Okap służy do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczenia kuchennego i jego wydajność zależy w największej mierze od mocy zainstalowanego wentylatora oraz od strat miejscowych i liniowych na instalacji, tzn. przekroju i długości oraz ilości kolan odcinka łączącego okap z przewodem kominowym.
Należy pamiętać że im dłuższą drogę ma do pokonania powietrza usuwane z pomieszczenia kuchni i wtłoczone do przewodu to jego wydajność maleje. Brak jednak dokładnych wytycznych w zakresie minimalnej mocy zainstalowanego okapu w kuchni lokalu mieszkalnego (poza wymogiem Polskiej Normy dla kuchni, tj. 70 m3/h). Jedynym wymaganiem jest aby był on skuteczny. Są jednak również zastrzeżenia co do montażu okapu i tak nie może być on montowany w lokalu mieszkalnym w którym są urządzenia gazowe z atmosferycznym odprowadzeniem spalin, na przykład piecyki gazowe albo kotły atmosferyczne .
Inną kwestią jest to, iż okapy kuchenne o wysokiej wydajności mogą spowodować zakłócenie prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu to znaczy w przypadku zamknięcia wszelkich okien i braku nawiewników z zewnątrz mogą powodować ciąg wsteczny w przewodzie wentylacyjnym na przykład w łazience pokoju lub oddzielnej toalecie.