są warte papieru naktórym...!

Zjadłem s , nie pojówki a "Spojówki i błony śluzowe" Przepraszam

Jezeli takie strumienie ma pan u siebie w domu to nie zazdroszcze duchoty.
Pracuje juz 5 lat projektujac w UK i, sorry, ale tutaj minimalny strumien to 25m3/h/os. A ich normy wzorowane sa na Niemieckich, gdzie notabene minimalny strumien to 30m3/h dla pomieszczen wypoczynkowych. Wiecej przykladow? USA - 35m3/h, Irlandia - 8l/s.
15m/h to mozna przyjac projektujac np schron przeciwlotniczy.
Wszelkie wartosci ponizej 10m3/h powoduja efekt tgz: "Sick building syndrom". Polecam Recknagela do postudiowania.
Poza tym rekuperatorow nie dobiera sie na osoby tylko na ilosc wymian w pomieszczeniach. Jak juz mowilem - w mieszkaniach powinno byc od 0,7 do 1 wymiany. Biorac pod uwage przecietna kubature domu np 420m3 (150m2 x H=2,8) powinno sie zapewnic strumien swiezego powietrza okolo 300m3/h. Jesli w domu mieszka 5 osob to wychodzi nam 60m3/h/os.
Chcialem jeszcze dodac ze krotnosci wymian w mieszkaniach sa i tak najmniejszymi jakie sie projektuje. We wszelkiego typu innych budynkach jak np biurowce, stolowki, sklepy, hale targowe, kina itp. krotnosci wymian sa na poziomie 3-10 a ilosc pow. na osobe jest sporo wieksza.
A problem tgz "suchych oczu" wystepuje przy nadmiernej klimatyzacji a nie wentylacji.

O SBS piszemy rozlegle w dziale humor (niestety) Niestety sprawdziłem mija sie pan/pani z prawdą . Sporo montujemy rekuperatorów w Angli Francji i kilka było w Niemczech.
Najnowsze jednostki z najstarszej fabryki robiącej reku ELGE z fabrycznym rozdzielaczem na 7 pokoi i 5 pomieszczeń wyciągowych ma 160m3 maksimum! Zdecydowanie nie polecam Recknagela. Naprawdę mierniki CO2 i wilgotności względnej są ogólnie dostępne i zrobienie pomiarów nie jest kłopotliwe, nie trzeba powtarzać głupot z podręczników.
Co roku od 8 lat na PW dr Sowa organizuje bardzo ciekawe spotkania "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Pilsce" są tam lekarze chemicy biolodzy.. z góry zapraszam, po co robić komuś krzywdę.

Mam flexita 300m3 na 144 m2 i zawsze chodzi na min 80m3 (4 sooby) a i tak jest 25-35% zimą a CO2 100-300 ppm.

Niestety sprawdziłem mija sie pan/pani z prawdą.
W ktorym punkcie?

Nie ma już wymia na kubaturę To zamierzchła historia., i na 100% jest 15 kg/m3 przy 20stC.

Panie Januszu wentylatory dobrałem do zaprojektowanej instalacji. Tzn opory instalacji wyniosły ok 120Pa + 50Pa na wymienniku, dotego nagrzewnice i wymiennik gruntowy.Aby sprawnie to działało musze miec ok 270Pa sprezu przy 200-250m3/h. Wentylatory dobiera sie z charakterystyki spręzu do wydatku.

A co do wydatku to ja przyjmuje 30m3/h na osobe niepalącą i ok 45m3/h dla palącej:)
Czyli sypialnia 2 osobowa 60m3/h, co do wyciagu to w łazienkach biore z normy polskiej,kuchnia połaczona z jadalnia 4 osoby (120m3/h, wyciag nieco wiekszy powiedzmy 125m3/h z wiadomych powodów.
Co do pogrzewaczy przed rekuperatorem to sa one niezbedne, ze wzgladów nie tylko bezpieczenstwa(szronienie), ale takze komfortu. Przeciez nie moge podawac do pomieszczenia powietrza 18s C, kiedy w domu jest powiedzmy 25.Zima raczej nie było by to wskazane.
Co do automatyki to juz rozwiazałem problem. Za rekuperatorem bedzie sie znajdował czujnik temp, współpracujacy z elektronicznym termostatem(49zł). Naprawde bardzo ciekawe urzadzonko, znalazłem na allegro.Kiedy temperatura spanie ponizej zadanej, termostat załancza pompke CO doprowadzajaca ciepła wode do nagrzewnicy (zrobionej z chłodnic samochodowych)Proste, funkcjonalne i tanie. W cenie jednej nagrzewnicy do rekuperatora mam nagrzewnice o duzej mocy i automatyke. POzdrawiam wszystkich miłosników majsterkowania. Pokazmy profesjonalnym producenta, ze mozna dobrze i tanio:)!!!

Co załączy nagrzewnicę wstępną? Bo co do 30 -45/m3/h na osobę to i ja nie mam wątpliwości, że po zamieszkaniu zredukujesz do 12-15m3/ h. Dlatego lepiej zawczasu przewiduj taki bieg. Kup sobie wstępnie wentylator z Konwektora i podłącz go sobie w przedpokoju lub sypialni na noc... oczywiście przez planowany ściemniacz, posłuchasz ocenisz.

zwrócę tu uwagę na to, rzeczywiste natężenie objętościowe przepływ powietrza to wynik iloczynu prędkości i powierzchni netto w kratkach, zaworach nawiewnych czy wywienych, a ona się nie raz sporo różni od przekroju przewodów wentylacyjnych. Taka wymian jaką Tomasz M jest nie realna i dobrze wychodzi na papierze, a podczas eksploatacji około 50% mniejsza i wychodzi 15m3/h na osobę. Wiem co mówie bo wykonuje dokładne pomiary w już isniejących instalacjach wentylacyjnych.

Zredukowac wydatek to nie zaden problem. Przykreci sie tu i uwdzie i bedzie 15m3/h .Tylko dlaczego o połowe mniejsza . Co do pana od wentylatora, to co wobec tego zaproponuje mi pan za wentylator do 200zł o tak duzu wydatku i sprezu. Chyba nic Pan nie znajdzie, a ja centrali wentylacyjnej raczej w sypialni miec nie bede, wiec nie wiem o co tyle hałasu.W pokojach według obliczen CadVenta mam ponizej 30dB. Nawet, jesli centrala bedzie wydawała odgłos 60dB co po zastosowaniu scianek izolacyjnych jest nie mozliwe, mozna zawsze sobie ja wytłumic z zewnatrz.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.