Proszę uzyskać informacje od lokalnego mistrza kominiarskiego, który nakazał zdemontować okap, w celu ustalenia powodów takiej decyzji. Zazwyczaj jest nimi fakt, iż budynek posiada wentylację grawitacyjną zbiorczą to znaczy przewód główny oraz dwa przewody dosyłowe tak zwane przy kanaliki, do których podłączonych jest kilka mieszkań. Taki stan rzeczy powoduje, że zamontowanie okapu lub wentylatora łazienkowego sprawia iż zapachy przenikają z jednego lokalu do drugiego, co stoi sprzeczności z wymaganiami par. 19 ust 1 pkt. 4:
Dz.U. 1999 Nr 74 poz. 836 Rozp. M.S.W.iA. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
§ 19. Ust. 1. Sposób użytkowania przewodów i kanałów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych powinien:
1) być zgodny z założeniami projektu tych przewodów i kanałów,
2) uniemożliwiać ograniczenie lub utratę ich drożności i szczelności,
3) zapewniać bezpieczeństwo użytkowników lokalu,
4) zapewniać bezpieczeństwo oraz ochronę interesów użytkowników innych lokali, do których przylegają te przewody i kanały.
Inną przyczyną może być fakt występowania w mieszkaniu piecyka gazowego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W takim przypadku stosowanie okapu bez równoczesnego doprowadzenia powietrza z zewnątrz za pomocą okien może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców poprzez ryzyko zatrucia tlenkiem węgla wydobywającym się z piecyka gazowego w związku z podciśnieniem wytwarzanym przez zamontowany okap oraz stoi w sprzeczności z par. 141 ust. 1 pkt. 3
Dz.U.2022.0.1225 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 141. Zabrania się stosowania:
1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3;
2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej;
3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.