Swego czasu korespondowałem z KKP (Korporacja Kominiarzy Polskich). Załączam ich odpowiedź - w części dotyczącej wentylacji . Korespondencja co prawda dotyczyła innego przypadku, lecz wywód i obliczenia przekazane sa bardzo ciekawe i może pomogą wszystkim w zrozumieniu tematu.
"PN-89/B-03430 normowe ilości powietrza dla badanych pomieszczeń powinny wynosić:
- dla kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę gazową – 70 m3/h,
- dla kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną:
- w mieszkaniu do 3 osób – 30 m3/h,
- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób – 50 m3/h,
- dla łazienki z ustępem lub bez – 50 m3/h,
- dla oddzielnego ustępu – 30 m3/h,
- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h.
Zatem łączna ilość powietrza doprowadzona z zewnątrz do wentylacji pomieszczeń lokalu mieszkalnego zawiera się w przedziale od 80 m3/h do 135 m3/h.
Żaden typ okna nie pozwala na doprowadzenie takiej ilości powietrza z zewnątrz za pomocą tylko rozszczelnienia okien. W tym wypadku niezbędna jest też rola lokatora (uchylanie lub otwieranie okna).
Okna takie wyposażone są w szczelinę, która powstaje przez wycięcie fragmentu uszczelki przylgowej lub jej zastąpieniu na określonej długości uszczelka płaską. Okno rozszczelnione w taki sposób umożliwia spełnienie wymagań normowych (dla okien, a nie dla wentylacji pomieszczenia, ponieważ producent okna nie wie do jakiego pomieszczenia będzie ono zastosowane) zapewniając osiągnięcie współczynnika infiltracji w przedziale 0,5 – 1,0 m3/(mhdaPa2/3).
Strumień powietrza jaki jest w stanie napłynąć do pomieszczenia zależy od współczynnika infiltracji, długości szczeliny oraz od różnicy ciśnienia jakie panuje po obu stronach okna. Zatem dla okna o podanym współczynniku „a”, możemy określić niezbędną długość szczeliny infiltracyjnej niezbędnej do doprowadzeni odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego.
Aby doprowadzić do pomieszczenia minimalny strumień powietrza dla jednej osoby - 20m3/h (według postanowień normy PN-83/B-03430), długość szczeliny musiałaby wynosić odpowiednio:
• dla okna o współczynniku a= 0,3 m3/(mhdaPa2/3) około 105 – 150 m,
• dla okna o współczynniku a= 0,5 m3/(mhdaPa2/3) około 65 – 90 m,
• dla okna o współczynniku a= 1,0 m3/(mhdaPa2/3) około 30 – 45 m.
Okno rozszczelnione nie jest więc w stanie doprowadzić do pomieszczenia wymaganej ilości powietrza wentylacyjnego. W pomieszczeniu wyposażonym we współczesne okna dla zapewnienia właściwej ilości powietrza wentylacyjnego konieczne jest uchylanie lub rozwieranie skrzydeł.